Théodore Rousseau

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Theodore Rousseau
Rybár (1848 – 1849)

Théodore Rousseau (* 15. apríl 1812, Paríž – † 22. december 1867, Barbizon) bol francúzsky maliar, zakladateľ barbizonskej školy, kde združoval autorov, ktorí boli odmietnutí na oficiálnych salónoch. Názov školy je odvodený od mestečka Barbizon, kde sa združovali. Maľovali krajinné maľby, ktoré boli zachytené priam fotograficky skutočne.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Theodore Rousseau sa narodil v buržoáznej rodine. Od ranného detstva bol svojim otcom vychovávaný k obchodovaniu, avšak čoskoro sa začal objavovať aj jeho umelecký talent. Jeho otec bol preto z počiatku sklamaný z Theodorovho rozhodnutia stať sa maliarom, avšak po určitom čase sa rozhodol svojho syna vo svojej ceste podporovať.

Začiatky svojho štúdia maľby sa začali v roku 1921 v spolupráci s jeho bratrancom Pierrom Alexandrom Pau de Saint Martin (1782-1850) a neskôr s Jean-Charles-Josephom Rémond, ktorí ho priviedol k námetom krajinomaľby. Svoje posledné študentské obdobie, ktoré mu zaručilo upútanie pozornosti francúzskej akadémie strávil pod vedením Guillaume Guillonom Lethière.[1]

Úspech a Barbizonská škola[upraviť | upraviť zdroj]

Akademické uznanie parížskej školy si Rousseau vybudoval na začiatku 30. rokov 19. storočia. Počas tohto obdobia bolo na Parížskom salóne vystavených 6 jeho prác a to v roku 1831,1833, 1834,1835. V nasledujúcom roku sa rozhodol do výstavy zapojiť z jedno z jeho zásadných diel La descente des vaches (Zostup kráv), ktoré však porota neprijala.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Théodore Rousseau et la critique - Musée de Barbizon [online]. www.musee-peintres-barbizon.fr, [cit. 2017-01-28]. Dostupné online. (fr)