Summer Glauová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Summer Glau
Summer Glau at Golden Apple Comics 2008.jpg
Celé menoSummer Lyn Glau
Narodenie 24. júl 1981 (37 rokov)
San Antonio, Texas, USA

Summer Lyn Glauová (* 24. júl 1981, San Antonio, Texas, USA) je americká herečka a tanečníčka.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Aj keď vyrastala v blízkosti mexickej hranice, nemá latinsko-americké korene. Jej predkovia sú pôvodom z Nemecka, Írska, či Škótska. Má dve mladšie sestry Christie a Kaitlin. Jej matka je učiteľka, otec „general contractor“.

Začala tancovať v piatich rokoch. Doma ju niekoľko rokov trénovala matka, neskôr získala štipendium. Trénovala a vystupovala ako klasická balerína, ale tiež skúšala tango a flamenco. V deststve vystupovala v Majestic Theatre v predstaveniach ako „Le Bourgeois Gentilhomme“, „The Happy Widow“, „Peer Gynt“ a „Paint Your Wagon“.

Počas doliečovania zranenia nohy navštívila príbuzných v Los Angeles a pri tej príležitosti si vyskúšala svoju prvú hereckú úlohu. Krátko na to sa rozhodla presťahovať do Los Angeles a pracovať ako herečka a tanečníčka.

Jej prvá televízna úloha bola v dnes už klasickom seriáli Jossa Whedona Angel. Hoci len vedľajšia, už tu ukázala svoj herecký talent a zužitkovala roky baletu. Krátko na to ju Wheddon obsadil do svojho nového sci-fi/western seriálu Firefly ako veľmi traumatizovanú River Tam. Keď bol seriál zrušený, objavila sa vo viacerých známych seriáloch ako Odložený prípad, C.S.I.: Kriminálka Las Vegas či 4400.

Vďaka veľkému úspechu predaja DVD boxu série Firefly a veľkej podpore fanúšikov vzniklo v roku 2005 pokračovanie pod názvom Serenity. Summer si zopakovala postavu River Tam a dostala niekoľkonásobne viac priestoru. Kvôli filmu musela prejsť 6-mesačným výcvikom. Vďaka svojmu tanečnému nadaniu a flexibilite bol priamo pre ňu vytvorený nový bojový štýl. 90% kaskadérskych kúskov zvládla sama. Za túto úlohu dostala Saturn Award (Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe) a SFX Award (Najlepšia herečka).

V roku 2006 hrala hlavné úlohy v dvoch odlišných filmoch. Najprv dcéru Vincenta Ventresca v sci-fi komédii Mamut, kde bojovala proti mimozemšťanmi infikovanému mamutovi. Film sa nakrúcal v Louisiane a Bukurešti. Neskôr hrala dvojičku Miky Boreem v horore Sesterstvo bosoriek (remake hororu z roku 1979). Za obidve úlohy bola kritikmi pochválená a v roku 2007 vyšli tieto filmy na DVD.

V tom istom roku hrala postavu schizofrenickej Tess Doerner v tretej sérii známeho televízneho seriálu 4400. Ako „Crystal Burns“ účinkovala v druhej sérii seriálu Špeciálne komando. Objavil sa tu aj jej priateľ, texaský herec Daniel Wisler.

V roku 2007 sa opäť vrátila na pár častí ku 4400 a potom začala pracovať na seriáli Terminátor: Príbeh Sáry Connorovej, v úlohe „terminátorky“ Cameron. Za túto úlohu získala Saturn Award a bola nominovaná na Scream Award.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]