Tarja Turunen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Tarja Turunen
Tarja Turunen
Základné informácie
Rodné meno Tarja Soile Susanna Turunen
Umelecké mená Tarja, Susanna Asspera, Tapee
Narodenie 17. august 1977 (38 rokov)
Kitee, Fínsko
Bydlisko Buenos Aires
Pôsobenie speváčka, skladateľka, textárka, producentka
Žáner symfonický rock, symfonický metal, power metal
Hrá na nástroje klavír, syntetizátor
Typ hlasu soprán
Roky pôsobenia 1996 - súčasnosť
Vydavateľstvá Universal, NEMS Enterprises, Earmusic
Súvisiace
články
Nightwish
Webstránka http://www.tarjaturunen.com/en/

Tarja Soile Susanna Turunen-Cabuli (narodená 17.augusta 1977), známejšia ako Tarja Turunen alebo skrátene Tarja je fínska speváčka, skladateľka, textárka a producentka. Je majiteľkou sopránového hlasu a jej hlasový rozsah je tri oktávy.[1]

Tarja študovala spev na Sibelius Academy a na Hochschule für Musik Karlsruhe. Je celkom dobre známa ako profesionálna speváčka klasickej hudby, no najväčšiu popularitu získala ako speváčka fínskej symphonic metalovej kapely Nightwish, ktorú v roku 1996 založili Tuomas Holopainen a Emppu Vuorinen. Kapela si kombináciou tvrdých a rýchlych gitarových riffov s Tarjinim dramatickým, operným hlasom vyslúžila úspech ako u hudobných kritikov, tak aj u laickej verejnosti. Ich symhonic metalový hudobný štýl, prezývaný aj "operný metal" inšpiroval množstvo ostatných metalových kapiel a interpretov.

21.októbra 2005, po veľkolepom koncerte v Hartwall aréne v Helsinkách, Tarja dostala otvorený dopis od členov kapely, v ktorom jej napísali že s ňou už ďalej Nightwish nemôže pokračovať, a oficiálne ju vyhodili z kapely. V roku 2006 Tarja odštartovala svoju sólovú kariéru vydaním albumu s vianočnou tematikou Henkäys ikuisuudesta. V roku 2007 vydala svoj druhý štúdiový album My Winter Storm a odštartovala turné s názvom Storm World Tour. V roku 2010 vydala tretí album What Lies Beneath. Následne odohrala množstvo koncertov po Európe a taktiež vystúpila na rôznych metalových festivaloch, ako napríklad Graspop Metal Meeting alebo Wacken Open Air. 12. júna 2010 oficiálne odštartovala What Lies Beneath World Tour. Na tomto turné bolo nahrané aj Tarjino prvé live DVD Act I, konkrétne na koncertoch odohraných 30. a 31. marca v Rosariu v Argentíne. Samotné DVD bolo vydané 24.augusta 2012 [2]. V roku 2013 Tarja vydala svoj štvrtý album Colours in the Dark a 27.októbra toho istého roku odštartovala turné s názvom Colours in the Dark World Tour. 30.marca 2014 bolo vydané jej druhé live DVD s názvom Beauty and the Beat. 11.septemra 2015 Tarja vydala svoj prvý klasický album Ave Maria - En Plein Air. Album obsahuje rôzne verzie piesne Ave Maria od rôznych skladateľov, vrátane jej vlastnej verzie. Album získal veľmi dobré hodnotenia od hudobných kritikov.

Dňa 7. júna 2003 koncertovala spolu s Nightwish v Banskej Bystrici v PKO Open Air Theatre. Dňa 16. októbra 2005 mala koncert opäť s Nightwish v Žiline v Bôrik Hall. Dňa 24. októbra 2008 koncertovala v Bratislave v Sibamac Aréne. Dňa 25. októbra 2008 koncertovala v Košiciach v Hale Cassosport. Dňa 14. augusta 2010 vystúpila v Snine na festivale Rock pod Kameňom. Dňa 17. Decembra 2010 mala koncertovať v Nitre v ŠH Olympia a 18. Decembra 2010 v Ružomberku v ŠH - Koniareň. Koncerty neboli odohrané kvôli malému priestoru v obidvoch halách z bezpečnostných dôvodov. Dňa 20. januára 2012 mala koncert znova v Bratislave, v klube Majestic Music Club. Dňa 7. novembra 2014 koncertovala zatiaľ posledný krát na Slovensku, a to v Bratislave v Refinery Gallery.

