Metod (svätec)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Svätý Metod)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Svätý Metod
Cyril and Methodius.jpg
Ján Matejko, Svätí Cyril a Metod
Narodenie okolo 815, Solún, Byzantská ríša
Úmrtie 6. apríl 885, Veľká Morava
Sviatok 5. júl
Portal.svg Biografický portál

(Svätý) Metod (zastarano: (svätý) Metód, (svätý) Metodej ;* okolo 815, Solún, Byzantská ríša – † 6. apríl 885, Veľká Morava) bol spisovateľ, prekladateľ, právnik, prvý arcibiskup na území Slovenska, pápežský legát, misionár a svätec.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri článok Cyril a Metod.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

O mladosti Metoda, známeho len pod jeho mníšskym menom, sa vie málo. Absolvoval štúdiá práva v Konštantínopole. Jeho pôvod a (právnické) schopnosti primäli byzantského cisára dať mu približne v rokoch 843 – 856 funkciu správcu (polo-)slovanského kniežatstva niekde severne od Solúna. V tomto prostredí sa pripravoval na svoju budúcu osvietenskú činnosť. Metod sa funkcie vzdal, lebo ho nenapĺňala, a okolo r. 856 sa utiahol do monastiera na maloázijskom vrchu Olymp (v blízkosti dnešného mesta Bursa v Turecku). Tu prijal rehoľné meno Metod (gr. Methodios) a neskôr bol zvolený aj za igumena (predstaveného).

V roku 860 možno sprevádzal brata Konštantína do Kozárskeho kaganátu. V roku 863 ho už jednoznačne sprevádzal k veľkomoravskému kniežaťu Rastislavovi. V roku 867 bol vysvätený v Ríme za kňaza, v roku 869 vymenovaný za veľkomoravsko-panónskeho arcibiskupa a pápežského legáta, v rokoch 870 – 73 väznený bavorským klérom, od roku 873 bol aj správca veľkomoravského učilišťa.

Podrobnosti od roku 860 pozri v článku Cyril a Metod.

Svätec[upraviť | upraviť zdroj]

Hneď po Metodovej smrti vznikol na Veľkej Morave jeho kult ako svätca. V starom Bulharsku uctievali jeho pamiatku okrem 6. apríla aj na sviatok svätých sedmopočetníkov (17. júla). O pozdvihnutie kultu sv. Metoda v katolíckej cirkvi sa zaslúžil český kráľ Karol IV. v polovici 14. storočia.

Literárne dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Cyril a Metod

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri v článku Cyril a Metod

Ďalšia literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • "Dňa 11. mája : Svätý Cyril a Metod." In: Andrej Josafát Gregor Truch: Život svätých : Duchovné čítanie pre slovenských gréckokatolíckych veriacich na každý deň kalendárneho roka. Preklad a úprava: Michal Čarný. Prešov : Vydavateľstvo Michala Vaška, 2003, s. 251 – 277. ISBN 80-7165-381-0
  • "Cyril a Metod, apoštolom rovní : 5. júl, 11. máj, 14. február, 6. apríl." In: Antonín Čížek: Synaxár : Životy svätých. Prešov : Spolok biskupa Petra Pavla Gojdiča, 1998, s. 271 – 277. ISBN 80-967341-1-3

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]