Theodore Cordy Freeman

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Theodore Cordy Freeman
Theodore Cordy Freeman
Astronaut NASA
Št. príslušnosť USA
Dátum narodenia 18. február 1930
Haverford, Pensylvánia, USA
Dátum úmrtia 31. október 1964 (34 rokov)
Ellington, Texas, USA
Predchádzajúce
zamestnanie
letecký inžinier
Hodnosť kapitán US Air Force
Kozmonaut od 1962
Misie
Kozmonaut do 1964

Pozri aj Biografický portál

Theodore Cordy Freeman (* 18. február 1930 Haverford, Pensylvánia, USA – † 31. október 1964, Ellington, Texas, USA) bol americký vojenský letec, ktorý zahynul pri havárii lietadla. Absolvoval prípravu amerických astronautov, do vesmíru však už neletel.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1953 úspešne ukončil vysokoškolské štúdium na akadémii amerického vojenského námorníctva. O sedem rokov neskôr úspešne ukončil štúdium na univerzite v Michigane. Získal titul leteckého inžiniera. V roku 1978 bol zapísaný v tretej skupine do výcvikového strediska amerických astronautov v NASA. Oženil sa, bol otcom jedného dieťaťa.

Bol vojenským letcom. Pri jednom z letov s cvičným lietadlom T-38 na leteckej základni v Ellingtone (štát Texas) došlo ku katastrofe a Freeman zahynul.[1]. V tom čase mal hodnosť kapitána letectva.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CODR, Milan. Sto hviezdnych kapitánov. Praha : Práca, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roku 1978, s. 454.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Theodore Freeman na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).