The Walking Dead (televízny seriál)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Walking Dead
The Walking Dead 2010 logo.svg
Slovenský názov Walking Dead
Originálny názov The Walking Dead
Žáner Dráma
Horor
Post-apokalyptický
Námet Frank Darabont
Titulná pieseň Bear McCreary
Krajina USA USA
Pôvodný jazyk Angličtina
Počet sérií 7
Počet častí 91 (zoznam častí)
Produkcia
Výkonný producent Frank Darabont
Gale Anne Hurd
David Alpert
Robert Kirkman
Charles H. Eglee
Glen Mazzara
Scott M. Gimple
Greg Nicotero
Tom Luse
Producent Jolly Dale
Caleb Womble
Paul Gadd
Heather Bellson
Kamera Rohn Schmidt
David Boyd
Michael E. Satrazemis
Stephen Campbell
David Tattersall
Strih Julius Ramsay
Hunter M. Via
Avi Youabian
Dan Liu
Nathan Gunn
Rachel Goodlett Katz
Kelley Dixon
Dĺžka časti 42–67 minút
Produkčná spoločnosť AMC Studios
Circle of Confusion
Valhalla Entertainment
Idiot Box Productions
Vysielanie
Pôvodné 31. október 2010
– súčasnosť
AMC
Slovenské 23. máj 2012
– súčasnosť
Plus
Obsadenie
Externé odkazy
Oficiálna webstránka AMC
Webstránka Plus
Fansite

The Walking Dead je americký post-apokalyptický hororový dramatický televízny seriál. Vytvoril ho Frank Darabont na základe komixovej predlohy The Walking Dead. Momentálne sa vysiela jeho siedma séria. Hlavný hrdina šerif Rick Grimes (Andrew Lincoln), ktorý sa prebudí z kómy do post-apokalyptického sveta, kde dominujú mäsožravé zombie chce nájsť svoju manželku a syna. Pritom stretáva mnoho ďalších preživších.

The Walking Dead bol prvýkrát vysielaný na AMC 31. októbra 2010 v Spojených štátoch. Aktuálna siedma séria sa začala vysielať 23. októbra 2016. Potvrdená bola aj 8. séria, ktorej prvá časť bude zároveň 100. časťou seriálu. Scott M. Gimple je naďalej potvrdený ako showrunner.[1]

Prehľad sérií[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj Zoznam častí seriálu The Walking Dead
Séria Časti Pôvodne vysielané
Premiéra série USA Finále série USA Premiéra série Slovensko Finále série Slovensko Stanica USA Stanica Slovensko
1 6 31. október 2010 5. december 2010 23. máj 2012 20. jún 2012 AMC Plus
2 13 16. október 2011 18. marec 2012 27. jún 2012 22. august 2012
3 16 14. október 2012 31. marec 2013 14. marec 2013 11. apríl 2013
4 16 13. október 2013 30. marec 2014 21. november 2013 26. máj 2014
5 16 12. október 2014 29. marec 2015 14. október 2015 2. december 2015
6 16 11. október 2015 3. apríl 2016 24. február 2016 8. jún 2016
7 16[2] 23. október 2016 2. apríl 2017[3]

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

1. séria (2010)[upraviť | upraviť zdroj]

Rick Grimes (Andrew Lincoln) je vyslaný na zásah spolu s jeho partnerom Shanom Walshom (Jon Bernthal), no Ricka postrelia a upadne do kómy. Po čase sa zobudí do prekupnutej apokalypsy a stretne Morgana Jonesa (Lennie James), ktorý mu objasní nebezpečných chodcov. Rick odcestuje hľadať svoju rodinu do Altanty, kde však zistí, že mesto je zamorené chodcami. Glenn Rhee (Steven Yeun) zachráni Ricka a predstaví ho svojej skupine, ktorá kempuje neďaleko mesta. Tu zistí, že jeho žena Lori (Sarah Wayne Callies) a syn Carl (Chandler Riggs) sú nažive spolu so Shanom. Rick a Shane majú rozdielny názor na návrat do mesta, kam sa nakoniec Rick vydá po zásoby a taktiež doviesť naspäť Merla Dixona (Michael Rooker) spolu s Merlovym bratom Darylom (Norman Reedus) a ďalšími. Potom, čo kemp prepadnú chodci, Rick a Shane predvedčia skupinu aby sa vydala do Centra pre kontrolu chorôb (CDC) v Atlante. Tam sa nakrátko usadia popri poslednom zamestnancovi, ktorému sa nepodarilo vyvinúť protilátku, dokedy centrum nepodstúpi samodeštrukciu.

