Tanád

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tanád
vrch
Vrchol Tanádu
Štát Slovensko Slovensko
Región Banskobystrický kraj
Okresy Banská Štiavnica, Žarnovica
Obce Štiavnické Bane, Hodruša-Hámre
Pohorie Štiavnické vrchy
Podcelok Hodrušská hornatina
Povodia Hron, Ipeľ
Nadmorská výška 938,8 m n. m.
Súradnice 48°27′06″S 18°52′09″V / 48,4516°S 18,8692°V / 48.4516; 18.8692
Geologické zloženie andezit
Najľahší výstup po značke zo Štiavnických Baní
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Banskobystrického kraja
Poloha v rámci Banskobystrického kraja
Wikimedia Commons: Tanád
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Tanád (938,8 m n. m.[1]) je štvrtý najvyšší vrch v Štiavnických vrchoch. Nachádza sa približne 2 km juhozápadne od centra Banskej Štiavnice.[2]

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Nachádza sa v centrálnej časti pohoria, na východnom okraji geomorfologického podcelku Hodrušská hornatina.[3] Vrch leží v Banskobystrickom kraji, na hranici okresov Banská Štiavnica a Žarnovica a zasahuje na katastrálne územie obce Štiavnické Bane a Hodruša-Hámre.[4] Najbližšími sídlami sú na južnom úpätí ležiace Štiavnické Bane a na východnom Banská Štiavnica, západným smerom sa nachádza Banská Hodruša, miestna časť obce Hodruša-Hámre.[2] Vrch patrí do Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Tanád je súčasťou hrebeňa, ktorý tvorí západný okraj silne rozrušenej kaldery Štiavnického vulkánu. Severne susedí nepatrne nižší Paradajs (939 m n. m.), Cukmantel (855 m n. m.) a Hadová (852 m n. m.), západne leží Kamenný závoz (768 m n. m.) a Kanderka (862 m n. m.), južne dominuje Sitno (1 009 m n. m.) a východne Vtáčnik (800 m n. m.) a Anderloch (810 m n. m.).[1] Na západnom úpätí leží Horný Hodrušský tajch, ktorý rovnako ako celá západne orientovaná časť masívu odvádza vodu do Hodrušského potoka v povodí Hrona. Na východnom úpätí sa nachádza tajch Klinger, ktorý už patrí aj s priľahlými východnými svahmi Tanádu do povodia Štiavnice, smerujúcej do Ipľa.[2] Na vrchol vedie značený chodník z rázcestia Červená studňa, no i zo Štiavnických Baní. Na západných svahoch je vybudované športovo-rekreačné stredisko.[5]

Výhľady[upraviť | upraviť zdroj]

Vrcholovú časť pokrýva nesúvislý lesný porast, ktorý umožňuje obmedzený rozhľad. Z vhodných miest s nízkou a redšou vegetáciou je vidieť blízku Banskú Štiavnicu a okolité vrchy Štiavnických vrchov, pri vhodných podmienkach tiež Pohronský Inovec, Vtáčnik, Malú Fatru, Kremnické vrchy, Nízke Tatry, Poľanu a Javorie, juhovýchodným smerom i pohoria v severnom Maďarsku.[6]

Turizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Vrch Tanád patrí do Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy a keďže celá oblasť Štiavnických vrchov je vybavená hustou sieťou značených turistických chodníkov, je aj tento vrch prístupný z viacerých smerov. Blízkosť Štiavnických Baní a Banskej Štiavnice, čoby mestských pamiatkových rezervácií a lokalít na zozname UNESCO, umožňuje ľahkú dostupnosť vrchu.

Prístup[upraviť | upraviť zdroj]

 • po žltej značke zo Štiavnických Baní
 • po červeno značenej trase:
  • od severu z rázcestia Červená studňa cez Paradajs
  • od juhozápadu zo sedla Pleso cez rázcestie Farárová hôrka[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b Štiavnické vrchy. Turistická mapa. 1 : 50 000. Harmanec: VKÚ, a. s., 2000.
 2. a b c d mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2022-03-31]. Dostupné online.
 3. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2022-03-31]. Dostupné online.
 4. Názvy vrchov, dolín, priesmykov a sediel [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2022-03-31]. Dostupné online. Archivované 2022-06-27 z originálu.
 5. Lyžovanie je najväčšia zimná zábava [online]. salamandra.sk, [cit. 2022-03-31]. Dostupné online. Archivované 2022-04-06 z originálu.
 6. Peakfinder [online]. peakfinder.org, [cit. 2022-03-31]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tanád

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]