Theodore Cordy Freeman

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Theodore C. Freeman
astronaut NASA
Theodore Freeman v roku 1964
Theodore Freeman v roku 1964
Stavzosnulý
Narodenie18. február 1930
Haverford, Pensylvánia, USA
Úmrtie31. október 1964 (34 rokov)
Houston, Texas, USA
Iné zamestnanieskúšobný pilot, letecký inžinier
Hodnosťkapitán, USAF
Kozmonaut od17. októbra 1963
Kozmonaut do31. októbra 1964

Theodore Cordy „Ted“ Freeman (* 18. február 1930, Haverford – † 31. október 1964, Houston) bol americký letecký inžinier, dôstojník Vzdušných síl USA, skúšobný pilot a astronaut NASA, ale do vesmíru neletel. Tragicky zahynul pri jednom z letov s nadzvukovým cvičným prúdovým lietadlom T-38 po zrážke s kŕdľom husí snežných.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1953 úspešne ukončil vysokoškolské štúdium na United States Naval Academy v Annapolise. O sedem rokov neskôr úspešne ukončil štúdium na University of Michigan. Získal titul leteckého inžinierinžiniera. V roku 1963 bol zapísaný v tretej skupine do výcvikového strediska amerických astronautov v NASA. Oženil sa, bol otcom jedného dieťaťa.

Pri jednom z letov s nadzvukovým cvičným prúdovým lietadlom Northrop T-38 Talon, ktorými NASA disponovala, došlo počas finálneho priblíženia na Ellingtonovu základňu v Texase k zrážke s kŕdľom husí snežných. Freeman sa pokúsil pristáť, ale uvedomil si, že preletí vzletovú a pristávaciu dráhu a mohol by zasiahnuť neďaleké vojenské obydlia. Odklonil lietadlo mimo dráhy a katapultoval sa. Stroj sa značne naklonil a Freeman sa katapultoval takmer vodorovne. Jeho padák sa nerozvinul včas a zahynul pri dopade na zem. Mal rozbitú lebku a vážne poranenia hrudníka.[1] V tom čase mal hodnosť kapitána letectva.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha : Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roku 1978, s. 454.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Theodore Freeman na českej Wikipédii.