Preskočiť na obsah

The Smashing Pumpkins

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
The Smashing Pumpkins

Základné informácie
Pôvod USA Chicago, Illinois, USA
Žáner(-re) Alternatívny rock
Pôsobenie 1988–2000, 2006–súčasnosť
Vydavateľstvá Caroline, Virgin, Constantinople, Reprise
Webstránka www.smashingpumpkins.com
Členovia skupiny
Billy Corgan
Jeff Schroeder
Bývalí členovia
Jimmy Chamberlin
James Iha
D'arcy Wretzky
Melissa Auf der Maur
Ginger Reyes
Lisa Harriton

The Smashing Pumpkins je americká alternatívna rocková skupina z Chicaga, ktorú v roku 1988 založili Billy Corgan (gitara, spev), James Iha (gitara), D'arcy Wretzky (basgitara) a Jimmy Chamberlin (bicie). Svojim originálnym zvukom spájajúcim bežné rockové štýly a mnohé osobité prvky sa presadila na scéne v roku 1993.

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Základy skupiny boli položené, keď sa stretol Billy Corgan s Jamesom Ihom a začali spolu vytvárať prvé nápady a skladby. Neskôr v roku 1988 sa stretli s D'arcy Wretzky a tá sa čoskoro pripojila k skupine ako basgitaristka. Svoj prvý koncert odohrali ešte s pomocou automatického bubeníka 9. júla 1988. K skupine sa pridal bubeník Jimmy Chamberlin a svoj prvý koncert, ako plnohodnotná skupina odohrali 5. októbra 1988 v klube Cabaret Metro v Chicagu.

Tvorba, úspechy a koniec[upraviť | upraviť zdroj]

Prvým albumom bol Gish z roku 1991, ktorý zaznamenal určitý úspech na americkej alternatívnej scéne. Prelom nastal v roku 1993 vydaním albumu Siamese Dream. Z neho pochádzajú aj ich prvé veľké hity Disarm, Cherub Rock a Today.

V roku 1995 vydali veľmi úspešný dvojalbum Mellon Collie and the Infinite Sadness, ktorý skupinu zaradil definitívne medzi najvýznamnejšie počiny amerického alternative rocku. V roku 1996 bol pre problémy s drogami zo skupiny vyhodený Jimmy Chamberlin.

Rok 1998 sa niesol v znamení albumu Adore, ktorý nebol fanúšikmi prijatý tak kladne, ako staršie albumy, pre jeho smutný a jemnejší charakter. Pod znenie albumu sa podpísala smrť matky Billy Corgana Marthy, ktorú mal nadovšetko rád. Na albume sa nachádza skladba "For Martha", na jej počesť. V nasledujúcich rokoch sa začali objavovať viaceré vnútorné problémy v skupine. D´Arcy začala byť silne závislá na kokaíne, čo vyústilo do jej odchodu v septembri 1999. Na nasledujúcu tour ju nahradila bývalá basgitaristka Hole Melissa Auf der Maur. V roku 2000 bol vydaný album Machina/The Machines of God.

V septembri 2000 bol vydaný cez internet na voľné stiahnutie ich posledný album Machina II/The Friends & Enemies of Modern Music a 2. decembra 2000 odohrali svoj rozlúčkový koncert v klube Cabaret Metro, v tom istom klube, kde začínali dvanásť rokov predtým.

Billy Corgan založil v roku 2001 skupinu Zwan, ktorá sa však tiež pre vnútorné problémy neskôr rozpadla.

Reunion[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2005 uverejnil Billy Corgan prostredníctvom novín Chicago Post oznam, v ktorom vyzval bývalých členov skupiny na opätovnú spoluprácu. Následne sa mu ozval iba Jimmy Chamberlin a The Smashing Pumpkins sa spojili, pričom neskôr boli pribratí dvaja noví členovia - basgitaristka Ginger Reyes a gitarista Jeff Schroeder a 10. júla 2007 vydali svoj v poradí šiesty štúdiový album Zeitgeist, z ktorého vyšli single Tarantula a That´s the Way (My Love Is).

1. januára 2008 vydali EP American Gothic, na ktorom boli štyri akustické piesne.

Začiatkom apríla 2009 bola prostredníctvom oficiálnej stránky oznámená správa, že bubeník Jimmy Chamberlin z profesionálnych dôvodov zo skupiny odchádza. V súčasnosti nahráva Corgan spolu s Jeffom Shroederom nový materiál a príležitostne hľadá náhradu za nedávno odídeného bubeníka Jimmyho Chamberlina.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]