2. séria (2011-2012)[upraviť | upraviť zdroj]

Počas zľadania zásob na diaľnici sa stratí dcéra Carol Pelletierovej (Melissa McBride) a Carla nešťastím postrelia, čo prinúti skupinu pretrvať na neďalekej farme veterinára Herhela Greena (Scott Wilson). Hershel zachráni Carlovi život a skupina sa s Hershelovou rodinou snaží spolunažívať, no tajomstvá a nezhody vytvárajú medzi nimi napätie. Rick sa dozvedá o Lorinom ľúbostnom pomere so Shanom a o jej novozistenom tehotenstve, čo vytvorí priepasť medzi Rickom a Shanom.

Časom nájdu v stodole zbierku chodcov, prevažne Hershelových priateľov a rodinu, no aj Carolinu stratenú dcéru. Rozčúlený Shane chodcov vypustí a skupina chodcov vystrieľa. Chvíľu na to, stretnutie s inou nepriateľskou skupinou vyústi do prestrelky a následného mučenia jedného zo zajatcov, čo je reakciou na novú hrozbu. Shane sa nakoniec samovoľne rozhodne zajatca zabiť bez vedomia skupiny. Shane sa pokúsi prevziať velenie skupiny a Ricka odláka aby ho zabil, no sám Shane zomiera. Potýčka privolá hordu chodcov, ktorí zaplavia farmu, čo skupinu rozdelí. Skupina sa opäť stretne a Rick im oznámi, čo sa dozvedel v CDC - že nakazený je každý a premení sa po smrti aj ak nie je pokúsaný chodcom.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Aktuálne[upraviť | upraviť zdroj]

