Preskočiť na obsah

Suspenzia (chémia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Suspenzia je heterogénna zmes, v ktorej sú pevné častice s veľkosťou približne 10−6 m rovnomerne rozptýlené v kvapaline. Na rozdiel od koloidu podlieha suspenzia sedimentácii. Napríklad polievka, turecká káva, piesok vo vode.

Suspenzie sú disperzie tuhých, čo najjemnejšie práškovaných látok v tekutom prostredí. Tuhá látka je vždy vnútornou fázou (disperzum), tekuté dispergujúce prostredie je vonkajšou fázou (dispergens). Mixtúra (mixtura, mixtura agitanda- trepacia mixtúra) je tekutá suspenzia určená na vnútorné použitie. účinne látky sú rozptýlené najčastejšie vo vode. Chuť mixtúry možno korigovať korigenciami sirupom, aromatickou vodou.

Omývadlo (lotio suspensa) je to tekutá suspenzia určená na vonkajšie použitie, ktorá obsahuje maximálne 10% tuhých látok. Suspenzné prostredie je voda, lieh, glycerol. Tekutý zásyp (pulvis adspersorius liquidus) je suspenzia určená na vonkajšie užitie. Obsahuje až 50% tuhých látok. Je tekutá alebo tečie po pretrepaní.Najnovšie a objavujú prípravky ako suchá suspenzia (Suspensio sicca). Sú to zmesi účinných látok, z ktorých sa v čase potreby pridaním vody pretrepaním pripraví suspenzia.

Účinné látky[upraviť | upraviť zdroj]

Vnútornou fázou (dispersum) v suspenziách sú liečivá nerozpustné alebo slabo rozpustné v disperznom prostredí. V mixtúrach sú to sulfónamidy,antibiotika, uhličitan vápenatý V omývadlách a tekutých zásypoch sú to dezinficienciá, antiseptiká, látky vysušujúce. Vonkajšou fázou (dispergens, disperzné prostredie) je najčastejšie voda, lieh, glycerol, éter, tekutý parafín.