Život a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

1977 - 1995: Skorý život[upraviť | upraviť zdroj]

Tarja sa narodila v malej dedinke Puhos neďaleko Kitee vo Fínsku. Má staršieho brata Tima a mladšieho brata Toniho. Jej mama Marjatta Turunen pracovala v mestskej administratíve a jej otec Tuevo Turunen bol tesár. Jej talent pre hudbu bol objavený, keď ako trojročná v kostole v Kitee zaspievala pieseň Enkeli taivaan ( fínska verzia piesne "From Heaven Above to Earth I Come"). Krátko nato začala Tarja navštevovať hodiny spevu a stala sa členkou kostolného zboru. Ako šesťročná začala navštevovať hodiny klavíru.

Na gymnáziu Tarja pôsobila ako speváčka v rôznych hudobných projektoch. Jej prvá učiteľka klavíru, Kirsti Nortia-Holopainen povedala: "Tarja chodila na školu, kam chodilo veľké množstvo hudobne nadaných detí. No dokonca aj vtedy sa Tarja dokázala presadiť. Myslím, že v škole spievala pri každej príležitosti, aká sa naskytla." Jej učiteľ hudby Plamen Dimov neskôr vysvetlil: " Ak ste s Tarjou cvičili iba raz, stačilo to, hneď na prvý krát to zaspievala. S ostatnými bolo potrebné cvičiť najmenej tri, štyri, päť krát ".V škole si však Tarja musela prežiť ťažké časy, keďže ju niektoré dievčatá šikanovali kvôli tomu, že jej závideli jej hlas. Aby sa problém vyriešil, Dimov začal organizovať hudobné projekty viac mimo školy. Keď mala Tarja pätnásť, vystúpila na koncerte v kostole ako sólistka pred stovkami divákov. Bol to jeden z jej prvých veľkých koncertov. V roku 1993 začala navštevovať Senior Secondary School of Art and Music v Savonlinne.

Tarjin hudobný záber bol veľmi široký, spievala množstvo piesní rôznych hudobných žánrov vrátane soulu, ako napríklad piesne od Whitney Houston alebo Arethy Franklin. Neskôr svoju pozornosť upriamila väčšmi na klasickú hudbu. Jej vzorom je Sarah Brightman, najmä v piesni The Phantom of the Opera. V roku 1993 sa presťahovala do mesta Kuopio aby tam mohla študovať na Sibelius Academy.

1996 - 2005 - S Nightwish[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1996 Tarjin spolužiak Tuomas Holopainen pozval Tarju, aby sa pripojila k jeho novému hudobnému akustickému projektu ako speváčka, a Tarja súhlasila. Spolu s Emppu Vuorinenom začali nahrávať svoje prvé demo. Počas nahrávania si Tuomas všimol, že Tarjin hlas je omnoho viac melodický a dramatický, ako býva u bežné u operných speváčiek. Emppu sa rozhodol použiť elektrickú gitaru namiesto akustickej, pretože sa podľa neho omnoho viac hodila k Tarjinmu hlasu. Neskôr sa Tuomas rozhodol z kapely urobiť metalovú kapelu.

V septembri 1997 kapela nahrala svoje druhé demo, tentoraz s metalovými piesňami. Holopainen demo poslal do fínskeho vydavateľstva Spinefarm Records, s ktorým neskôr podpísali zmluvu a nahrali svoj debutový album Angels Fall First. Album sa umiestnil v Top 40 vo fínskych hitparádach a jeho úspech prekvapil aj samotné vydavateľstvo. Následne sa Nightwish vydali na svoje prvé turné The First Tour of the Angels. Toho istého roku Tarja prvýkrát vystupovala na Savonlinna Opera Festival, kde zaspievala piesne od Wagnera a Verdiho.

