Swarovski

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Swarowski AG
Swarovski
Právna formaakciová spoločnosť
OdvetvieŠperkárstvo a luxusné výrobky
Založená1895
ZakladateľDaniel Swarovski
SídloWattens, Rakúsko
PôvodRakúsko
Produkciakrištále, šperky,
optické prístroje a iné
Webová stránkawww.swarovski.com
Swarovski Wattens

Swarovski je rakúsky rodinný podnik so sídlom v tirolskom mestečku Wattens. V Rakúsku sa jeho výrobky dnes považujú za akýsi národný symbol a vždy sa spomínajú medzi prvými vecami, ak treba uviesť, čo by sa cudzincom v Rakúsku odporučilo.

Brusič skla Daniel Svárovský (Daniel Swarovski, nar. 1862 v Jiřetíně pod Bukovou v Čechách) vynašiel v roku 1883 elektrinou poháňaný stroj na vybrusovanie krištáľových kameňov (ako vynález bol zaregistrovaný v roku 1892) a o dvanásť rokov neskôr, v roku 1895 sa presťahoval do Tirolska za bohatým zdrojom vodnej energie, potrebnej na ich brúsenie. So švagrom Francom Weisom vo Wattens založil brusičskú dielňu, ktorej súčasťou boli aj taviace pece. V spoločnosti Swarovski vlastnil Daniel Svárovský 51% podiel, rodina Franza Weisa mala 49% [1].

Svárovský so synmi Wilhelmom, Fritzom a Alfredom v roku 1911 založil vlastnú továreň a o dva roky neskôr, v roku 1913 začal pod hlavičkou firmy vyrábať opticky dokonalý krištáľ, ktorého výroba je dodnes firemným tajomstvom. Neskôr sa zameral na vývoj brúsnych kotúčov, ktoré sa používajú na výrobu krištáľu.

V súčasnosti je spoločnosť Tyrolit, založená v roku 1919 jednou z troch najväčších firiem na svete vyrábajúcich brúsne kotúče. V roku 1931 začal Swarovski vyrábať krištáľové ozdoby na šaty tzv. „trimmings“ a rok 1937 priniesol novinku, výrobu reflexných dopravných značiek.

Najstaršieho syna Wilhelma zaujímala optika, sústredil sa hlavne na výrobu ďalekohľadov (jeho prvý prototyp pochádza z roku 1935).

Swarovski spoločne s módnym domom Christian Dior v roku 1956 uviedol na trh kameň Aurora Borealis, ktorého dúhový efekt bol dosiahnutý zvláštnou vákuovou povrchovou úpravou[2]. Tento efekt začali využívať aj pri výrobe prvých krištáľových lustrov od polovice 60. rokoch.

Firma Swarovski brúsi aj prírodné a syntetické šperkárske kamene pod názvom Signity.

Divízie spoločnosti[upraviť | upraviť zdroj]

  • Výroba kryštálu
  • Tyrolit
  • Divízia optiky - Swarovski Optik

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Rodinné tajomstvá firmy Swarovski
  2. Swarovski Elements - Crystallized

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Swarovski

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]