Stranger Things

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Stranger Things
Originálny názov Stranger Things
Žáner Sci-fi
horror
Mysteriózny
Dobová dráma
Námet The Duffer Brothers
Scenár The Duffer Brothers
Jessica Mecklenburg
Justin Doble
Alison Tatlock
Jessie Nickson-Lopez
Kate Trefey
William Bridges
Paul Dichter
Curtis Gwinn
Réžia The Duffer Brothers
Shawn Levy
Andrew Stanton
Rebecca Thomas
Uta Briesewitz
Krajina Atlanta,Georgia USA USA
Pôvodný jazyk Angličtina
Počet sérií 4
Počet častí 34 (zoznam častí)
Produkcia
Výkonný producent Karl Gajdusek
Cindy Holland
Brian Wright
Matt Thunell
Shawn Levy
Dan Cohen
The Duffer Brothers
Iain Paterson
Shannon Tsang
Kamera Tim Ives
Tod Campbell
Lachlan Milne
David Franco
Dĺžka časti 42–139 minút
Produkčná spoločnosť 21 Laps Entertainment
Monkey Massacre
Vysielanie
Pôvodné 15. júl 2016 – súčasnosť
Netflix
Formát obrazu 4K HDR (2:1)
Externé odkazy
Oficiálna webstránka

Stranger Things je americký sci-fi seriál na Netflixe. Prvá séria bola vydaná 15. júla 2016, druhá séria 27. októbra 2017, tretia 4. júla 2019 a štvrtá séria 27. mája 2022[1][2] Stranger Things obsahuje veľa odkazov na populárnu kultúru 80. rokov 20. storočia, ako aj na filmy Stevena Spielberga, Johna Carpentera, Stephena Kinga, Georga Lucasa, ktorými je seriál inšpirovaný. Má rating TV-14, čo znamená, že seriál je prístupný pre deti od 14 rokov.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Seriál sa odohráva vo fiktívnom vidieckom meste Hawkins v Indiane začiatkom 80. rokov 20. storočia. V neďalekej inštitúcii Hawkins National Laboratory sa zaoberajú tajnými paranormálnými až nadprirodzenými experimentami na ľuďoch. Z nedbalosti sa im podarilo vytvoriť portál do alternatívnej dimenzie zvanej „Upside Down“ (Obrátený svet). Táto dimenzia však začne vplývať na nič netušiacich obyvateľov Hawkinsu katastrofálnym spôsobom.

1. séria[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá séria začína v novembri 1983 a predstaví sa v nej štvorica 11-12-ročných kamarátov: Mike, Dustin, Will a Lucas. Willa Byersa vracajúceho sa zo spoločného herného večera unesie tvor z Upside Down. Jeho matka Joyce, spolu s policajným náčelníkom Jimmom Hopperom, po ňom začnú pátrať. Neskôr zmizne aj Barbara, kamarátka Mikovej staršej sestry Nancy. Zdá sa, je Joyce zo straty syna šalie a tvrdí, že s ním z iného sveta komunikuje. Jej starší syn Jonathan jej najprv neverí, ale pod ťarchou pribúdajúcich dôkazoch začne aj on spolu s Nancy po Willovi a Barbare pátrať a pripravovať sa na boj s nebezpečným tvorom z Upside Down prezývaným Demogorgon.

Medzitým z laboratória Hawkins National Laboratory utečie malé zvláštne dievča zvané Jedenástka s parapsychologickými schopnosťami. Mike ukrýva Jedenástku u seba v pivnici a ona pomáha Mikovi, Dustinovi a Lucasovi nájsť ich strateného priateľa. Na konci sa Will vráti, ale Jedenástka záhadne zmizne do sveta Upside Down.

2. séria[upraviť | upraviť zdroj]

Druhá séria sa odohráva o rok neskôr a začína v októbri 1984. Willa zachránili, no málo ľudí vie, čo sa v skutočnosti stalo. Pracovníci Hawkins National Laboratory im o tom prikázali mlčať. Potom, čo zistia, že Will je stále pod vplyvom bytostí z Upside Down, sa jeho priatelia a rodina dozvedia o väčšej hrozbe ich sveta, než je Upside Down. Mike sa trápi nad stratou Jedenástky a Nancy zase nad tým, že Barbara vo svete Upside Down zahynula. Chlapci sa zoznámia s dievčaťom zvaným Max, ktorému neskôr Lucas vyzradí všetko, čo skutočne stalo pred rokom v súvislosti s Willovým zmiznutím. Max sa stane členkou partie a pomáha im v záverečnom boji. Z retrospektívy sa dozvedáme, že Jedenástke sa podarilo vrátiť do nášho sveta a ukrývala sa v lese. Hopper ju tam našiel a tak ju zobral do chaty v lese, kde ju ukrýval a staral sa o ňu. Po ich hádke Jedenástka utečie hľadať svoju matku a neskôr aj ďalšie dievča, ktoré má nadprirodzené schopnosti a ušlo z Hawkins National Laboratory. Na konci série sa Jedenástka vráti domov ku kamarátom a spoločne s doprovodom Jimmom Hopperom zavrie bránu do Upside Down. Hopper dostane papiere, podľa ktorých sa Jedenástka stáva jeho adoptívnou dcérou pod menom Jane Hopperová.