Kvôli pôsobeniu v kapele musela Tarja prerušiť štúdium spevu s tým, že sa k nemu neskôr chcela vrátiť. V roku 1998 Nightwish vydali ich druhý album Oceanborn. Na tomto albume sa prvýkrát objavujú aj prvky folku a ambientnej hudby a zakladá si na rýchlych, melodických zvukoch keyboardu a gitár, a na Tarjinom dramatickom hlase. V roku 1999 Nightwish odštartovali Oceanborn World Tour. Toho istého roku Tarja spievala sólo v rockovom balete Evankeliumi (známy aj ako Evangelicium) od kapely Waltari na niekoľkých vypredaných predstaveniach vo Fínskej Národnej Opere. V rokoch 2000 a 2001 Nightwish nahrali albumy Wishmaster a Over the Hills and Far Away a vydali sa na turné po Európe a Južnej Amerike. Počas tohto turné sa Tarja zoznámila s argentínskym biznismenom Marcelom Cabulim, za ktorého sa v roku 2003 vydala.

V roku 2000 Tarja obnovila svoje štúdium spevu na Hochschule für Musik Karlsruhe. Túto univerzitu si Tarja vybrala pretože na Fínskej univerzite ju niektorí ľudia nebrali vážne ako serióznu speváčku klasiky kvôli jej pôsobeniu v metalovej kapele. V roku 2002 nahrala vokály na nový album Nightwish Century Child a pre projekt Beto Vázquez Infinity. V tom istom roku sa Tarja vydala na turné po Južnej Amerike. Na niekoľkých vypredaných koncertoch odspievala klasický koncert Noche Escandinava (Scandinavian Night). V júni sa spolu s Nightwish vydala na turné k novému albumu World Tour of the Century.

Po ukončení turné si Nightwish dali krátku pauzu a Tarja sa vrátila na Kahlsruhe aby dokončila svoje štúdium. Následne začali nahrávať album Once, ktorý bol vydaný 10.mája 2004. Album získal platinu vo Fínsku a Nemecku a stal sa najlepšie predávaným albumom v Európe v júni 2004. Kapela odštartovala svoje turné Once Upon a Tour, ktoré trvalo od 22.mája 2004 do 21.októbra 2005.

Na Vianoce 2004 Tarja vydala svoj prvý sólový singel s názvom "Yhden enkelin unelma" (One Angel's Dream). Pieseň získala vo Fínsku zlato. Na Vianoce 2005 sa singel opäť vrátil do fínskych hitparád na prvú pozíciu. Na jar 2005 vydala svoj druhý singel, duet "Leaving You for Me", ktorý zaspievala spolu s Martinom Kesicim. Singel bol doplnený aj videoklipom.

