Syndróm dráždivého čreva

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Syndróm dráždivého čreva alebo syndróm dráždivého hrubého čreva (lat. colon irritabile, angl. irritable bowel syndrome, IBS) je funkčné ochorenie hrubého čreva, pre ktoré je charakteristická epizodická alebo dlhodobá porucha vyprázdňovania hrubého čreva, spojená s pocitmi nafukovania a bolesťami brucha v neprítomnosti špecifického chorobného nálezu na čreve. Je častejší u žien ako u mužov, väčšinou postihuje nadpriemerne aktívnych, dominantných ľudí so sklonmi k perfekcionizmu.

Príznaky a diagnostika[upraviť | upraviť zdroj]

Syndróm dráždivého čreva býva s prevládajúcimi hnačkami alebo zápchou, prípadne v zmiešanej alebo necharakteristickej podobe (Rímska klasifikácia IV). Ďalšie príznaky bývajú bolesti brucha, nafukovanie, prelievanie v črevách. Vyprázdňovanie stolice môže byť sprevádzané bolesťami a pocitom nedostatočnej úľavy po stolici. Bolesti brucha bývajú najčastejšie v ľavom dolnom kvadrante brucha, trvalého rázu, ale aj s chvíľkovou ostrou bolesťou, niekedy zhoršené po jedle, dočasne zmiernené po stolici. Niekedy sa šíria až do hrudníka a napodobňujú bolesti pri iných ochoreniach. Hnačka sa často zhoršuje v stresových situáciach a núti pacienta ísť na stolicu niekoľkokrát  po sebe. Iní pacienti majú úpornú zápchu, niekedy sa pacientovi podarí vyprázdniť len raz za niekoľko dní, ale bolesti a nafukovanie v črevách vzrastajú s plynutím času od poslednej stolice. Niekedy je v stolici prímes hlienu. Ďalšie príznaky, ktoré sa môžu objaviť pri syndróme dráždivého čreva sú zvracanie, pálenie záhy, časté nútenie na močenie, sexuálna dysfunkcia, zhoršovanie príznakov v období menštruácie, psychické príznaky, spojené so stresom. Syndróm dráždivého čreva sa objavuje skôr u mladších ľudí a prebieha ako chronické ochorenie.

Diagnóza syndrómu dráždivého čreva sa stanovuje na základe príznakov a po vylúčení iných ochorení, ktoré by tieto príznaky mohli spôsobovať: zápalové ochorenia hrubého čreva, najmä idiopatické črevné zápaly, poruchy trávenia a vstrebávania, celiakia, ochorenia pankreasu (podžalúdkovej žľazy), intolerancia laktózy, prípadne iných zložiek potravy, alergia a iné. Na prítomnosť iného, závažného ochorenia upozorňujú varovné príznaky: chudnutie, anémia (málokrvnosť) s nedostatkom železa, výskyt závažného ochorenia u pokrvných príbuzných (nádor, celiakia, idiopatický črevný zápal). Pacient má mať urobené základné vyšetrenia krvi, zacielené najmä na prítomnosť zápalu (C-reaktívny proteín - CRP, kompletný krvný obraz, minerály) a vyšetrenie stolice, zamerané na prítomnosť patogénnych baktérii, ale aj prvokov a parazitov. Väčšinou, podľa charakteru príznakov a zváženia lekára sa pristupuje k ďalším vyšetreniam - ultrasonografickým, endoskopickým - ezofagogastroduodenoskopia (aj s odberom vzoriek sliznice tenkého čreva na vylúčenie celiakie) a/alebo kolonoskopia, prípadne aj vyšetrenie počítačovou tomografiou (CT) a nukleárnou magnetickou rezonaznciou (MR).

Liečba[upraviť | upraviť zdroj]

Liečba je obtiažna. Pacienta treba v prvom rade uistiť, že sa nejedná o život ohrozujúce ochorenie (čo býva možné až po vykonaní mnohých vyšetrení) a presvedčiť ho o nevyhnutnosti zmeny životosprávy. Pri tomto je niekedy potrebná pomoc psychológa alebo psychiatra.

Zo stravy treba vylúčiť potraviny, ktoré pacientovi spôsobujú ťažkosti, napríklad hnačky alebo nafukovanie. Býva to mlieko, strukoviny, kysnuté cesto. Pri zápche môže pomôcť strava s vysokým obsahom vlákniny. Niektorým pacientom pomáha bezlepková diéta.

Z liekov sa skúšajú probiotiká s neistým výsledkom, podobne neistá je aj účinnosť antibiotika rifaximinu, o ktorom sa predpokladá, že priaznivým spôsobom mení zloženie mikrobiálneho osídlenia hrubého čreva. V posledných rokoch sa skúšajú v liečbe syndrómu dráždivého čreva rôzne nové preparáty, zamerané na zmiernenie jeho príznakov. Týmto smerom je zameraná aj symptomatická liečba s využitím bežne dostupných spasmolytík (liekov, tlmiacich kŕče hladkej svaloviny zažívacieho traktu), preháňadiel alebo antidiarhoík (liekov proti hnačke). Spektrum používaných liekov dopĺňajú psychofarmaká - tricyklické antidepresíva (TCA) alebo inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI).

Prognóza[upraviť | upraviť zdroj]

Syndróm dráždivého čreva často veľmi znepríjemňuje život pacienta, ale neohrozuje ho. Komplikácie, priamo súvisiace s týmto ochorením sa nevyskytujú.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Konečný, M., Ehrmann, J.: Liečba dráždivého čreva. Edukafarm, MediNews. Dostupné online
  • Lehrer, J. K.: Irritable Bowel Syndrome. Medscape, New York. Dostupné online, Aktualizované: 6.2.2018, citované 17.10.2018 (po anglicky)