 • Rick Grimes (Andrew Lincoln), policajt, ktorý sa na nemocničnom lôžku zobudil do sveta plného hrôzy a smrti. Jeho prvoradým cieľom je ochrániť skupinu a to akýmikoľvek prostriedkami. Stal sa vodcom, na ktorého sa všetci spoliehajú, aj keď on sám má neraz o sebe pochybnosti. Navyše okrem nemŕtvych musí bojovať aj s vlastnými démonmi vo svojom vnútri, čo mu ide omnoho horšie, ako likvidácia zombie. Rick dokáže byť neohrozeným vodcom, ale aj zlomenou troskou.
 • Carl Grimes (Chandler Riggs) vyrastá vo svete, ktorému vládnu chodci. Syn Ricka a Lori musel teda predčasne dospieť, naučiť sa strieľať a prijímať zodpovednosť za bezpečnosť ostatných. Začína sa čoraz viac podobať Rickovi, nielen v tom, že je odhodlaný urobiť všetko, aby skupina zostala nažive, ale aj v chladnokrvnom uvažovaní.
 • Judith Grimes (herečky sa menia) je dcérou Lori, ktorá nevie či je otec Rick alebo Shane. Keď Lori zomrela zobrali si ju na starosť ostatní členovia Rickovej skupiny. Teraz žije so svojím ,,otcom,, a bratom v Alexandrii.
 • Daryl Dixon (Norman Reedus) spolu s bratom Merlom okrádali na ceste pocestných, keď sa však pridali k Rickovej skupine, Daryl začal byť zodpovednejší a stal sa z neho platný tímový hráč. Od malička bol zvyknutý pohybovať sa v lese a loviť, majstrovsky narába s puškou aj kušou. Napriek tomu, že sa zmenil k lepšiemu, k svojmu násilníckemu bratovi je stále lojálny. Dokáže podrezať krk živému i mŕtvemu protivníkovi, ale aj na jeho prekvapenie je schopný aj citov. Má totiž slabosť pre Carol.
 • Carol Peletier (Melissa McBride) si toho v živote vytrpela dosť a to nemusela prísť ani zombie apokalypsa. Roky musela znášať bitky od manžela a keď zomrel, aj tak za ním smútila. Potom prišla ešte tvrdšia rana, keď sa stratila jej dcéra Sophia a nakoniec ju našli už premenenú v Hershellovej stodole. Ťažké rany osudu ju zocelili, život v skupine jej dáva novú silu a dokonca začína znovu niečo cítiť aj vo svojom boľavom srdci k Darylovi.
 • Maggie Greene (Lauren Cohan), najstaršia Hershelova dcéra si aj vo svete plnom utrpenia našla vo svojom srdci miesto pre lásku. Zamilovala sa do Glenna a ten jej city opätuje. Maggie je špičkovou jazdkyňou na koni a časom sa naučila excelentne ovládať aj pušku. Medzi otcom a dcérou už dlho panovalo napätie, vzťah s Glennom to ešte zhoršil, no obaja si nakoniec opäť našli cestu k sebe. Je tehotná.
 • Michonne (Danai Gurira), tajomná Amazoka s katanou, o jej minulosti nevie nikto takmer nič. Ujala sa zúfalej Andrey, ktorú našla v lese po útoku na Hershelovu farmu. Iba vo dvojici sa im podarilo prežiť zimu a bez nej by bola Andrea už dávno mŕtva. Michonne je extrémne opatrná, nedôverčivá a najradšej by zostala iba s Andreou. Okolnosti a spoločný nepriateľ ju však priviedli do Rickovej skupiny.
 • Gabriel Stokes (Seth Giliam), kňaz.
 • Aaron (Ross Marquand), milý človek z Alexandrie.Erikov priateľ.
 • Eric Raleigh (Jordan Woods-Robinson), je Aeronov priateľ. Vyrastal v Appalachianských horách.
 • Negan (Jeffrey Dean Morgan) je vodcom jednej skupiny, ktorá sa nazýva Spasitelia a jedným z hlavných záporných charakterov.
 • Ezekiel (Khary Payton) - pracovník zoo, z ktorého sa stal kráľ
 • Shiva - Verné domáce zviera kráľa Ezekiela...
 • Dwight- (Austin Amelio) - Krutý člen Spasitelov,ktorý má v obľube Darylovu kušu

Zosnulé[upraviť | upraviť zdroj]