Odchod z Nightwish[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá zmena v zostave Nightwish sa uskutočnila v septembri 2001, keď bol z kapely vyhodený basgitarista Sami Vänskä a bol nahradený súčasným basgitaristom Marcom Hietalom. V nasledujúcich rokoch sa rapídne zhoršoval vzťah medzi Holopainenom a Tarjinim manželom a manažérom Marcelom Cabulim. To malo vpyv aj na to, že sa začal zhoršovať vzťah medzi samotnou Tarjou a Tuomasom. V decembri 2004, na stretnutí kapely po koncerte v Oberhausene Tarja ostatným oznámila že chce odísť z kapely, ale súhlasí s tým, že sa bude podieľať ešte na jednom nasledujúcom albume a taktiež sa zúčastní na turné k nemu, ktoré bolo plánované na obdobie rokov 2006/2007. Po ochchode z Nightwish sa plánovala venovať svojej sólovej kariére a ešte počas pôsobenia v kapele nahrala dve sólové piesne. 21.októbra 2005, po veľkolepom koncerte v Hartwall aréne v Helsinkách, ktorý bol zároveň posledným koncertom Once Upon a Tour (záznam z tohto koncertu bol vydaný aj na DVD End of an Era), Tuomas Tarji odovzdal list, ktorý napísal on spolu s ďalšími členmi kapely. V tomto liste sa písalo, že Nightwish ďalej nechcú a nemôžu pokračovať s ňou. Znenie listu bolo uverejnené aj na oficiálnej stránke Nightwish:
Drahá Tarja,
nastal čas rozhodnúť, či príbeh NIGHTWISH končí alebo ešte bude pokračovať. Tvorili sme túto skupinu deväť rokov a ešte nie sme ochotní to vzdať. NIGHTWISH je spôsob života, niečo, za čo stojí žiť, a my sme si istí, že ho nedokážeme opustiť.
Rovnako tak sme si istí tým, že už nemôžeme pokračovať s tebou a s Marcelom. V priebehu minulého roka sa stalo niečo smutné, čo som si premietal v hlave každý deň, ráno i noc. Tvoj postoj a správanie sa už k NIGHTWISH nehodí. Máš nejaké vlastnosti, o ktorých by som nikdy neveril, že ich u svojho starého a milého kamaráta nájdem.
Ľudia, ktorí spolu rok nehovoria, nepatria do rovnakej skupiny.
Zaplietli sme sa do priemyslu, kde pohľad z obchodného hľadiska veci je nutný a zlý a stále robí starosti. Sme skupina, ktorá svoju hudbu robila vždy zo srdca, kvôli priateľstve a hudbe samotnej. Duševné uspokojenie by malo byť vždy dôležitejšie ako peniaze! NIGHTWISH je skupina a emócie. Pre teba sa nanešťastie obchod, peniaze a veci, ktoré s týmito emóciami nemajú vôbec nič spoločné, stali oveľa dôležitejšie a lepšie. Cítiš, že si samu seba a svoju hudobnú kariéru pre NIGHTWISH obetovala, skôr než by si premýšľala, čo ti skupina dala.
Tento postoj si mi jasne ukázala dvoma vecami, ktoré si mi povedala v lietadle do Toronta:, Už NIGHTWISH nepotrebujem 'a, Nezabudni, Tuomas, že z tejto skupiny môžem odísť kedykoľvek sa mi zachce, s jednoduchým jednodenným varovaním vopred.' A ja už proste nemôžem písať ďalšie piesne, ktoré by si spievala.
Sama si povedala, že si v NIGHTWISH obyčajný, hosťujúci umelec '. Teraz tá tvoja návšteva končí a my budeme v NIGHTWISH pokračovať s novou speváčkou. Sme uistení, že je to pre teba rovnaká úľava, ako pre nás. Všetci už sme sa trápili dosť dlho.
