Strait of Georgia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Úžina Strait of Georgia

Strait of Georgia je 240 km dlhá úžina medzi Vancouverovým ostrovom, neďalekým súostrovím Gulf Islands a pobrežím kanadskej provincie Britská Kolumbia. Južný koniec úžiny sa križuje so zátokou Puget Sound a úžinou Strait of Juan de Fuca. Severný koniec sa spája s úžinou Johnstone Strait.

V úžine sa nachádza niekoľko veľkých ostrovov, medzi najväčšie patrí Texada Island a Lasqueti Island. Úžina Strait of Georgia je kvôli prítomnosti prístavu Port of Vancouver tiež dôležitým dopravným kanálom na západnom pobreží Severnej Ameriky. Panuje na nej čulá preprava osôb a tovaru trajektami spoločnosti BC Ferries. Medzi dve najvyťaženejšie linky trajektov patrí trasa TsawwassenSwartz Bay a Horseshue BayNanaimo.

Zatiaľ čo pôvodné indiánske obyvateľstvo osídlilo oblasť na okolí úžiny už pred tisíckami rokov, pre európanov ju objavil v roku 1791 španielsky objaviteľ José María Narváez. Záliv pomenoval po jeho rozsiahlej expedícii v roku 1792 kapitán George Vancouver. Na pobreží úžiny, na jej západnom brehu sú mestá Conox, Qualicum Beach, Courtenau, Nanaimo, Parksville a Lantzville. Na východnom brehu sú mestá Powell River, Sechelt, Gibson a Regionálny okres Metro Vancouver. Na východnom brehu za štátnou hranicou v Spojených štátoch leží mesto Bellingham a iné menšie sídla.

Umelé útesy[upraviť | upraviť zdroj]

Poloha úžiny

Úžina Strait of Georgia je tiež známa ako vynikajúce miesto na hĺbkové potápanie. Na dne úžiny leží sedem lodí (jedna rybárska a šesť bojových lodí kanadského námorníctva Royal Canadian Navy) a jeden Boeing 737, ktoré tam ako umelé útesy po ich vyradení z prevádzky umiestnila spoločnosť Artificial Reef Society of British Columbia.

Návrhy na prepojenie Vancouverovho ostrova s pevninou[upraviť | upraviť zdroj]

Už veľa rokov sa spomína kontroverzný návrh o postavení mosta cez úžinu Strait of Georgia, ktorý by spojil Regionálny okres Metro Vancouver s Vancouverovým ostrovom a nahradil tak prepravu trajektami. Niektoré nápady na prepojenie ostrova s pevninou navrhujú postaviť ponorený tunel, ktorý by lodnej preprave umožnil nerušený pohyb. Stavba klasického tunela by bola ekonomicky nevýhodná, napr. dĺžka tunela by musela byť až 50 km a počas výstavby by boli jeho steny namáhané obrovským tlakom.

Podporovatelia stavby mostu argumentujú tým, že pevné spojenie ostrova s pevninou by zvýšilo turistický ruch a urýchlilo ekonomický rast na ostrove. Odporcovia hovoria, že stavba mostu by viedla k nekontrolovateľnému nárastu turistiky a výstavby na ostrove a mala negatívny dopad na jeho životné prostredie.

Problémy, s ktorými by sa pri jeho prípadnej výstavbe muselo rátať:

  • Šírka a hĺbka úžiny Strait of Georgia - dĺžka premostenia by mohla byť až 26 km, dno úžiny dosahuje 365 metrov
  • Nestabilné podložie morského dna - hlboké, jemné sedimenty až do hĺbky 450 metrov
  • Extrémne veľké vlny - až do výšky 4 metrov, počas prílivu 6 metrové s rýchlosťou 2 uzlov
  • Rýchlosť vetra počas búrok - počas búrok môže dosiahnuť vietor v oblasti rýchlosť 115 km/h, s nárazmi 180 km/h
  • Zvýšený výskyt seizmickej aktivity - od roku 1909 do súčasnosti bolo v oblasti 13 veľkých zemetrasení, najvyššie malo magnitúdu 7,3 stupňa Richterovej stupnice
  • Nestabilný svah na východnom brehu - v budúcnosti by mohlo dôjsť ku vzniku podmorských zosuvov pôdy
  • Lodná doprava - úžina je rušným dopravným kanálom
  • Ochrana mosta pred nárazom lode - plávajúci most by nemusel vydržať zrážku s tankerom

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]