3. séria[upraviť | upraviť zdroj]

Tretia séria sa odohráva v lete roku 1985. Kým si dva páriky (Jedenástka & Mike a Max & Lucas) užívajú romantické vzťahy, Dustin zachytí tajné ruské vysielanie. Spolu so Stevom a jeho kolegyňou Robin sa mu podarí ruskú šifru rozlúštiť. Jonathan a Nancy sa zase zaoberajú záhadou zvláštneho správania hlodavcov a neskôr aj ľudí, ktoré konzumujú toxické chemikálie. Neskôr začne Will cítiť príšeru Mind Flayer z Upside Down. Mike, Jedenástka, Max, Lucas a Will začnú pátrať po tejto príšere, zatiaľ čo Dustin so Stevom, Robin a Lucasovou malou sestrou Ericou pátrajú po Rusoch. Po čase Jedenástka zistí, že Mind Flayer má nového hostiteľa a to Maxinho nevlastného brata Billyho. Joyce a Hopper za pomoci tlmočníka Murraya vypočúvajú zatknutého Rusa, ktorý im prezradí, že Rusi otvorili bránu do Upside Down, aj spôsob, akým ju zavrieť. Na konci tejto sérii partia teenagerov bojuje proti Billymu a neskôr proti samotnej príšere. Hopper, Joyce a Murray sa rozhodnú zavrieť bránu do Upside Down, čím zabijú príšeru Mind Flayer. Jedenástka však prišla o svoje schopnosti a Hopper s Billym zahynuli.

4. séria[upraviť | upraviť zdroj]

Joyce, Jonathan, Will a Jedenástka žijú v inom meste, aby Joyce unikla spomienkam na tragédie v Hawkinse. Jedenástka je v škole šikanovaná a chýbajú jej schopnosti, ako aj Hopper. Joyce však dostane šifrovanú správu, že Hopper je nažive. Spolu s Murrayom letia do Ruska ho zachrániť. Hoppera držia v gulagu, z ktorého sa márne pokúsi utiecť a spolu s jeho ruským spojencom ho chcú podhodiť Demogorgonom, ktorých získali pri otvorení brány.

V Hawkinse začnú záhadné brutálne úmrtia stredoškolákov. Predchádzajú im výčitky svedomia, halucinácie, vízia tikajúcich hodín a neskôr upadnú do tranzu, v ktorom im neznáma sila poláme všetky kosti v tele a vypichne oči. Z vrážd je neprávom obvinený drogový díler a šéf miestneho herného klubu Eddie, ktorý sa skrýva. Nancy, Robin, Steve a Dustin zistia, že za nemôže Eddie, ale netvor zvaný Vecna. Jeho ďalšou plánovanou obeťou je Max, na ktorú Vecna zaútočí cez jej výčitky zo smrti nevlastného brata. Neskôr sa k nim pridá Lucas, ktorý sa kamarátom dočasne odcudzil, a jeho sestra Erica. Max sa dobrovoľne ponúkne ako návnada, vďaka ktorej sa pokúsia Vecnu zabiť.