Povedala si nám, že nech už sa stane čokoľvek, budúci album NIGHTWISH bude tvoje posledné. Ale my ostatní chceme pokračovať tak dlho, kým bude pochodeň horieť. Takže rovnako nemá zmysel, aby si s nami tento budúci album nahrávala. My štyria už sme si tým nespočetnekrát prešli a uvedomili si, že v živote chceme robiť práve toto. Nič iné nevieme. V decembri 2004, v Nemecku, si povedala, že už nikdy nebudeš chcieť koncertovať dlhšie ako dva týždne v kuse. Taktiež si povedala, že môžeme zabudnúť na Spojené štáty a Austráliu, pretože honorár je príliš nízky a miesta pre koncertovanie sú malé.
V rozhovoroch som sa zmienil, že ak Tarja odíde, skupina skončí. Chápem, že ľudia to takto budú brať. NIGHTWISH je ale výjav / výplod z mojej duše a ja nie som ochotný sa ho vzdať kvôli jedinej osobe. Osobe, ktorá chce svoju tvorivosť zamerať niekam inam, osobe, ktorej priority sa nezhodujú s tými mojimi.
Nikdy nás netrápila vec, že ​​si sa nepodieľala na písaní/ aranžovaní piesní, že si si za celých 9 rokov neprišla piesne nacvičiť, predtým ako sme s nimi išli do štúdia. Ani skutočnosti ako, že si na turné nikdy nechcela letieť s nami, ale oddelene / zvlášť, so svojím manželom. Ani skutočnosť, že úplne jasne a nepopierateľne predstavuješ symbol skupiny. Prijali sme to a bolo to OK, až na tú chtivosť, nedoceňovanie fanúšikov a rušenie a marenie sľubov. Nás päť sa dohodlo na tom, že NIGHTWISH bude vo všetkom, čo budeme robiť počas rokov 2004-2005, našim hlavným cieľom a prioritou. Napriek tomu pre teba bolo toľko vecí dôležitejších.
Najlepší príklad je vypredaný koncert v Osle, ktorý si chcela zrušiť, pretože si potrebovala ísť na skúšku svojich sólových koncertov, stretnúť sa s kamarátmi a zájsť do kina. Tieto slová použil Marcelo v e-maile, ktorým zrušenie vysvetlil. Toto je ale len jeden príklad z mnohých. Nenapadá ma žiadny iný spôsob, ako byť sebecký / arogantný a ignorovať fanúšikov. NIGHTWISH je spôsob života a práce s mnohými záväzkami. K sebe navzájom aj k fanúšikom. S tebou už tieto povinnosti nezvládneme.
Hlboko vnútri nevieme, ktorý z vás nás sem doviedol. Marcelo ťa nejako zmenil z milého dievčatá, ktorým si bola, na dievča, ktorá už nepremýšľa a nespráva sa tak, ako predtým. Si si príliš istá svojou nenahraditeľnosťou a postavením. Svoj stres a trápenie zvádzaš na nás a myslíš si, že si ťa nevážime a nepočúvame ťa.
Ver nám; vždy sme k tebe cítili tú najväčšiu úctu, ako ku skvelej speváčke a priateľke. A počas posledných pár rokov sa naše plány riadili len tvojimi rozhodnutiami. Vždy si bola tá, ktorá chcela z koncertov najviac peňazí. Tento postoj, odškodnenie a viac peňazí nás sklamal zo všetkého najviac! Chceme len, aby si odteraz načúvala svojmu srdcu a nie Marcelovi. Kultúrne rozdiely spolu s ochotou, oportunizmom a láskou tvoria nebezpečnú kombináciu. Nevädni. Na toto rozhodnutie nie sme nijako zvlášť hrdí, ale nedala si nám na výber.
Priepasť medzi nami je príliš veľká. Všetci štyria sme sa jednohlasne zhodli. Sme už ďaleko, aby sa všetko dalo vyriešiť len rozhovorom.
Všetko najlepšie tvojmu životu a kariére tí želajú