 • Shane Walsh (Jon Bernthal) bol Rickov kolega v úrade šerifa. Keď vypukla apokalypsa a Rick ležal v kóme v nemocnici, Shane pomohol Lori a Carlovi zachrániť sa.
 • Lori Grimes (Sarah Wayne Callies) si myslela, že jej manžel Rick zomrel v nemocnici. Po čase preto skončila v náručí Rickovho kolegu Shanea. Keď sa Rick opäť ako zázrakom objavil, vrátila sa k nemu a znovu si museli hľadať cestu k sebe. Nikdy ju však poriadne nenašli a nedopomohlo k tomu určite ani Lorino tehotenstvo. Navyše, keď si nie je istá, koho dieťa vlastne je. Aj napriek okolnostiam sa vždy snaží byť dobrou matkou a oporou.
 • Andrea (Laurie Holden) na vlastné oči videla, ako sa jej sestra mení na zombie. Dokázala sa však spamätať, aj keď vo svojom vnútri stvrdla. Pri chaotickom úteku z Hershelovej farmy zostala sama, blúdila v lesoch a našťastie narazila na Michonne, s ktorou dokázala prežiť. Nevzdala sa nádeje, že nájde svojich priateľov, najviac však túži po bezpečnom mieste, kde mohla žiť a nemusela neustále utekať.
 • Merle Dixon (Michael Rooker), Darylov brat je azda najtvrdší a najbrutálnejší chlapík medzi živými a možno aj medzi mŕtvymi. Merle sa dokázal vyslobodiť z pút tak, že si odrezal ruku a prežil aj v nekompromisnom svete chodcov. Pracoval pre Guvernéra ako chlap na špinavú prácu.
 • Hershel Greene (Scott Wilson), bývalý veterinár poskytol na svojej farme útočisko Rickovi a jeho ľuďom. Po tragickom útoku chodcov na ich domov zostal spolu s dcérami s Rickom. Hershel stále smúti za svojimi blízkymi ale tento svet ho prinútil stať sa pragmatikom. Ilúzie a náprave tejto katastrofy už hodil za hlavu a neváha použiť zbraň. V prvom rade mu však záleží na bezpečnosti dcér Maggie a Beth. Skupina často využíva jeho znalosti medicíny.
 • Phillip Blake/Guvernér (David Morrissey), samozvaný vodca komunity v opevnenom mestečku Woodbury. Kedysi bol obyčajným úradníkom, po ktorom vrieskal mladší šéf, teraz je spasiteľom a zábezpekou poriadku v chaose. Má mnohé temné tajomstvá a hoci navonok pôsobí ako dobrák, neštíti sa brutality. Hoci sa snaží chrániť svojich spoluobčanov naozaj príkladne, v prvom rade má vlastné ciele.
 • Beth Greene (Emily Kinney) je najmladšia dcéra Hershela Greena.
 • Tyreese (Chad L. Coleman) o jeho minulosti sa toho veľa nevie, len to, že žil v Jacksonwille na Floride spolu so svojou mladšou sestrou, Sashou.Mali suseda menom Jerry, ktorý mal na záhrade bunker, a tam sa schovávali, až kým im nedošli zásoby. Miloval Karen, avšak prišiel o ňu v časti "Infected". Jeho obľúbená zbraň je sekera.
 • Gareth (Andrew J. West), vodca komunity v Terminus.Zo začiatku milo pôsobiaci človek.Lenže pravda je opak.Dá sa povedať že je druhý guvernér !
 • Glenn Rhee (Steven Yeun) sa s Rickom spoznal v Atlante, odkiaľ mu pomohol utiecť pred hordami chodcov. Je expertom na nepozorované vniknutie sa a únik z objektov. Jeho schopnosti vyhýbať sa chodcom mu neraz zachránili život, ale počas pobytu v Rickovej skupine sa musel naučiť aj nekompromisnému likvidovaniu. Na farme sa zaľúbil do Hershelovej dcéry Maggie a odvtedy tvoria pár. Glenn je veľmi citlivý, ale dlhý boj o prežitie na ňom zanechal stopy.
 • Abraham Ford (Michael Cudlitz), seržant, ktorý má za úlohu doviesť Eugenea Portera do Washingtonu.

Prehľad[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Postava Herec Séria
1 2 3 4 5 6 7
Rick Grimes Andrew Lincoln Hlavná
Shane Walsh Jon Bernthal Hlavná Hosť
Lori Grimes Sarah Wayne Callies Hlavná
Andrea Laurie Holden Hlavná
Dale Horvath Jeffrey DeMunn Hlavná
Glenn Rhee Steven Yeun Hlavná
Carl Gimes Chandler Riggs Hlavná
Daryl Dixon Norman Reedus Vedľajšia Hlavná
Carol Peletier Melissa McBride Vedľajšia Hlavná
Merle Dixon Michael Rooker Hosť Hlavná
Morgan Jones Lennie James Hosť Hosť Vedľajšia Hlavná
Maggie Greeene Lauren Cohan Vedľajšia Hlavná
Hershel Greene Scott Wilson Vedľajšia Hlavná
Beth Greene Emily Kinney Vedľajšia Hlavná
Michonne Danai Gurira Hosť Hlavná
Guvernér David Morrissey Hlavná Hosť
Tyreese Williams Chad Coleman Vedľajšia Hlavná
Sasha Williams Sonequa Martin-Green Vedľajšia Hlavná
Bob Stookey Lawrence Gilliard Jr. Hlavná
Tara Chambler Alanna Masterson Vedľajšia Hlavná
Abraham Ford Michael Cudlitz Vedľajšia Hlavná
Eugene Porter Josh McDermitt Vedľajšia Hlavná
Rosita Espinosa Christian Serratos Vedľajšia Hlavná
Gareth Andrew J. West Hosť Hlavná
Gabriel Stokes Seth Gilliam Hlavná
Aaron Ross Marquand Vedľajšia Hlavná
Deanna Monroe Tovah Feldshuh Vedľajšia Hlavná
Jessie Anderson Alexandra Breckenridge Vedľajšia Hlavná
Spencer Monroe Austin Nichols Vedľajšia Hlavná
Dwight Austin Amelio Vedľajšia Hlavná
Paul "Jesus" Rovia Tom Payne Vedľajšia Hlavná
Gregory Xander Berkeley Hosť Hlavná
Negan Jeffrey Dean Morgan Hosť Hlavná

