Superleague Formula

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Superleague Formula
SF Donington 9.jpg
Kategória jednomiestne monoposty
Región medzinárodný
Založené 2008
Počet pretekárov 18
Počet tímov 18
Konštruktér Élan Motorsport Technologies
Dodávateľ pneumatík Michelin
Posledný šampión (jazdec) Austrália John Martin
Posledný šampión (tím) Austrália Austrália

Séria Superleague Formula sa jazdila od roku 2008 do roku 2011 vo farbách futbalových klubov. Svoje zastúpenie mali prevažne európske veľkokluby, ale aj brazílske Flamengo, Corinthians alebo pekinský Guoan FC. Jednotné monoposty amerického výrobcu Élan Motorsports boli vybavené dvanásťvalcami s objemom 4.2 litra a udávaným výkonom 750 koní.

V priebehu sezóny absolvujú piloti seriálu 12 pretekov, okrem európskych okruhov sa dve podujatia jazdia aj v Číne.

Promotér seriálu zdôrazňuje, že ponúka najvyššie prémie v európskom motošporte vôbec. Práve Chris van der Drift patrí medzi najúspešnejších pilotov seriálu, po siedmich pretekoch sezóny inkasoval na odmenách 325 tisíc eur. Šampión seriálu dostáva prémiu milión eur, druhý v poradí 500 tisíc a tretí 250 tisíc eur.

Monopost tímu PSV Eindhoven z roku 2008.

Základné informácie[upraviť | upraviť kód]

Financovanie[upraviť | upraviť kód]

Zúčastnené futbalové kluby neplatia za účasť v Superleague Formula vôbec nič. Naopak, dostanú podiel z celkových ziskov, čo môže byť aj niekoľko miliónov eur ročne.

Národnosti[upraviť | upraviť kód]

Pretekársky tím i piloti by mali byť z rovnakej krajiny, ako futbalový klub, no je pravda, že nie všetky štáty majú potrebné pretekárske tímy a pilotov. Na druhej strane, ani nie všetci hráči AC Milána sú Taliani, takže existujú výnimky.

Piloti[upraviť | upraviť kód]

Piloti tejto série sú prevažne mladí a talentovaní jazdci – nové tváre na scéne a možní budúci šampióni.

Kategória[upraviť | upraviť kód]

Superleague Formula je z hľadiska sily monopostov niekde medzi Formulou 1 a GP2, ale jej cieľom nie je súperiť s ostatnými motoristickými kategóriami.

Životné prostredie[upraviť | upraviť kód]

Aspekt životného prostredia je v tejto sérii mimoriadne dôležitý, preteká sa totiž s biopalivom, ktoré neškodí životnému prostrediu.

Autodromo Nazionale Monza - jedna z tratí používaných v roku 2009.

Okruhy[upraviť | upraviť kód]

Preteká sa prevažne v Európe na tratiach s bohatou históriou.

Monoposty[upraviť | upraviť kód]

Všetky kluby majú k dispozícii úplne rovnaké autá postavené spoločnosťou Élan Motorsport Technologies, ktoré dizajnovala americká firma Menard Competition Technologies. Lepší bude ten, kto bude mať šikovnejší tím, vhodnejšiu stratégiu, kvalitnejšieho pilota či viac šťastia. Formulové monoposty sú osadené 12-valcovými motormi s objemom 4,2 litra. Maximálne otáčky motora sú obmedzené na 12 000, pričom výkon by mal mierne prekonať 750 konských síl.

Formát pretekov[upraviť | upraviť kód]

Voľné testy a kvalifikácia sa konajú v sobotu a v nedeľu sú na programe dva 45 minutové preteky. Do druhých sa štartuje v opačnom poradí, ako skončili tie prvé. Víťaz kvalifikácie pochopiteľne vyštartuje do prvých pretekov z pole position. Víťaz pretekov dostane 50 bodov, za posledné miesto je udeľovaný jediný bod. Medzi prvými miestami je však väčší bodový rozdiel ako medzi poslednými. Cieľom tohto opatrenia je povzbudiť pilotov k tomu, aby aj v prvých pretekoch bojovali o vyššie priečky. Do druhých totiž vyštartujú z nevýhodného miesta. Odmeňovaní sú aj piloti, ktorí dosiahnu najrýchlejšie kolo, získajú pole position v prvých pretekoch, alebo predbehnú v druhých pretekoch najviac monopostov.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]