Super Metroid

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Super Metroid

Logo hry
Základné informácie
VydavateľNintendo
SériaMetroid
Dátum vydaniaJaponsko 19. marec 1994
USA 18. apríl 1994
Európska únia 28. júl 1994
ŽánerArkáda, adventúra, akčná hra
MódSingleplayer
PlatformaSuper Nintendo Entertainment System

Pozri aj Videoherný portál

Super Metroid je japonská akčná sci-fi videohra od spoločnosti Nintendo, ktorá vyšla vyšla v roku 1994 na hernú konzolu Super Nintendo Entertainment System. Je to tretia hra videohernej série Metroid.

Dej priamo nadvädzuje na koniec hry Metroid II: Return of Samus (1991). Krátko po tom, čo lovkyňa odmien Samus Aran odovzdala nedávno vyliahnuté mláďa Metroida na výskumné účely vo vedeckej vesmírnej stanici Ceres, zachytí zo stanice tiesňový signál. Keď sa vráti, zisťuje, že stanicu napadli Vesmírni piráti a mláďa ukradli. Prenasleduje Ridleyho, ich vodcu, na planétu Zebes s cieľom získať od nich Metroida späť.

Je nasledovaná hrou Metroid Fusion. Dalšie hry v sérií sú Metroid Prime, Metroid Prime 2: Echoes, Metroid Prime Pinball, Metroid Prime: Hunters, Metroid Prime 3: Corruption a Metroid: Other M.

Gameplay[upraviť | upraviť zdroj]

Rovnako ako dve predchádzajúce hry, aj Super Metroid je nelineárna 2D akčná hra založená na preskúmavaní rozhľahlých lokácii. Okrem lepšej grafickej a zvukovej kvality mala táto hra mnohé iné vylepšenia hrateľnosti. Medzi tie najväčšie patrí citlivejšie ovládanie, schopnosť strielať do ôsmich smerov a mapa, ktorá zaznamenáva všetky navštívené lokácie. Základné mechanizmy série však boli zachované.

Počas hry hráč získava rôzne nové zbrane a schopnosti, ako napr. ľadový lúč, ktorý dokáže zmraziť nepriateľov, alebo schopnosť odrážať sa počas skákania od stien. Porazení nepriatelia po sebe opäť nechávajú liečivú energiu a muníciu. Systém ukladania hry je rovnaký ako v Metroid II: Return of Samus — hráč si môže uložiť svoju pozíciu v mnohých špeciálnych miestnostiach, ktoré sú rozptýlené po hernom svete.

Super Metroid má tri rôzne konce založené na tom ako dlho hráčom trvalo prejsť hru. Konce sa líšia v pozíciách, v ktorých Samus pózuje, a tiež v tom či v nich má oblečený svoj Power Suit alebo nie. Najlepší z nich sa dosiahne prejdením celej hry za menej než tri hodiny.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Lovkyňa odmien Samus Aran na začiatku hry rekapituluje udalosti, ktoré sa stali v predchádzajúcich dvoch hrách. Rozpráva o tom, ako na planéte SR388 objavila mláďa Metroida, ktoré ju začalo považovať za svoju matku, a ako toto mláďa odovzdala vedcom Galaktickej federácie na vesmírnej stanici Ceres. Krátko potom, čo zo stanice odišla ale zachytí núdzový signál a vracia sa späť. Samus nachádza stanicu zničenú a všetkých vedcov mŕtvych. Stretáva tam Ridleyho, obávaného vodcu pirátov, ktorý ukradol mláďa Metroida. Samus sa ho pokúša zastaviť, ale je neúspešná a Ridley uteká preč. Na stanici sa aktivuje autodeštrukčný systém a Samus ju rýchlo opúšťa.

Samus vo svojej lodi prenasleduje Ridleyho na planétu Zebes, kde počas preskúmavania jaskýň a podzemných tunelov zisťuje, že piráti zrekonštruovali ich tamojšiu základňu, ktorú Samus dávnejšie zničila. Počas prechádzania rozličnými sektormi stanice bojuje s množstvom nebezpečných tvorov a pirátov, a tiež musí čeliť ich štyrom nebezpečným vodcom, medzi ktorých patrí aj Ridley. Potom, čo ich úspešne porazí sa dostáva do jadra stanice, kde ju napadne mláďa, z ktorého sa už ale stal obrovský dospelý Metroid. Tento Metroid z nej vysaje takmer všetku energiu, no zrazu si uvedomí kto Samus je a uteká preč.

Samus sa zregeneruje, postupuje ďalej a nachádza vylepšenú a nebezpečnejšiu verziu Mother Brain — kybernetický organizmus, ktorý ovláda všetky systémy pirátskej stanice. Samus súboj prehráva, ale tesne predtým ako ju Mother Brain stihne zabiť sa objavuje dospelý Metroid, ktorý jej protivníka napadne, vysáva z neho energiu a tým ho porazí. Metroid potom prevádza všetku nahromadenú energiu na Samus, a tým jej zachraňuje život. Počas celého procesu sa ale Mother Brain stihne reštartovať a zabíja Metroida. Samus ale využije všetku svoju novú energiu na posilnenie svojej zbrane a úspešne Mother Brain zničí. Tým sa aktivuje celoplanetárna autodeštrukcia, a Samus vo svojej lodi rýchlo uteká preč.