Vedľajšie postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Herec Postava Séria
1 2 3 4 5 6 7
IronE Singleton Theodore "T-Dog" Douglas Vedľajšia rola
Madison Lintz Sophia Peletier Vedľajšia rola
Adam Minarovich Ed Peletier Vedľajšia rola Hosť
Emma Bell Amy Vedľajšia rola Hosť
Jeryl Prescott Sales Jacqui Vedľajšia rola Hosť
Andrew Rothenberg Jim Vedľajšia rola Hosť
Juan Pareja Morales Vedľajšia rola
Viviana Chavez Miranda Morales Vedľajšia rola
Maddie Lomax Eliza Morales Vedľajšia rola
Maddie Lomax Louis Morales Vedľajšia rola
Noah Emmerich Edwin Jenner Vedľajšia rola
Jane McNeill Patricia Vedľajšia rola
Pruitt Taylor Vince Otis Vedľajšia rola
Amber Chaney Annette Greene Vedľajšia rola
Michael Raymond-James Dave Vedľajšia rola
Aaron Munoz Tony Vedľajšia rola
Michael Zegen Randall Culver Vedľajšia rola
James Allen McCune Jimmy Vedľajšia rola
Brandon Fobbs Terry Hosť Vedľajšia rola Hosť
Aldis Hodge Mike Hosť Vedľajšia rola Hosť
Lew Temple Axel Vedľajšia rola
Nick Gomez Tomas Vedľajšia rola
Theodus Crane Big Tiny Vedľajšia rola
Julio Cedillo poručík Welles Vedľajšia rola
Arthur Bridgers Crowley Vedľajšia rola
Donzaleigh Abernathy Dr. Stevens Vedľajšia rola
Kylie Szymanski Penny Blake Vedľajšia rola
E. Roger Mitchell Paul Vedľajšia rola
Markice Moore Andrew Vedľajšia rola
Lawrence Kao Tim Vedľajšia rola
Alexa Nikolas Haley Vedľajšia rola
Dallas Roberts Milton Mamet Vedľajšia rola
Tyler Chase Ben Vedľajšia rola
Vincent M. Ward Oscar Vedľajšia rola
Daniel Thomas May Allen Vedľajšia rola Hosť
Travis Love Shumpert Vedľajšia rola Hosť
Jose Pablo Cantillo Caesar Martinez Vedľajšia rola
Melissa Ponzio Karen Vedľajšia rola Hosť
rôzni Judith Grimes Vedľajšia rola
Vincent Martella Patrick Vedľajšia rola
Kennedy Brice Molly Vedľajšia rola
Audrey Marie Anderson Lilly Chambler Vedľajšia rola
Meyrick Murphy Meghan Chambler Vedľajšia rola
Marcus Hester Len Vedľajšia rola
Keith Brooks Dan Vedľajšia rola
J.D. Evermore Harley Vedľajšia rola
Eric Mendenhall Billy Vedľajšia rola
Sunkrish Bala Dr. Caleb Subramanian Vedľajšia rola
Luke Donaldson Luke Vedľajšia rola
Sherry Richards Jeanette Vedľajšia rola
Jeff Kober Joe Vedľajšia rola
Davi Jay Tony Vedľajšia rola
Victor McCay Ryan Samuels Vedľajšia rola
Brandon Carroll David Vedľajšia rola
Kerry Condon Clara Vedľajšia rola
Kirk Acevedo Mitch Dolgen Vedľajšia rola
Juliana Harkavy Alisha Vedľajšia rola
Denise Crosby Mary Vedľajšia rola Hosť
Brighton Sharbino Lizzie Samuels Vedľajšia rola Hosť
Kyla Kenedy Mika Samuels Vedľajšia rola Hosť
Tyler James Williams Noah Vedľajšia rola
Chris Coy Martin Vedľajšia rola
Ricky Wayne O'Donnell Vedľajšia rola
