Terčovec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Terčovec
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Symphysodon
Heckel, 1840
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Terčovec (Symphysodon) je rod sladkovodných rýb patriacich do čeľade cichlidovité. Terčovce sa považujú za najkrajšie, ale aj najnáročnejšie sladkovodné ryby chované akvaristami. Obtiažnosť ich chovu sa dá porovnávať s chovom morských rýb.

Terčovce, ako ich už názov napovedá, majú okrúhle telo v tvare terča alebo disku. Chrbtová aj chvostová plutva nie je príliš vysoká, ale je dlhá. Všetky terčovce sú zvisle pruhované, líšia sa len počtom viditeľných pruhov. Okrem toho majú na tele ešte vodorovnú kresbu v tvare akéhosi „labyrintu“, ktorá sa na svetle leskne odtieňmi modrej a zelenej.

Pochádzajú z povodia Amazonu a Orinoka. Žijú v pokojných a čistých mäkkých kyslých vodách. Sú mierne, pohybujú sa pomaly a nemajú rady spoločnosť rýchlych rýb, ktoré ich plašia.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Znáša na šikmý alebo zvislý substrát (list širokolistej rastliny alebo doštičku z PVC) až 200 ikier, ktoré sa po 2-3 dňoch vyliahnu pod rodičovským dozorom. Mimoriadnou zvláštnosťou mladých rybičiek je to, že sa živia sekrétom, ktorý vylučujú obaja rodičia. Medzi rybami je to veľká zriedkavosť, ktorá sa vyskytuje tiež napr. pri rode Uaru a Etroplus. Bez tejto fázy výživy nie je ich prirodzené prežitie možné.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Terčovec
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Terčovec