Teroristické útoky v Paríži v novembri 2015

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Teroristické útoky v Paríži v novembri 2015 boli sériou teroristických útokov, ku ktorým došlo večer 13. novembra 2015 v Paríži medzi 21. a 1. hodinou rannou nasledujúceho dňa, začínajúc 21:16 stredoeurópskeho času. Celkom došlo k šiestim útokom strelnými zbraňami a trom samovražedným bombovým útokom, ktoré prebehli v 1., 10. a 11. parížskom obvode.[1] Konečný počet obetí nebol zatiaľ oficiálne oznámený, útoky si vyžiadali 130 obetí.[2][3] (129 hneď po útoku, jedna ďalšia osoba zomrela o niekoľko dní neskôr na následky zranení). Zomrelo taktiež 7 teroristov.

Útoky[upraviť | upraviť zdroj]

V priebehu zjavne koordinovaných akcií došlo postupne k viacerým útokom. Útočníci na viacerých miestach spustili do nič netušiacich civilistov paľbu z útočných pušiek, došlo tiež k viacerým samovražedným bombovým útokom. Na jednom mieste útočníci obsadili koncertnú sálu a návštevníkov koncertu držali ako rukojemníkov.

Rue Bichat a Rue Alibert[upraviť | upraviť zdroj]

Rue Bichat, neďaleko miesta útokov

Útoky začali približne v 21:20 SEČ streľbou na Rue Bichat a Rue Alibert v 10. mestskom obvode. Teroristi tu strieľali do ľudí pred kaviarňou Le Carillon. Potom prešli Rue Bichat a zaútočili na kambodžskú reštauráciu La Petit Cambodge. V reštaurácii zomrelo až 11 ľudí. Útočníci zrejme utiekli v automobile či automobiloch, svedkovia hovorili o belgickej poznávacej značke.

Rue de la Fontaine-au-Roi[upraviť | upraviť zdroj]

K ďalšej streľbe došlo na Rue de la Fontaine-au-Roi. Tu muž s útočnou puškou strieľal do hostí na terase talianskej reštaurácie La Casa Nostra. Zomrelo tu 5 ľudí, ďalších 8 osôb bolo zranených.

Útoky pri štadióne Stade de France[upraviť | upraviť zdroj]

Štadión Stade de France

Pri futbalovom štadióne Stade de France zazneli počas priateľského stretnutia Nemecka a Francúzska postupne tri explózie (21:17, 21:30 a 21:53 SEČ). Išlo zrejme o samovražedných atentátnikov.[4] Pri explózii zomrelo najmenej 5 ľudí.[5]

V dobe útokov bol na štadióne prítomný aj francúzsky prezident François Hollande, ktorého bezpečnostné zložky okamžite evakuovali. Hoci bolo výbuchy počuť i na ploche štadiónu, zápas nebol prerušený. Aby nevznikla panika, hráči a diváci neboli ani počas prestávky o útokoch informovaní a zápas sa dohral.[6] Celkom 80 tisíc návštevníkov bolo po skončení zápasu z bezpečnostných dôvodov pozdržaných na štadióne, časť bola odvedená políciou na trávnik, aby nedošlo k panike a ušlapaniu. Evakuácia prebiehala po menších skupinách. Členovia nemeckého tímu prespali na štadióne.

Rue de Charonne[upraviť | upraviť zdroj]

Dvaja útočníci strieľali okolo 21:50 SEČ na terase reštaurácie La Belle Équipe na Rue de Charonne v 11. mestskom obvode. Po streľbe utiekli v automobile. V reštaurácii zomrelo najmenej 18 osôb.[7]

Masaker v koncertnej sále Bataclan[upraviť | upraviť zdroj]

Koncertná sála Bataclan

Najviac obetí si vyžiadal útok na koncertnú sálu Bataclan na Boulevarde Voltaire v centre mesta. Tam práve prebiehal koncert americkej rockovej skupiny Eagles of Death Metal za účasti asi 1 500 divákov.[4] Do budovy pred 22:00 SEČ prenikli štyria útočníci vyzbrojení útočnými puškami AK-47, ktorí zabili desiatky ľudí a ďalšie desiatky osôb zobrali ako rukojemníkov. Okolo 00:15, keď sa objavili správy, že teroristi začali popravovať rukojemníkov, začali francúzske bezpečnostné jednotky protizásah, pri ktorom boli teroristi zneškodnení. Traja spáchali samovraždu, keď odpálili svoje samovražedné vesty, štvrtý bol zasiahnutý streľbou bezpečnostných jednotiek a jeho vesta tiež explodovala.[5][8] Pôvodné odhady francúzskej polície hovorili o 10 mŕtvych, neskôr bolo upresnené, že v hale zomrelo 87 ľudí. Členovia skupiny vyviazli nezranení.