Tuomas

Emppu Jukka Marco

Tarja médiami rozšírila nasledujúce vyjadrenie k celej situáci:
Myslela som si, že ich poznám. Od nedele od rána som bola žiadaná časopismi, novinami, rozhlasovými a televíznymi stanicami, fanklubmi a fanúšikmi na celom svete, aby som vyjadrila svoje stanovisko. Je ich toľko, že nemám fyzickú možnosť odpovedať všetkým zvlášť. Preto som sa rozhodla napísať pár slov, aby sa mohli moji fanúšikovia, príbuzní, priatelia a verejnosť dozvedieť, ako sa cítim po posledných udalostiach.
Je to okamih plný bolesti a smútku a pre mňa je veľmi ťažké hovoriť.
V súčasnosti sa nachádzam v Argentíne. Dúfam že chápete, že po tak šokujúcej životnej premene porovnateľnej s rozvodom, nechcem byť sama doma vo Fínsku. Môj manžel rezervoval letenky do Argentíny už pred niekoľkými mesiacmi a na poslednú chvíľu som sa rozhodla s ním odletieť. Ale skutočnosť, že som v Argentíne, ani veľká vzdialenosť nemôžu byť výhovorkou, aby som nekomentovala vzniknutú situáciu.
Minulý piatok, 21. október bol dňom, ktorý celá kapela už dlhší čas netrpezlivo očakávala. Príprava začala skoro ráno. Bola som chorá a nervózna kvôli tomu, že som ani nemala možnosť spievať na skúškach. Znervóznela som aj preto, že program koncertu mal byť dlhší, než trvá bežný koncert NIGHTWISH. Navyše tu mal byť špeciálny hosť, ktorý mal vystúpiť s nami. Mala som meniť svoje oblečenie častejšie než obvykle a prvýkrát sme mali použiť veľké obrazovky a väčšiu scénu. Nezabúdajme, že k tomu malo byť vystúpenie nahrané a nafilmované. Mali sme vystupovať prvýkrát v Hartwall Arene.
Hoci sme vopred vedeli, že koncert je vypredaný, keď sme vystúpili na scénu a videli kričiace a tlieskajúce publikum, ktoré stálo na nohách, a medzi ktorými nebolo ani jedno voľné miesto, nemohli sme tomu uveriť. Nikdy nezabudnem na toto veľkolepé privítanie fínskeho publika.
Keď koncert skončil, plakala som šťastím na scéne. Boli to slzy šťastia, pretože som vydala to najlepšie zo seba napriek tomu, že som bola chorá. Slzy šťastia, pretože turné bolo zakončené tým najlepším možným spôsobom a slzy šťastia, pretože sme dostali to najlepšie, čo môže dostať muzikant - aplauz a usmievavé tváre. V tom okamihu som nevedela, že budem čoskoro opäť plakať.
Po koncerte ma chlapci pozvali k sebe, aby som sa pripojila k ich spoločnému objatiu. Bolo to zvláštne, pretože sa tak zvyčajne objímame než ideme na scénu. Túto tradíciu sme si udržali aj cez vyostrené vzťahy a narastajúce napätie, ktoré medzi nami existovalo už dlhšiu dobu.
Vtedy som pocítila, že by som im mala poďakovať, čo som tiež urobila, ale nedostala som žiadnu odpoveď.
Potom mi dali list a chceli po mne, aby som si ho ďalší deň prečítala. Rovnaký list, ktorý je dnes už oficiálne zverejnený.
Prečítala som si ho a bola som šokovaná. Nevedela som, čo povedať, aj teraz, v okamihu, keď tieto riadky píšem, stále neviem.
Cítim veľa hnevu v tomto liste a stále mám zmiešané pocity, ale nechcem na ten hnev reagovať s ešte väčšou zlosťou. Osobné vzťahy by sa nemali riešiť verejne.
Viem, že všetko to, čo prežívame je veľmi smutné pre všetkých, aj pre chlapcov.
Bolo veľa spôsobov, ako mi povedať to, čo vyjadrujú svojim listom, a ja stále nechápem, prečo zvolili práve tento.
Je mi ľúto, že ma chalani pochopili tak zle. Nemôžem spoznať samu seba tak, ako ma opísali.
To, čo hovoria je podpásovka. Čím však prekročili všetky medze je skutočnosť, že do všetkého zaplietli aj môjho manžela Marcela. Je to muž, ktorého milujem, môj priateľ, ktorý mi bol najväčšou podporou počas posledných rokov.
Samozrejme, že som už od začiatku vzťahu s mojím manželom vedela, že ho zvyšok skupiny neprijal. Vyplývalo to z ich poznámok a správania. Ale prečo? Pretože pochádza z Južnej Ameriky? Pretože som sa rozhodla vydať sa a nezostať ich dievčatkom? Pretože som jediná žena v skupine a nikto z ostatných ma nikdy nebral vážne. To môj manžel mi dopomohol k tomu, aby bol môj hlas počuť.
Boli sme spolu v jednej skupine deväť rokov, počas ktorých sme prežili dobré aj nie tak dobré časy. Myslela som si, že ich poznám, ale mýlila som sa.
Napriek tomu všetko, čo sa stalo, nestačí na to, aby ich urobila zlými v mojich očiach.
Prichádza okamih, kedy sa upokojím a odpoviem na všetko.
Musím znovu načerpať sily a sľubujem, že sa čoskoro vrátim do spoločnosti. Usporiadam tlačovú konferenciu, na ktorej prezradím svoje plány do budúcnosti. Ale nečakajte, že na tej konferencii budem niekoho napádať. To neurobím.
Prekrásna hudba, ktorú sme stvorili, nebude poznamenaná čerstvými udalosťami.
Ďakujem všetkým, ktorí ma podporili v týchto ťažkých časoch, mojej rodine, priateľom, kolegom a nespočetným fanúšikom. Mám vás rada a skutočne cítim, že som vás nezradila.

Kvôli pokračujúcemu záujmu médií Tarjin manžel a manažér Marcelo Cabuli vo februári 2006 uverejnil správu, v ktorej vyzýval všetkých, ktorí majú nejaké otázky, aby mu napísali e-mail. V júni 2006 Cabuli uverejnil dlhý zoznam otázok ktoré dostal, a verejne ne odpovedal. Tarja taktiež absolvovala niekoľko interviews, kde kde sa bližšie vyjadrila k celej veci. V jednom z nich sa vyjadrila, že je veľmi hrdá na svoju kariéru v Nightwish a že si myslí že všetci členovia Nightwish sú extrémne talentovaní a praje im a ich novej speváčke Anette Olzon len to najlepšie.