Christine Woods Dawn Lerner Vedľajšia rola
Erik Jensen Dr. Steven Edwards Vedľajšia rola
Teri Wyble Amanda Shepherd Vedľajšia rola
Steve Coulter Reg Monroe Vedľajšia rola
Daniel Bonjour Aiden Monroe Vedľajšia rola
Corey Brill Pete Monroe Vedľajšia rola
April Billingsley Theresa Vedľajšia rola
Chris Burns Mike Vedľajšia rola
Benjamin Papac Albert Vedľajšia rola
Travis Young Greg Vedľajšia rola
Maximiliano Hernández Bob Lamson Vedľajšia rola
Christopher Matthew Cook Licari Vedľajšia rola
Marc Gowan Percy Vedľajšia rola
Tiffany Morgan Erin Vedľajšia rola Hosť
Jesse C. Boyd Edward Hosť Vedľajšia rola
Major Dodson Sam Anderson Vedľajšia rola
Austin Abrams Ron Anderson Vedľajšia rola
Michael Traynor Nicholas Vedľajšia rola
Jason Douglas Tobin Vedľajšia rola
Katelyn Nacon Enid Vedľajšia rola
Ann Mahoney Olivia Vedľajšia rola
Jordan Woods-Robinson Eric Raleigh Vedľajšia rola
Elijah Marcano Mikey Vedľajšia rola  ?
Dahlia Legault Francine Vedľajšia rola
Mandi Christine Kerr Barbara Vedľajšia rola
David Marshall Silverman Kent Vedľajšia rola
Ted Huckabee Bruce Vedľajšia rola
Benedict Samuel Owen Hosť Vedľajšia rola
Merritt Wever Dr. Denise Cloyd Vedľajšia rola
Jay Huguley David Vedľajšia rola
Beth Keener Annie Vedľajšia rola
Justin Miles Barnes Vedľajšia rola
Jonathan Kleitman Sturgess Vedľajšia rola
Christopher Berry Bud Vedľajšia rola
Jimmy Gonzales Primo Vedľajšia rola
Stuart Greer Roman Vedľajšia rola
Kenric Green Scott Vedľajšia rola
Corey Hawkins Heath Vedľajšia rola
Vanessa Cloke Anna Vedľajšia rola
Jeremy Palko Andy Vedľajšia rola  ?
Christine Evangelista Sherry Hosť Vedľajšia rola
Steven Ogg Simon Hosť Vedľajšia rola
Khary Payton Ezekiel Vedľajšia rola
Elizabeth Ludlow Arat Vedľajšia rola
Lindsley Register Laura Vedľajšia rola

Fear the Walking Dead[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj Fear the Walking Dead

Od 23. augusta 2015 vysiela AMC seriál Fear the Walking Dead, ktorý sleduje priebeh apokalypsy od jej vypuknutia. Premiérové časti sú súbežne vysielané aj na lokálnej stanici AMC v českom jazyku.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. HIBBERD, James. Walking Dead gets early season 8 renewal [online]. http://www.ew.com/. Dostupné online. (angličtina)
 2. GOLDBERG, Lesley. 'The Walking Dead' Renewed for Seventh Season [online]. http://www.hollywoodreporter.com. Dostupné online. (angličtina)
 3. Shows A-Z - walking dead, the on amc [online]. http://www.thefutoncritic.com. Dostupné online. (angličtina)

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Seriál bol nominovaný na viaceré ocenenia, z ktorých niektoré aj získal. V roku 2010 – 2012 získal cenu Emmy Award .