The Walking Dead (televízny seriál)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Walking Dead
The Walking Dead 2010 logo.svg
Slovenský názov Walking Dead
Originálny názov The Walking Dead
Žáner Dráma
Horor
Post-apokalyptický
Námet Frank Darabont
Krajina USA USA
Pôvodný jazyk Angličtina
Počet sérií 6
Počet častí 83 (zoznam častí)
Produkcia
Výkonný producent Frank Darabont
Gale Anne Hurd
David Alpert
Robert Kirkman
Charles H. Eglee
Glen Mazzara
Scott M. Gimple
Greg Nicotero
Tom Luse
Dĺžka časti 42–67 minút
Produkčná spoločnosť AMC Studios
Circle of Confusion
Darkwood Productions
Valhalla Motion Pictures
Vysielanie
Pôvodné 31. október 2010
– súčasnosť
AMC
Slovenské 23. máj 2012
– súčasnosť
Plus
Obsadenie
Externé odkazy
Oficiálna webstránka AMC
Webstránka Plus
Fansite

The Walking Dead je americký post-apokalyptický hororový dramatický televízny seriál. Vytvoril ho Frank Darabont na základe komixovej predlohy The Walking Dead. Momentálne sa vysiela jeho šiesta séria. Hlavný hrdina šerif Rick Grimes (Andrew Lincoln), ktorý sa prebudí z kómy do post-apokalyptického sveta, kde dominujú mäsožravé zombie chce nájsť svoju manželku a syna. Pritom stretáva mnoho ďalších preživších.

The Walking Dead bol prvýkrát vysielaný na AMC 31. októbra 2010 v Spojených štátoch. Na základe príjmu AMC z tohto seriálu, objednala stanica druhú sériu s 13 epizódami. Dve epizódy do konca druhej série stanica oznámila, že seriál sa vráti s treťou sériou. 21. decembra 2014 AMC obnovila seriál pre štvrtú sériu, ktorá mala premiéru 13. októbra 2013. Dňa 29. októbra AMC potvrdila piatu sériu The Walking Dead, ktorá mala premiéru 12. októbra 2014. 7. októbra 2014 stanica obnovila seriál na šiestu sériu, ktorá sa začala vysielať 11. októbra 2015. Siedma séria začne na jeseň 2016.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Walking Dead prináša príbeh o následkoch apokalypsy, ktorá zmenila ľudí na „chodcov“.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Aktuálne[upraviť | upraviť zdroj]

 • Rick Grimes (Andrew Lincoln), policajt, ktorý sa na nemocničnom lôžku zobudil do sveta plného hrôzy a smrti. Jeho prvoradým cieľom je ochrániť skupinu a to akýmikoľvek prostriedkami. Stal sa vodcom, na ktorého sa všetci spoliehajú, aj keď on sám má neraz o sebe pochybnosti. Navyše okrem nemŕtvych musí bojovať aj s vlastnými démonmi vo svojom vnútri, čo mu ide omnoho horšie, ako likvidácia zombie. Rick dokáže byť neohrozeným vodcom, ale aj zlomenou troskou.
 • Glenn Rhee (Steven Yeun) sa s Rickom spoznal v Atlante, odkiaľ mu pomohol utiecť pred hordami chodcov. Je expertom na nepozorované vniknutie sa a únik z objektov. Jeho schopnosti vyhýbať sa chodcom mu neraz zachránili život, ale počas pobytu v Rickovej skupine sa musel naučiť aj nekompromisnému likvidovaniu. Na farme sa zaľúbil do Hershelovej dcéry Maggie a odvtedy tvoria pár. Glenn je veľmi citlivý, ale dlhý boj o prežitie na ňom zanechal stopy.
 • Carl Grimes (Chandler Riggs) vyrastá vo svete, ktorému vládnu chodci. Syn Ricka a Lori musel teda predčasne dospieť, naučiť sa strieľať a prijímať zodpovednosť za bezpečnosť ostatných. Začína sa čoraz viac podobať Rickovi, nielen v tom, že je odhodlaný urobiť všetko, aby skupina zostala nažive, ale aj v chladnokrvnom uvažovaní.
 • Judith Grimes (herečky sa menia) je dcérou Lori, ktorá nevie či je otec Rick alebo Shane. Keď Lori zomrela zobrali si ju na starosť ostatní členovia Rickovej skupiny. Teraz žije so svojím ,,otcom,, a bratom v Alexandrii.
 • Daryl Dixon (Norman Reedus) spolu s bratom Merlom okrádali na ceste pocestných, keď sa však pridali k Rickovej skupine, Daryl začal byť zodpovednejší a stal sa z neho platný tímový hráč. Od malička bol zvyknutý pohybovať sa v lese a loviť, majstrovsky narába s puškou aj kušou. Napriek tomu, že sa zmenil k lepšiemu, k svojmu násilníckemu bratovi je stále lojálny. Dokáže podrezať krk živému i mŕtvemu protivníkovi, ale aj na jeho prekvapenie je schopný aj citov. Má totiž slabosť pre Carol.
 • Carol Peletier (Melissa McBride) si toho v živote vytrpela dosť a to nemusela prísť ani zombie apokalypsa. Roky musela znášať bitky od manžela a keď zomrel, aj tak za ním smútila. Potom prišla ešte tvrdšia rana, keď sa stratila jej dcéra Sophia a nakoniec ju našli už premenenú v Hershellovej stodole. Ťažké rany osudu ju zocelili, život v skupine jej dáva novú silu a dokonca začína znovu niečo cítiť aj vo svojom boľavom srdci k Darylovi.
 • Maggie Greene (Lauren Cohan), najstaršia Hershelova dcéra si aj vo svete plnom utrpenia našla vo svojom srdci miesto pre lásku. Zamilovala sa do Glenna a ten jej city opätuje. Maggie je špičkovou jazdkyňou na koni a časom sa naučila excelentne ovládať aj pušku. Medzi otcom a dcérou už dlho panovalo napätie, vzťah s Glennom to ešte zhoršil, no obaja si nakoniec opäť našli cestu k sebe. Je tehotná.
 • Michonne (Danai Gurira), tajomná Amazoka s katanou, o jej minulosti nevie nikto takmer nič. Ujala sa zúfalej Andrey, ktorú našla v lese po útoku na Hershelovu farmu. Iba vo dvojici sa im podarilo prežiť zimu a bez nej by bola Andrea už dávno mŕtva. Michonne je extrémne opatrná, nedôverčivá a najradšej by zostala iba s Andreou. Okolnosti a spoločný nepriateľ ju však priviedli do Rickovej skupiny.
 • Abraham Ford (Michael Cudlitz), seržant, ktorý má za úlohu doviesť Eugenea Portera do Washingtonu.
 • Gabriel Stokes (Seth Giliam), kňaz.
 • Aaron (Ross Marquand), milý človek z Alexandrie.Erikov priateľ.
 • Eric Raleigh (Jordan Woods-Robinson), je Aeronov priateľ. Vyrastal v Appalachianských horách.

