Tík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tík
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Tectona grandis
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Tík (angl. teak) je tropický strom z čeľade hluchavkovité, pochádzajúci z južnej a juhovýchodnej Ázie. Dosahuje výšku 30 – 40 metrov a na zimu zhadzuje listy. Popularity sa tíkové drevo dočkalo v rokoch 1950 a 1960, pretože sa využívalo pre prvky Dánskeho štýlu. Tíkový nábytok sa pre svoju jedinečnosť a elegantný vzhľad stal populárny a vyhľadávaný.

Pestovanie a využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Tík ako strom rastie v Ázii – v Thajsku, Indonézii, Indii ale najmä v Barme, kde má pre svoj rast najlepšie podmienky. Po masovom využívaní a spracovaní tíkového dreva v 19. storočí sú tíkové lesy iba zlomkom toho svojej pôvodnej veľkosti. V súčasnosti je vývoz tohto dreva limitovaný vývoznými licenciami a spracováva sa predovšetkým drevo z plantáží v Indonézii.

Tíkové drevo sa používalo najmä na výrobu koloniálneho nábytku, momentálne však ide hlavne o výrobu vonkajšieho záhradného nábytku, palúb lodí a ďalších produktov, ktoré sú vystavené vplyvom počasia. Z tíkového dreva sa tiež vyrábajú podlahy a dyhy na nábytok.

Významným spracovateľom tíkového dreva je India, ktorá z nej vyrába dvere, rámy okien, nábytok a stĺpy pre domy stavané v starom štýle. Mnoho typických anglických knihovní z koloniálnych území Indie a Barmy je postavených práve z tíkového dreva. [1]

Hyblaea puera, hmyz žijúci v juhovýchodnej Ázii, je jediným škodcom tíkového dreva, ktorého húsenica sa týmto, ale aj iným bežným drevom v tejto oblasti živí. [2]

Výhody tíkového dreva[upraviť | upraviť zdroj]

  • nebýva napadnuté plesňou, termitmi ani inými škodcami
  • je veľmi tvrdé, pevné, pružné a zachováva si svoju stabilitu vďaka vysokému obsahu olejnatých živíc
  • zachováva si porovnateľnú hmotnosť s inými drevami
  • odolá vplyvom počasia – slnečným lúčom, vetru, dažďu, snehu a dokonca i mrazu

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ModAnt.sk [online]. ModAnt, 2010-11-06, [cit. 2010-12-03]. Dostupné online. Archivované 2010-12-08 z originálu.
  2. HERBISON-EVANS, Don. 'Hyblaea puera' [online]. University of Technology, Sydney, 2007-09-06, [cit. 2008-09-26]. Dostupné online.