Tarchia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tarchia
Tarchia kielanae 2.JPG
Lebka rodu Tarchia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Tarchia kielanae
Maryanska, 1977
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Tarchia bol štvornohý bylinožravec, veľmi veľký obrnený dinosaurus. S dĺžkou tela okolo 8 – 8,5 metra predstavuje najväčšieho a známeho ankylosaurida z Ázie. Známy je z pozostatkov niekoľkých jedincov. Tento rod sa vyskytoval pred približne 72 až 68 miliónmi rokov na území dnešného Mongolska. Jediný druh je Tarchia kielanae.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Veľkostné porovnanie Tarchie s človekom

Zástupcovia rodu Tarchia disponovali veľkými obrnenými lebkami, ktoré boli 40 cm dlhé a až 45 cm široké. Pevne stavaný trup, krk a koreň chvosta chránili rôzne tupé kostené útvary slúžiace ako kostené brnenie. Koniec chvosta bol opatrený ťažkým kosteným kyjakom, predstavujúcim najnebezpečnejšiu zbraň, akou obrnené dinosaury z čeľade Ankylosauridae disponovali.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Sedimenty, v ktorých boli nájdené pozostatky Tarchie ukazujú, že tento dinosaurus žil v púštnom prostredí so sezónnymi jazierkami a riekami. Keďže dosiaľ nepoznáme dôkazy o skupinovom živote obrnených dinosaurov, zástupcovia rodu Tarchia zrejme putovali po krajine osamote alebo v menších skupinkách.

Napriek značným telesným rozmerom a kostenému brneniu nachádzame na lebke typového exemplára rodu Tarchia sčasti zachovalé zranenia svedčiace o útoku veľkého dravého dinosaura, pravdepodobne z čeľade Tyrannosauridae (mohlo ísť napr. o Tarbosaura).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]