V rokoch 1997 až 2005 Tarja na turné s Nightwish spievala na všetkých kontinentoch sveta, okrem Afriky a Antarktídy. Naživo vystupovala pred viac ako 500 000 ľudmi.

Sólová kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Na konci roku 2005 Tarja odohrala niekoľko klasických koncertov vo Fínsku, Nemecku, Španielsku a Rumunsku. Vzhľadom na to, že očakávala že sa bude podieľať na novom albume Nightwish, vydanie jej vianočného albumu Henkäys ikuisuudesta a niekoľko koncertov boli jediné činnosti plánované na rok 2006. V júni 2006 Tarja opäť vystupovala na Savonnlina Opera Festival, tentoraz ako hlavná speváčka spolu s fínskym tenoristom Raimom Sirkiäom a za sa sprievodu symfonického orcherstra z Kuopia. Zaspievala niektoré klasické árie ako "O mio babbino caro" od Pucciniho, "Libiamo ne' lieti calici"od Verdiho, "Don't Cry For Me Argentina" a "Phantom of the Opera" od Andrewa Lloyda Webbera a ďalšie. V novembri vystupovala na charitatívnom koncerte "Tomorrow's Child" spolu s tapiolským chórom. Výťažok z neho šiel na detský fond UNICEF. 8.novembra uzrel svetlo sveta jej vianočný album Henkäys ikuisuudesta.Všetky piesne na ňom sú covery, okrem piesní "Kuin Henkäys Ikuisuutta" a "En Etsi Valtaa, Loistoa". 6. decembra 2006 Tarja odohrala veľký vianočný koncert v Sibelius Hall v Lahti vo Fínsku. Záznam z koncertu vysielala naživo fínska televízia YLE TV2 pre viac ako 450 000 divákov. Taktiež bola nominovaná na fínsku Emma Award v kategórii " Najlepšia sólistka roku 2006". V nasledujúcom roku nahrala vokály pre pieseň "In the Picture" na all-stars album vydavateľstva Nuclear Blast Into the Light.

V auguste 2006 začala Tarja pracovať na svojom novom sólovom albume My Winter Storm. Bolo to prvýkrát v jej kariére, keď písala vlastné piesne. Na niektorých piesňach spolupracovala s profesionálnymi skladateľmi. Chórové a orchestrálne časti napísal filmový hudobný skladateľ James Dooley. Album bol vydaný v novembri 2007. My Winter Storm kombinuje množstvo hudobných štýlov, prevažuje však symfonický metal s klasickými opernými vokálmi. Album sa umiestnil na prvom mieste vo fínskych hitparádach a získal platinu fo Fínsku, dvojitú platinu v Rusku a zlato v Nemecku.

Bola nominovaná na cenu Echo v kategórii najlepší nováčik a na cenu Emmy v kategórii najlepší fínsky umelec. 25. novemra 2007 Tarja odštartovala turné k albumu My Winter Storm s názvom Storm World Tour. Odohrala 95 koncertov v Európe, Severnej a Južnej Amerike a ukončila ho v októbri 2009 v O2 Academy Islington v Londýne. V decembri 2008 vyšla špeciálne v Británii jej EP The Seer. 2. januára 2009 vyšla rozšírená verzia jej albumu My Winter Storm.

Tarja taktiež naspievala tri piesne pre vianočný charitatívny album Maailman kauneimmat joululaulut (v preklade z fínčiny " Svetové najkrajšie vianočné piesne). V decembri 2009 naspievala duet s Klausom Meineom The Good Die Young na album Scorpions Sting in the Tail.

V rokoch 2009 - 2010 sa Tarja venovala nahrávaniu svojho tretieho štúdiového albumu What Lies Beneath. Samotný album bol vydaný 1.septembra 2010. Album kombinuje metalovú hudbu s klasickými opernými prvkami. Následne odštartovala What Lies Beneath World Tour a taktiež vystupovala aj na množstve festivalov ako napríklad Wacken Open Air a Graspop Metal Meeting. Odohrala tiež aj niekoľko špeciálnych koncertov, a to na Miskolc Opera Festival a Masters of Rock, kde vystupovala so zlínskym symfonickým orchestrom a okrem iného odspievala českú operu Rusalka. Turné ukončila v roku 2012. V roku 2010 taktiež sprevádzala Alice Coopera na jeho nemeckej časti turné Theatre of Death Tour. 17. júla 2011 opäť vystupovala na Savonlinna Opera Festival spolu s Josém Curom a symfonickým orchestrom z Kuopia.