Brenner, bývalý riaditeľ Hawkins National Laboratory, ponúkne Jedenástke spôsob, ako jej vrátiť jej schopnosti. Jedenástka má na neho zlé spomienky a spočiatku s ním nechce spolupracovať, no v mene záchrany Hawkinsu a svojich priateľov sa podvolí. Postupne si spomína na traumou vymazané udalosti z ústavu a na to, ako došlo k otvoreniu prvej brány do Upside Down. Zistí, že Vecna je bývalý zajatec ústavu označovaný ako Jednotka disponujúci rovnakou silou ako Jedenástka. Jedenástka získa svoje schopnosti späť a snaží sa mentálne brániť Max, keď si po ňu ako návnadu prichádza Vecna. Vecna však docieli aspoň dočasnú zástavu srdca Max, čím je naplnená myšlienka štyroch úmrtí, ktoré značia začiatok konca Hawkinsu. Mesto postihne silnú zemetrasenie, ktoré roztrhá zem a začne do neho prenikať svet Upside Dawn. Na konci sa všetci hrdinovia radostne zvítajú v Hawkinse, ale Will cíti, že Vecna nie je mŕtvy a všetci zdesene pozerajú na ním zničenú krajinu.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Postava Herec Séria
1 2 3 4
Joyce Byersová Winona Ryder Hlavná
Jim Hopper David Harbour Hlavná
Mike Wheeler Finn Wolfhard Hlavná
Jedenástka / Jane Hopperová Millie Bobby Brownová Hlavná
Dustin Henderson Gaten Matarazzo Hlavná
Lucas Sinclair Caleb McLaughlin Hlavná
Nancy Wheelerová Natalia Dyerová Hlavná
Jonathan Byers Charlie Heaton Hlavná
Karen Wheelerová Cara Buonová Hlavná
Martin Brenner Matthew Modine Hlavná Vedľajšia Hlavná
Will Byers Noah Schnapp Vedľajšia Hlavná
Max Mayfieldová Sadie Sinková Hlavná
Steve Harrington Joe Keery Vedľajšia Hlavná
Billy Hargrove Dacre Montgomery Hlavná Hosť
Bob Newby Sean Astin Hlavná Hosť
Sam Owens Paul Reiser Hlavná Vedľajšia Hlavná
Robin Buckleyová Maya Hawkeová Hlavná
Erica Sinclairová Priah Fergusonová Vedľajšia Hlavná
Murray Bauman Brett Gelman Vedľajšia Hlavná
Vecna / One / Henry Creel Jamie Campbell Bower Hlavná
Argyle Eduardo Franco Hlavná
Eddie Munson Joseph Quinn Hlavná

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Winona Ryder ako Joyce Byersová, rozvedená matka 12-ročného Willa a tínedžera Jonathana
 • David Harbour ako Jim Hopper, policajný náčelník Hawkinsu, ktorý sa rozviedol potom, čo mu zomrela dcéra na rakovinu. Neskôr adoptívny otec Jedenástky (Jane)
 • Finn Wolfhard ako Mike Wheeler, syn Karen, mladší brat Nancy a jeden z troch priateľov Willa
 • Millie Bobby Brownová ako Jedenástka / Jane Hopperová ("El"), mladé dievča s psychokinetickými schopnosťami, ktorá sa spriatelí s Lucasom, Mikom a Dustinom. Neskôr sa zoznámi s Max a Willom. V 2. sérii býva u svojho adoptívneho otca Jima Hoppera.
 • Gaten Matarazzo ako Dustin Henderson, jeden z Willových priateľov
 • Caleb McLaughlin ako Lucas Sinclair, jeden z Willových priateľov
 • Natalia Dyerová ako Nancy Wheelerová, dcéra Karen, Mikova staršia sestra
 • Charlie Heaton ako Jonathan Byers, Willov starší brat a Joycin syn, ktorý je v škole outsiderom
 • Cara Buonová ako Karen Wheelerová, matka Nancy a Mika
 • Matthew Modine ako Martin Brenner, vedec, ktorý riadi experimenty v Hawkins Laboratory
 • Noah Schnapp ako Will Byers, mladší brat Jonathana a syn Joyce, ktorý záhadne zmizne
 • Sadie Sinková ako Maxine "Max" Mayfieldová, mladé dievča, ktoré padne do oka Lucasovi a Dustinovi
 • Joe Keery ako Steve Harrington, priateľ Nancy
 • Dacre Montgomery ako Billy Hargrove, Maxin nevlastný brat
 • Sean Astin ako Bob Newby, nový priateľ Joyce
 • Paul Reiser ako Sam Owens, nahradil Brennera ako vedúci Hawkins Laboratory
 • Maya Hawkeová ako Robin Buckleyová, dievča, ktoré pracuje so Stevom v zmrzlinárni
 • Priah Ferguson ako Erica Sinclairová, Lucasova mladšia sestra

Vedľajšie postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Série a časti[upraviť | upraviť zdroj]

Séria Časti Dátum vydania
1 8 15. júl 2016
2 9 27. október 2017
3 8 4. júl 2019
4 9 7 27. máj 2022
2 1. júl 2022

1. séria (2016)[upraviť | upraviť zdroj]

