Strana spravodlivosti a rozvoja

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Strana spravodlivosti a rozvoja
Strana spravodlivosti a rozvoja
Základné informácie
SkratkaAKP
Založenie14. augusta 2001
PredsedaRecep Tayyip Erdoğan
Najviac poslancov294/600
Volebný výsledok42.56% (2018)
IdeológieSociálny konzervativizmus,
umiernený islamizmus,
ekonomický liberalizmus
Medzinárodné organizácie
Európska politická stranaEurópska ľudová strana (2005-2013)
Aliancia európskych konzervatívcov a reformistov (od 2013)
Ďalšie informácie
Mládežnícka organizáciaAK Gençlik
SídloBalgat 202, Ankara
Farby     Oranžová
     Modrá
Webakparti.org.tr

Strana spravodlivosti a rozvoja (tur. Adalet ve Kalkınma Partisi, AK Parti, AKP) je jedna z dvoch najsilnejších politických strán v Turecku, pričom jej postavenie v poslednom desaťročí je možné formulovať aj ako predominantná strana.[1] So súčasnými 258 mandátmi získanými po voľbách v roku 2015 je najväčšou stranou Turecka, avšak nemôže už vládnuť sama. Jej predsedom od založenia súčasný prezident Recep Tayyip Erdoğan, ktorého vystriedal v roku 2017 na predsedníckom poste Recep Tayyip Erdoğan. Bývalý premiér a člen strany Abdullah Gül zastával funkciu prezidenta medzi rokmi 2007 a 2014.

Strana spravodlivosti a rozvoja vznikla ako umiernená časť tureckých islamistických hnutí, zakázaných v roku 1998. Po výhre volieb v roku 2002 však nabrala opačný smer ako jej predchodkyne a stala sa symbolom politických a ekonomických reforiem, ktoré viedli k otvoreniu prístupových rozhovorov s v roku 2005. Liberálna politika AKP je podporovaná zo strany EÚ, avšak musí čeliť tlaku domácej opozície (najmä Republikánskej ľudovej strany), ktorá jej zo svojich sekulárnych pozícií vyčíta jej náboženský charakter. Tieto obvinenia sú do istej miery neoprávnené, keďže islamský charakter AKP hrá iba obdobnú rolu ako je tomu pri európskych kresťansko-demokratických stranách a integrácia do EÚ, spojená s pro-západnými reformami, zostáva prioritou vládnej zahraničnej politiky.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SMETANA, Zbyněk. Aplikace Sartoriho typologie - případová studie maďarského stranického systému. Bakalárska práca. Masarykova univerzita Brno, 2008. Dostupné online.
  2. THIM, Michal. Atatürk spí klidně [online]. Asociace pro mezinárodní otázky, 27. 7. 2007 Dostupné online z [1] Archivované 2015-07-03 na Wayback Machine (česky)
Volebný výsledok AKP v tureckých všeobecných voľbách 7. júna 2015.