Stratego

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Stratego
Základné informácie
AutorJacques Johan Mogendorf
Počet hráčov2
Vekový rozsah8 a viac
Rok vydania1947

Stratego je dosková hra pre dvoch hráčov. V 80. rokoch 20. storočia vydal JAVOS Jablonec nad Nisou upravenú verziu tejto hry pod názvom Maršal a špión v edícii PaN (papír a nápad).

História[upraviť | upraviť zdroj]

Hra je často prirovnávaná k tradičnej čínskej hre Džungľa, pretože obe hry majú veľa spoločných vlastností. Najväčší rozdiel medzi týmito hrami je, že v Džungli niesu hodnoty hracích kameňov skryté a počiatočné postavenie na hracej doske je pevne dané.

Predchodcom Stratego je hra L'Attaque z roku 1909, ktorá ma veľmi podobné pravidlá.

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Počítačová verzia hry Stratego

Obaja hráči majú k dispozícii 40 hracích kameňov, ktoré na začiatku hry ľubovolne rozostavia do štyroch zadných rád hracej dosky tak, aby obraz na každom hracom kameni bol otočený k vlastnému hráčovi. Po rozostavení kameňov hráči striedavo vykonávajú jednotlivé ťahy.

V priebehu hry je možné pohybovať ktorýmkoľvek kameňom, okrem bomby (mínového poľa) a vlajky. Kamene sa pohybujú o jedno pole v kotormkoľvek smere (i šikmo), ale vlastné kamene sa nesmú preskakovať. Výnimkou je prieskumník, ktorý sa môže pohybovať o ľubovolný počet volných polí v ortogonálnom smere.

Zaberanie kameňov[upraviť | upraviť zdroj]

Hráč ktorý zaútočí na protivníkov kameň sa presvedčí o hodnote napadnutého kameňa. Hodnotu svojho kameňa súperovi neoznamuje. Ak má napadnutý kameň vyššiu hodnotu, odovzdá svoj útočiaci kameň súperovi a súperov kameň ponechá na mieste. Ak má napadnutý súperov kameň nižšiu hodnotu, kameň si zoberie a svoj útočiaci kameň postaví na jeho miesto. Ak narazia na seba kamene rovnakej hodnoty, vypadávajú z hry oba. Výnimkou je špión, ktorý môže byť zajatý ktorýmkoľvek kameňom okrem maršala, a naopak maršal môže byť zajatý len špiónom. Kamene sa môžu pohybovať v hre všetkými smermi, ale zaberať súperove kamene môžu len v ortogonálnom smere.

Každý kameň, ktorý zaútočí na bombu je z hry odstránený, pričom bomba v hre zostáva na svojom mieste. Bombu môže z hry vyradiť iba kameň minér.

Pohyblivé kameňe od nasilnejšieho po najslabší sú nasledovné:

Kameň Stratego Kameň Maršal a špión
1xMaršal 1xMaršal
1xGenerál 1xGenerál
2xPlukovník 2xKapitán
3xMajor 3xKadet
4xKapitán 4xKaprál
4xPoručík 5xStrelec
4xSeržant
5xMinér 6xMinér
8xPrieskumník 8xPrieskumník
1xŠpión 1xŠpión

Nepohyblivé kamene:

Kameň Stratego Kameň Maršal a špión
6xBomba 8xMínové pole
1xVlajka 1xVlajka

Ukončenie hry[upraviť | upraviť zdroj]

Cieľom hry je zajať súperovu vlajku. Hra môže byť ukončená tromi spôsobmi:

  • Hráč ktorý zaberie súperovu vlajku víťazí.
  • Hra končí remízou, ak ani jeden z hráčov nemá kamene, ktorými by bol schopný zajať súperovu vlajku (napr. ak je vlajka obkľúčená mínami, ale ani jeden z hráčov nemá k dispozícii minéra).
  • Hra končí remízou v prípade, že hráč ktorý je na ťahu nemá žiadny kameň, ktorým by môhol pohnúť.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]