# Názov Réžia Scenár Dátum vydania
1
1
Chapter One: The Vanishing of Will Byers
The Duffer Brothers
The Duffer Brothers
15. júl 2016
2
2
Chapter Two: The Weirdo on Maple Street
The Duffer Brothers
The Duffer Brothers
15. júl 2016
3
3
Chapter Three: Holly, Jolly
Shawn Levy
Jessica Mecklenburg
15. júl 2016
4
4
Chapter Four: The Body
Shawn Levy
Justin Doble
15. júl 2016
5
5
Chapter Five: The Flea and the Acrobat
The Duffer Brothers
Alison Tatlock
15. júl 2016
6
6
Chapter Six: The Monster
The Duffer Brothers
Jessie Nickson-Lopez
15. júl 2016
7
7
Chapter Seven: The Bathtub
The Duffer Brothers
Justin Doble
15. júl 2016
8
8
Chapter Eight: The Upside Down
The Duffer Brothers
Storyline: Paul Dichter
Scenár: The Duffer Brothers
15. júl 2016

2. séria (2017)[upraviť | upraviť zdroj]

# Názov Réžia Scenár Dátum vydania
9
1
Chapter One: MADMAX
The Duffer Brothers
The Duffer Brothers
27. október 2017
10
2
Chapter Two: Trick or Treat, Freak
The Duffer Brothers
The Duffer Brothers
27. október 2017
11
3
Chapter Three: The Pollywog
Shawn Levy
Justin Doble
27. október 2017
12
4
Chapter Four: Will the Wise
Shawn Levy
Paul Dichter
27. október 2017
13
5
Chapter Five: Dig Dug
Andrew Stanton
Jessie Nickson-Lopez
27. október 2017
14
6
Chapter Six: The Spy
Andrew Stanton
Kate Trefry
27. október 2017
15
7
Chapter Seven: The Lost Sister
Rebecca Thomas
Justin Doble
27. október 2017
16
8
Chapter Eight: The Mind Flayer
The Duffer Brothers
The Duffer Brothers
27. október 2017
17
9
Chapter Nine: The Gate
The Duffer Brothers
The Duffer Brothers
27. október 2017

3. séria (2019)[upraviť | upraviť zdroj]

# Názov Réžia Scenár Dátum vydania
18
1
Chapter One: Suzie, Do You Copy?
The Duffer Brothers
The Duffer Brothers
4. júl 2019
19
2
Chapter Two: The Mall Rats
The Duffer Brothers
The Duffer Brothers
4. júl 2019
20
3
Chapter Three: The Case of the Missing Lifeguard
Shawn Levy
William Bridges
4. júl 2019
21
4
Chapter Four: The Sauna Test
Shawn Levy
Kate Trefry
4. júl 2019
22
5
Chapter Five: The Flayed
Uta Briesewitz
Paul Dichter
4. júl 2019
23
6
Chapter Six: E Pluribus Unum
Uta Briesewitz
Curtis Gwinn
4. júl 2019
24
7
Chapter Seven: The Birthday
The Duffer Brothers
The Duffer Brothers
4. júl 2019
25
8
Chapter Eight: The Battle of Starcourt
The Duffer Brothers
The Duffer Brothers
4. júl 2019

4. séria (2022)[upraviť | upraviť zdroj]

# Názov Réžia Scenár Dátum vydania
Volume 1
26
1
Chapter One: The Hellfire Club
The Duffer Brothers
The Duffer Brothers
27. máj 2022
27
2
Chapter Two: Vecna's Curse
The Duffer Brothers
The Duffer Brothers
27. máj 2022
28
3
Chapter Three: The Monster and the Superhero
Shawn Levy
Caitlin Schneiderhan
27. máj 2022
29
4
Chapter Four: Dear Billy
Shawn Levy
Paul Dichter
27. máj 2022
30
5
Chapter Five: The Nina Project
Nimród Antal
Kate Trefry
27. máj 2022
31
6
Chapter Six: The Dive
Nimród Antal
Curtis Gwinn
27. máj 2022
32
7
Chapter Seven: The Massacre at Hawkins Lab
The Duffer Brothers
The Duffer Brothers
27. máj 2022
Volume 2
33
8
Chapter Eight: Papa
The Duffer Brothers
The Duffer Brothers
1. júl 2022
34
9
Chapter Nine: The Piggyback
The Duffer Brothers
The Duffer Brothers
1. júl 2022

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. HARNICK, Chris. Stranger Things Season 2 Premiere Date, Huge Monster Threat Revealed [online]. E! News, 11.7.2017. Dostupné online. (po anglicky)
 2. WIGLER, Josh. Netflix Reveals 'Stranger Things' Season 3 Premiere Date [online]. The Hollywood Reporter, 31.12.2018. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]