27. februára 2012, počas koncertu v Bruseli oznámila, že po ukončení What Lies Beneath World Tour začne pracovať na novom albume. Taktiež počas koncertu predstavila dve nové piesne z pripravovaného albumu.

V marci 2012 Tarja vyhrala titul "Europe's best crossover performer" so 100 000 hlasmi.

V máji 2013 Tarja oznámila že jej štvrtý sólový album sa bude volať Colours in the Dark. 31. mája bola vydaná pieseň z albumu Never Enough. 30.augusta 2013 bol vydaný samotný album. V septembri toho istého roku bolo oznámené, že sa Tarja bude podieľať ako hosťujúca vokalistka na EP Paradise od skupiny Within Temptation a bude vystupovať aj vo videoklipe. EP bola vydaná 27 septembra.

V januári 2014 Tarja na svojom blogu oznámila, že sa čoskoro vráti do štúdia aby nahrala vokály k pár piesňam pre projekt Outlanders spolu s Torstenom Stenzelom a Walterom Giardinom. Jedna z piesní bola nahraná a odspievaná naživo už v roku 2012.

30. mája 2014 bolo vydané Tarjino live DVD Beauty and the Beat, ktoré obsahovalo tri živé záznamy z Tarjinich koncertov z Beauty and the Beat World Tour. Na týchto koncertoch Tarja vystupovala spolu so symfonickým orchestrom, chórom a Mikeom Terranom ako bubeníkom. Na tomto DVD Tarja predviedla svoju výbornú techniku spevu a schopnosť fantasticky odspievať piesne rôznych žánrov - od Rusalky od Dvořáka až po Kashmir od Led Zeppelin. DVD taktiež obsahuje živú verziu piesne Swanheart, ktorá pochádza z albumu Nightwish Oceanborn z roku 1998 a je len veľmi málokedy hraná naživo na koncertoch. 4. júli toho istého roku Tarja vydala EP Left in the Dark, ktorá obsahuje alternatívne verzie niektorých piesní z albumu Colours in the Dark a taktiež obsahuje štúdiovú verziu piesne Into the Sun.

Profil hlasu[upraviť | upraviť zdroj]

 • Druh: Lyrický soprán
 • Rozsah: 3 oktávy (F3 - Ab6)
 • Whistle Register: Nie
 • Hlasové plusy: Jej hlas je schopný duality vďaka jej operným tréningom hlasu, ako aj pôsobeniu v metalovej kapele. Dokáže teda rovnako dobre odspievať operu aj metalovú pieseň. Tarja má brilantnú techniku spevu a jej výhodou je aj jej plný, silný melodický hlas a schopnosť odspievať veľmi vysoké aj veľmi nízke tóny.
 • Hlasové mínusy: Niektorí hudobní kritici sú toho názoru, že jej hlas je priveľmi operný a trénovaný pre metalovú hudbu, ale množstvo iných kritikov to vníma ako výhodu.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2003 sa Tarja vydala za argentínskeho biznismena Marcela Cabuliho. V roku 2012 sa im narodila dcéra Naomi Eerika Alexia Cabuli Turunen. Rodina žije v Buenos Aires.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

S Nightwish[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Single[upraviť | upraviť zdroj]

Sólová kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Single[upraviť | upraviť zdroj]

 • One Angel´s Dream (2004)
 • Yhden Enkelin Unelma (2004)
 • Yhden Enkelin Unelma (Akustiký) (2004)
 • You Would Have Loved This (2006)
 • I Walk Alone (2007)
 • Die Alive (2008)
 • I Feel Immortal (2010)
 • Falling Awake (2010)
 • Until My Last Breath (2010)
 • Underneath (2011)
 • Into the Sun ( 2012 )
 • Victim of Ritual ( 2013 )

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Classic Rock Magazine, August 2009, p. 92
 2. http://www.tarja-act1.com/?p=341#more-341
 3. Tarja Turunen začala s nahráváním nové sólovky

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]