Svinica (prítok Bebravy)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Disambig.svg O prírodnej pamiatke pozri Svinica (prírodná pamiatka).
Svinica

(prítok Bebravy)

potok
Zdrojnica Inovec, Považský Inovec
Ústie Bebrava, Bánovce nad Bebravou
Dĺžka 21 km
Povodie Bebrava
Hydrologické poradie 4-21-11-156
Číslo recipienta 4-21-11-1099
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Svinica je riečka pretekajúca územím okresov Trenčín a Bánovce nad Bebravou. Je to pravostranný prítok Bebravy, vodohospodársky významný tok, má dĺžku 21 km a je tokom V. rádu. Niekedy sa označuje neštandardizovaným názvom Svinnica.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Považskom Inovci na severovýchodnom svahu vrchu Inovec (1 041,6 m n. m.) v nadmorskej výške cca 850 m n. m., neďaleko Chaty pod Inovcom.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Spočiatku tečie na severovýchod a priberá niekoľko kratších prítokov z oboch strán. V nadmorskej výške 477,5 m n. m. začína chránené územie pozdĺž toku Svinice, pričom sa ochraňuje pôvodné zachované koryto a brehové porasty horského potoka. Riečka sa potom stáča na východ a vstupuje do Podunajskej pahorkatiny, podcelku Nitrianska pahorkatina, časť Bánovská pahorkatina. Vteká do vodnej nádrže Svinná (končí sa úsek chráneného územia prírodnej pamiatky[1]), neskôr sa stáča, na krátkom úseku tečie na sever a pri osade Ihličie priberá Sviniansky potok zľava. Opätovne sa stáča na východ a preteká obcou Svinná, avšak už juhovýchodným smerom. Na území obce priberá ľavostranný Cípec a neskôr tiež zľava Svitavský potok. Svinica potom pokračuje južným smerom, pričom na 3 km dlhom úseku vytvára vedľajšie rameno. Pri obci Ruskovce sa obe ramená spájajú, z pravej strany vteká Hradniansky potok a následne sa stáča na východ. Napokon sa prudko ohýba, pokračuje juhovýchodným smerom cez Horné Ozorovce a Dolné Ozorovce a v blízkosti mesta Bánovce nad Bebravou ústi do Bebravy.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť zdroj]

Prítoky[upraviť | upraviť zdroj]

Ústie[upraviť | upraviť zdroj]

Do Bebravy ústi na území mesta Bánovce nad Bebravou, pri mestskej časti Malé Chlievany, v nadmorskej výške približne 196 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť zdroj]

Svinica preteká katastrálnymi územiami týchto obcí:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Svinica. In: Štátny zoznam osobitne chránených častí prírody SR. Banská Bystrica : Slovenská agentúra životného prostredia, 2007. Dostupné online.

Súradnice: 48°43′25″S 18°14′51″V / 48,723521°S 18,247626°V / 48.723521; 18.247626