Zosnulé[upraviť | upraviť zdroj]

 • Shane Walsh (Jon Bernthal) bol Rickov kolega v úrade šerifa. Keď vypukla apokalypsa a Rick ležal v kóme v nemocnici, Shane pomohol Lori a Carlovi zachrániť sa.
 • Lori Grimes (Sarah Wayne Callies) si myslela, že jej manžel Rick zomrel v nemocnici. Po čase preto skončila v náručí Rickovho kolegu Shanea. Keď sa Rick opäť ako zázrakom objavil, vrátila sa k nemu a znovu si museli hľadať cestu k sebe. Nikdy ju však poriadne nenašli a nedopomohlo k tomu určite ani Lorino tehotenstvo. Navyše, keď si nie je istá, koho dieťa vlastne je. Aj napriek okolnostiam sa vždy snaží byť dobrou matkou a oporou.
 • Andrea (Laurie Holden) na vlastné oči videla, ako sa jej sestra mení na zombie. Dokázala sa však spamätať, aj keď vo svojom vnútri stvrdla. Pri chaotickom úteku z Hershelovej farmy zostala sama, blúdila v lesoch a našťastie narazila na Michonne, s ktorou dokázala prežiť. Nevzdala sa nádeje, že nájde svojich priateľov, najviac však túži po bezpečnom mieste, kde mohla žiť a nemusela neustále utekať.
 • Merle Dixon (Michael Rooker), Darylov brat je azda najtvrdší a najbrutálnejší chlapík medzi živými a možno aj medzi mŕtvymi. Merle sa dokázal vyslobodiť z pút tak, že si odrezal ruku a prežil aj v nekompromisnom svete chodcov. Pracoval pre Guvernéra ako chlap na špinavú prácu.
 • Hershel Greene (Scott Wilson), bývalý veterinár poskytol na svojej farme útočisko Rickovi a jeho ľuďom. Po tragickom útoku chodcov na ich domov zostal spolu s dcérami s Rickom. Hershel stále smúti za svojimi blízkymi ale tento svet ho prinútil stať sa pragmatikom. Ilúzie a náprave tejto katastrofy už hodil za hlavu a neváha použiť zbraň. V prvom rade mu však záleží na bezpečnosti dcér Maggie a Beth. Skupina často využíva jeho znalosti medicíny.
 • Phillip Blake/Guvernér (David Morrissey), samozvaný vodca komunity v opevnenom mestečku Woodbury. Kedysi bol obyčajným úradníkom, po ktorom vrieskal mladší šéf, teraz je spasiteľom a zábezpekou poriadku v chaose. Má mnohé temné tajomstvá a hoci navonok pôsobí ako dobrák, neštíti sa brutality. Hoci sa snaží chrániť svojich spoluobčanov naozaj príkladne, v prvom rade má vlastné ciele.
 • Beth Greene (Emily Kinney) je najmladšia dcéra Hershela Greena.
 • Tyreese (Chad L. Coleman) o jeho minulosti sa toho veľa nevie, len to, že žil v Jacksonwille na Floride spolu so svojou mladšou sestrou, Sashou.Mali suseda menom Jerry, ktorý mal na záhrade bunker, a tam sa schovávali, až kým im nedošli zásoby. Miloval Karen, avšak prišiel o ňu v časti "Infected". Jeho obľúbená zbraň je sekera.
 • Gareth (Andrew J. West), vodca komunity v Terminus.Zo začiatku milo pôsobiaci človek.Lenže pravda je opak.Dá sa povedať že je druhý guvernér !

