Tetanus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Opistotonus generalizovaného tetanu

Tetanus (strnulosť šije) je nebezpečná choroba spôsobená baktériou "Clostridium tetani", ktorá sa bežne nachádza v pôde alebo špine. Baktéria sa do tela spravidla dostane cez ranu - pichnutie alebo porezanie znečisteným predmetom. Tetanus sa prejavuje kŕčmi a stratou koordinácie svalových pohybov (ktorá je spôsobená tým, že toxíny produkované baktériami blokujú uvoľňovanie svalového sťahu). Bez lekárskej pomoci (antibiotiká, sérum) končí spravidla smrťou v dôsledku zastavenia srdca alebo kolapsu dýchacieho systému (kŕč medzirebrových a ďalších svalov znemožní dýchanie). Tetanus nie je nákazlivý medzi ľuďmi.

V súčasnosti na tetanus zomiera približne 10% nakazených. Najvyššia úmrtnosť je u neočkovaných ľudí a osôb starších ako 60 rokov. Proti tetanusu sa u nás aplikuje celoplošné očkovanie, toto očkovanie je povinné.

Novorodenecký tetanus je závažným problémom v chudobných krajinách - napríklad v roku 1998 spôsobil smrť 59 000 novorodencov asi 14% (215 000) všetkých úmrtí, vo vyspelých krajinách je ale veľmi vzácny.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. WHO. Maternal and Neonatal Tetanus Elimination by 2005 [online]. 2000-11-01, [cit. 2007-01-26]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tetanus

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]