Boulevard Voltaire[upraviť | upraviť zdroj]

Na Boulevard Voltaire neďaleko haly Bataclan sa odpálil samovražedný atentátnik.[5]

Súvisiace dianie[upraviť | upraviť zdroj]

Výnimočný stav (Etat d'Urgence) bol vyhlásený po útokoch na celom území Francúzska

Francúzsky prezident Hollande v mimoriadnom prehlásení o polnoci z 13. na 14. november nariadil uzavrieť hranice a vyhlásiť výnimočný stav.[9] Uzavretých bolo taktiež niekoľko liniek parížskeho metra (3,5,8,9,11). Prerušená bola aj autobusová doprava v 9. a 10. mestskom obvode. Parížska policajná prefektúra požiadala obyvateľov mesta, aby nevychádzali z domu.[4] V 0:41 SEČ prezident François Hollande v prehlásení uviedol, že sa zídu ministri a bude vyhlásený stav ohrozenia. Niektoré miesta tak budú uzavreté. Medzi Parížom a zvyškom sveta bolo prerušené letecké spojenie.

Francúzsko musí byť silné. Teroristi nás chcú vystrašiť. Tvárou v tvár terorizmu musíme byť jednotní.
François Hollande[4]

Do akcie sa podľa televíznych záberov zapojila tiež armáda,[4] presnejšie 1 500 vojakov.

V nadchádzajúcich komunálnych voľbách sa Xavier Bertrand, Pierre de Saintignon a Marine Le Pen rozhodli prerušiť svoje kampane.[10]

Páchatelia[upraviť | upraviť zdroj]

V hodinách bezprostredne po útoku sa k akcii nikto neprihlásil. 14. novembra doobeda ale média uviedli, že organizácia Islamský štát na novo zverejnenom, ale nedátovanom, videu hrozí Francúzsku. Muž na zábere hovorí, že "pokiaľ budete pokračovať v bombardovaní, nebudete žiť v mieri. Dokonca sa budete báť ísť do obchodu" . Ďalej Islamský štát vyzval svojich stúpencov, ktorí nemôžu odcestovať na bojisko v Sýrii, aby robili útoky priamo na francúzskom území. Okolo 11. hodiny doobeda označil aj francúzsky prezident Hollande za páchateľov organizáciu Islamský štát.[11]

Brandenburská brána v Berlíne osvetlená farbami francúzskej vlajky

Zahraničné reakcie[upraviť | upraviť zdroj]

Útoky okamžite odsúdil americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron, ktorý prisľúbil Francúzsku pomoc. Reagoval aj predseda európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Americké bezpečnostné zložky krátko po útokoch v Paríži sprísnili bezpečnosť verejných priestranstiev v New Yorku a vo Washingtone D.C.

O 1:05 bolo ohlásené podľa spravodajcu ČT Bohumila Vostala obnovenie kontrol na hraničných priechodoch Belgicka s Francúzskom a na belgických letiskách. Pred sídlom Európskej komisie vlali vlajky na pol žrde. 

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. NOSSITER, Adam. Multiple Attacks Roil Paris; President Hollande Is Evacuated From Stadium [online]. The New York Times, 2015-11-13, [cit. 2015-11-14]. Dostupné online. (anglicky)
 2. Paris attacks: At least 149 killed in gunfire and blasts, French official says [online]. CNN, 2015-11-14, [cit. 2015-11-14]. Dostupné online. (anglicky)
 3. Paris attacks: Bataclan and other assaults leave many dead [online]. 2015-11-14, [cit. 2015-11-14]. Dostupné online. (anglicky)
 4. a b c d e jan. Bezprecedentní série útoků v Paříži: Nejméně 40 mrtvých i rukojmí [online]. ČT24, 2015-11-13, [cit. 2015-11-14]. Dostupné online.
 5. a b c RANDOLPH; VALMARY, Simon. Gunmen kill more than 120 in wave of attacks across Paris [online]. Yahoo! News, 2015-11-14, [cit. 2015-11-14]. Dostupné online. (po anglicky)
 6. Němečtí fotbalisté strávili na Stade de France noc, Paříž bude bez sportu
 7. MELANDER, Ingrid; PENNETIER, Marine. Islamic State claims Paris attacks that killed 127 [online]. Reuters, 2015-11-14, [cit. 2015-11-14]. Dostupné online. (po anglicky)
 8. GUNTER, Joel; AILES, Emma. Paris Attack Updates [online]. BBC News, 2015-11-13, rev. 2015-11-14, [cit. 2015-11-14]. Dostupné online. (po anglicky)
 9. Článek na portálu focus.de
 10. Článek na portálu France3
 11. V Paříži útočil Islámský stát. Nikdy nebudete žít v míru, hrozí ve videu [online]. idnes.cz, 2015-11-14, [cit. 2015-11-14]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Teroristické_útoky v Paříži v listopadu 2015 na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).