Suárez (rieka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rieka Suárez

Suárez (špa. Río Suárez) je rieka v Kolumbii, ktorá preteká departmentmi Boyacá a Santander. Kľukatí sa na svahoch východných Kordiller – v kolumbijskej časti Ánd a vlieva sa do rieky Sogamoso, jedného z najdôležitejších prítokov rieky Magdalena.

Povodie[upraviť | upraviť zdroj]

Rieka Suárez pramení v jazere Fúquene na hranici departmentov Boyacá a Cundinamarca. Spočiatku tečie smerom na sever a preteká cez department Boyacá, neskôr sa stáča a pokračuje cez južnú časť Santanderu. Táto oblasť je charakteristická príkrymi svahmi, cez ktoré rieka preteká a na krátkych perejovitých úsekoch naberá veľmi prudký tok.

Celková dĺžka rieky je 172 km a rozloha povodia zaberá 98 230 km², z čoho 34 825,6 km² sa rozprestiera na území departmentu Santander, kde zabezpečuje dostatok vlahy úrodným nížinám, na ktorých sa pestuje cukrová trstina a guayaba (Psidium).

Rieka Fonce prechádza cez mesto San Gil, za ktorým sa vlieva do rieky Suárez a neskôr ústi do rieky Sogamoso (sútok riek Suárez a Chicamocha). Najvyššie položené miesto, ktorým Suárez prechádza, sa nachádza vo výške 3 700 m a najnižšie miesto je vo výške 700 m.

Každoročné podujatia[upraviť | upraviť zdroj]

V oblasti horského okresu Barbosa obklopujú rieku kamenisté a piesočnaté pláže, ktoré vytvárajú prírodnú scenériu pre každoročné podujatie Riečneho festivalu (Festival del Río), ktoré sa koná v prvých januárových dňoch. Pri príležitosti tohto festivalu prebieha národná súťaž krásy Miss Tanga Latina. Práve cez túto rieku priviezli Nemci imigrantov do departmentu Santander a na sever Boyacá, kde si stavali svoje domy na brehoch rieky, alebo sa usídľovali v okresoch Zapatoca a Betulia.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Río Suárez na španielskej Wikipédii.