Tanečný šport

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Súťaž v spoločenskom tanci
Čača

Tanečný šport je športová disciplína, ktorá vychádza zo spoločenského tanca. Zahŕňa 10 tancov rozdelených na dve presne definované skupiny: štandardný tanec a latinskoamerický tanec. Tanečné páry, teda muž a žena či chlapec a dievča, tancujú figúry zvolené podľa predpísaných pravidiel na hudbu zodpovedajúcu tancu a snažia sa čo najlepšie vyjadriť charakteristické rysy tanca i rytmus, melódiu a štruktúru hudby.

Pravidelne sa konajú súťaže. Súťaží vždy niekoľko párov naraz na parkete. V jednotlivých kolách sú páry hodnotené porotcami a tie s najvyšším hodnotením od všetkých porotcov postupujú podľa postupového kľúča ďalej, postupne až do finále, kde sa určia tri najlepšie páry súťaže. Do jednotlivých kategórií sú pary rozdelené podľa veku a výkonnostnej triedy.

Súťažný tanec je zároveň veľké umelecké predstavenie, ktoré so sebou prináša zvyšovanie výkonu a hudobnej interpretácie. Dvoma najdôležitejšími aspektami tanečného výkonu, ktoré sa budú hodnotiť, sú kvalita a umelecký dojem. Kvalita sa odráža v technike tanca, v zmysle pre hudbu a rytmus a v umeleckom stvárnení. Umelecký dojem závisi od choreografie, stvárnenia a osobnostných kvalít tanečníka. Štandardnú úroveň však možno dosiahnuť len zlúčením mnohých prvkov. Keďže uvedené dva typy spoločenských tancov sú také odlišné, súťaže a majstrovstvá sa konajú oddelene v štandardných a latinských tancoch. Odlišnosť je očividná aj v oblečení tanečníkov počas súťaže. Dámske šaty pre štandardné tance sú dlhé a splývavé, aby zdôraznili ladné pohyby typické pre tieto tance. V protiklade sú im šaty tanečníc latinskoamerických tancov. Sú navrhnuté tak aby zvýrazňovali pohyby jednotlivých častí tela pri interpretácii latinských rytmov. Muži nosia spoločenský odev – frak a motýlika pri standarde a ľahké košele a elegantné nohavice pre latinu.

Charakteristiky štandardných tancov
Waltz Tango Valčík Slowfox Quickstep
Takt 3/4 4/8 (2/4) 3/4 4/4 4/4
Tempo [takt/min] 28–30 31–33 58–60 28–30 50–52
Metronom [bps] 84–90 124–132 174–180 112–120 200–208
Dôraz v takte 1 1, 3 1 1, 3 1, 3

Športový spoločenský tanec má pevne stanovené pravidlá, systém súťaží, hodnotenie, podmienky na postup. Je namáhavý z fyzickej aj psychickej stránky, s významným obsahom elegancie, ladnosti, kultúry a krásy pohybu. Nie je to šport agresívny, vedúci k ničeniu seba či iných, nesúťaží sa na čas, nestrieľajú sa koše ani góly. Záleží len na schopnostiach tanečného páru, ich vyspelosti a vytancovanosti, ako dokážu svojím tancovaním presvedčiť porotu (rozhodcov) o tom, že oni sú tí najlepší. Dámy v prekrásnych elegantných šatách, páni v čiernych frakoch, dokonalý tanečný pohyb - to všetko vytvára atmosféru tanečnej súťaže a sú to práve tieto faktory, prečo sa väčšina ľudí rada díva na tanečné súťaže. Tanečný šport by sme teda hádam najlepšie mohli porovnať s krasokorčuľovaním alebo športovou gymnastikou, kde je takisto dôležité vedieť vyjadriť sa pohybom a celkový dojem zohráva tiež rozhodujúcu úlohu pri známkovaní.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Taneční sport na českej Wikipédii.