Prehľad[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Herec Postava Séria
1 2 3 4 5 6 7
Andrew Lincoln Rick Grimes Hlavná rola
Jon Bernthal Shane Walsh Hlavná rola Hosť
Sarah Wayne Callies Lori Grimes Hlavná rola
Laurie Holden Andrea Hlavná rola
Jeffrey DeMunn Dale Horvath Hlavná rola
Steven Yeun Glenn Rhee Hlavná rola
Chandler Riggs Carl Grimes Hlavná rola
Norman Reedus Daryl Dixon Vedľajšia rola Hlavná rola
Melissa McBride Carol Peletier Vedľajšia rola Hlavná rola
Michael Rooker Merle Dixon Vedľajšia rola Hosť Hlavná rola
Lennie James Morgan James Hosť Hosť Vedľajšia rola Hlavná rola
Lauren Cohan Maggie Greene Vedľajšia rola Hlavná rola
Scott Wilson Hershel Greene Vedľajšia rola Hlavná rola
Emily Kinney Beth Greene Vedľajšia rola Hlavná rola
Danai Gurira Michonne Hosť Hlavná rola
David Morrissey Guvernér/Phillip Blake Hlavná rola Hosť
Chad L. Coleman Tyreese Williams Vedľajšia rola Hlavná rola
Sonequa Martin-Green Sasha Williams Vedľajšia rola Hlavná rola
Lawrence Gilliard, Jr. Bob Stookey Hlavná rola
Alanna Masterson Tara Chambler Vedľajšia rola Hlavná rola
Michael Cudlitz Abraham Ford Vedľajšia rola Hlavná rola
Josh McDermitt Eugene Porter Vedľajšia rola Hlavná rola
Christian Serratos Rosita Espinosa Vedľajšia rola Hlavná rola
Andrew J. West Gareth Hosť Hlavná rola
Seth Gilliam Gabriel Stokes Hlavná rola
Ross Marquand Aaron Vedľajšia rola Hlavná rola
Tovah Feldshuh Deanna Monroe Vedľajšia rola Hlavná rola
Alexandra Breckenridge Jessie Anderson Vedľajšia rola Hlavná rola
Austin Nichols Spencer Monroe Vedľajšia rola Hlavná rola
Austin Amelio Dwight Vedľajšia rola Hlavná rola
Tom Payne Paul "Jesus" Rovia Vedľajšia rola Hlavná rola
Xander Berkeley Gregory Hosť Hlavná rola
Jeffrey Dean Morgan Negan Hosť Hlavná rola
Khary Payton Ezekiel Hlavná rola

Vedľajšie postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Herec Postava Séria
1 2 3 4 5 6
IronE Singleton Theodore "T-Dog" Douglas Vedľajšia rola
Emma Bell Amy Vedľajšia rola Iba hlas
Jeryl Prescott Sales Jacqui Vedľajšia rola Iba hlas
Andrew Rothenberg Jim Vedľajšia rola Iba hlas
Juan Pareja Morales Vedľajšia rola
Viviana Chavez Miranda Morales Vedľajšia rola
Maddie Lomax Eliza Morales Vedľajšia rola
Maddie Lomax Louis Morales Vedľajšia rola
Madison Lintz Sophia Peletier Vedľajšia rola
Adam Minarovich Ed Peletier Vedľajšia rola Hosť
Noah Emmerich Edwin Jenner Vedľajšia rola

Série a časti[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj Zoznam častí seriálu The Walking Dead
Séria Časti Pôvodne vysielané
Premiéra série USA Finále série USA Premiéra série Slovensko Finále série Slovensko Stanica USA Stanica Slovensko
1 6 31. október 2010 5. december 2010 23. máj 2012 20. jún 2012 AMC Plus
2 13 16. október 2011 18. marec 2012 27. jún 2012 22. august 2012
3 16 14. október 2012 31. marec 2013 14. marec 2013 11. apríl 2013
4 16 13. október 2013 30. marec 2014 21. november 2013 26. máj 2014
5 16 12. október 2014 29. marec 2015 14. október 2015 2. december 2015
6 16 11. október 2015 3. apríl 2016 24. február 2016 8. jún 2016
7 16[1] 23. október 2016[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. GOLDBERG, Lesley. 'The Walking Dead' Renewed for Seventh Season [online]. http://www.hollywoodreporter.com. Dostupné online. (angličtina)
 2. [Terri]. COMIC-CON 2016: THE WALKING DEAD REVEALS SEASON 7 TRAILER, PREMIERE DATE AND EZEKIEL [online]. http://www.ign.com, 22.7.2016. Dostupné online. (angličtina)

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Seriál bol nominovaný na viaceré ocenenia, z ktorých niektoré aj získal. V roku 2010 – 2012 získal cenu Emmy Award .