Syfilis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Treponema Pallidum

Syfilis alebo lues je pohlavná choroba spôsobená baktériou (spirochétou) Treponema pallidum. Spôsobuje špecifické chronické ochorenie, ktoré prebieha v niekoľkých fázach. Z neliečenej tehotnej matky sa môže preniesť na plod a spôsobiť mu podľa štádia ochorenia matky rôzne poškodenia až po úmrtie. Vyskytuje sa na celom svete. Postihuje hlavne sexuálne aktívne mladé osoby (častejšie mužov), má výrazný sociálny charakter. Od roku 1953 počet ochorení u nás výrazne klesol.

Vred na ruke spôsobený syfilisom

Príznaky[upraviť | upraviť zdroj]

V mieste vstupu infekcie sa vytvorí po určitej dobe vred, nasleduje rozsev infekcie do celého tela, prejavujúci sa celkovými príznakmi, rôznymi vyrážkami na slizniciach a koži, vypadávaním vlasov. Skorá fáza ochorenia je vystriedaná obdobím bez príznakov, ktorá po niekoľkých rokoch vedie k postihnutiu orgánov, najčastejšie kože, srdca a veľkých ciev a centrálnej nervovej sústavy. Charakteristické sú aj tuhé, ploché, hladké, mokvavé zapáchajúce pupáky. Príčiny vzniku: Ochorenie sa prenáša priamym kontaktom s postihnutými miestami na koži, sliznici nakazeného partnera, najčastejšie však pohlavným stykom.

Čo spôsobuje?[upraviť | upraviť zdroj]

Neliečený syfilis môže po čase vážne poškodiť prakticky všetky orgány, najčastejšie kožu, kosti, srdce, mozog a miechu. Môže viesť v neskorších štádiách k duševným poruchám a smrti.

Diagnostika[upraviť | upraviť zdroj]

Mikroskopické vyšetrenie infekčných ložísk, krvné testy.

Liečba[upraviť | upraviť zdroj]

Antibiotikami pri hospitalizácii.

Ako sa chrániť?[upraviť | upraviť zdroj]

Dodržaním zásad bezpečnejšieho sexu, používaním kondómu. Monogamita a obmedzenie promiskuity poskytuje najlepšie riešenie.

O delení pozri Infekcie s prevažne sexuálnym spôsobom prenášania (MKCH-10) A50-A53.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Syfilis
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Syfilis