Theon Greyjoy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Theon Greyjoy

Alfie Allen, seriálový predstaviteľ Theona
Základné informácie
Pieseň ľadu a ohňa
AutorGeorge R. R. Martin
HerecAlfie Allen
O postave
PrezývkaPrebehlík, Smraďoch
Miesto narodeniahrad Pika
Pohlaviemuž
Druh bytostiČlovek
RodinaBalon Greyjoy (otec)
Alannys Greyjoyová (matka)
Asha Greyjoyová (sestra)
Victarion Greyjoy (strýko)
Euron Greyjoy (strýko)
Aeron Greyjoy (strýko)
NáboženstvoPotopený boh
Erb Theonovho rodu, Greyjoyovcov

Theon Greyjoy je jedna z postáv fantasy románovej série Pieseň ľadu a ohňa od amerického autora G. R. R. Martina. Vystupuje aj v seriáli Game of Thrones natočenom na motívy tejto série, kde ho hrá Alfie Allen. Je to posledný žijúci syn Balona Greyjoya, jedného z najvyšších šľachticov v Západozemí a chovancom (rukojemníkom) Eddarda Starka. Vystupuje v dielach Hra o tróny, Súboj kráľov a Tanec s drakmi. Niektoré kapitoly Súboja kráľov a Tanca s drakmi sú písané z jeho uhla pohľadu.

Keď bol Theon zhruba desaťročné dieťa, Balon sa vzbúril proti Siedmim kráľovstvám. Vzbura bola potlačená a aby sa viac neopakovala, posledného žijúceho Balonovho syna dostal do opatery Eddard Stark. Theon vyrastal s deťmi Starkovcov na Zimovrese.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Theon bol na začiatku knižnej série devätnásťročný mladík, štíhly a tmavý, ktorému všetko pripadalo smiešne. Jeho okolie ho považovalo za pochabého a nezrelého. Správa sa sebavedome a drzo.

Túži po úcte a uznaní. Je veľkým milovníkom žien. Za svojimi cieľmi neváha ísť aj cez mŕtvoly, hoci ho potom trápia výčitky svedomia.

Dlhé, kruté mučenie jeho osobnosť pretvorí. Stáva sa zlomeným, slabým, zbabelým. Postupne však zase zbiera odvahu.

Ako panoša má nemého chlapca menom Wex. Jazdí na koňovi menom Usmievavý.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Theon sa narodil na hrade Pika na Železných ostrovoch, nehostinnej zemi západne od Západozemia. Tam prežil prvých desať rokov života. Jeho otcom je Balon Greyjoy, matkou Alannys z rodu Harlawyovcov. Theon bol ich posledné dieťa. Mal dvoch starších bratov, Rodrika a Marona, a sestru Ashu. Na súrodencov nespomínal s láskou. Z otcovej strany má strýkov Eurona prezývaného Vranie oko, Victariona a Aerona.

Rodrik a Maron boli zabití počas povstania. Theon, ako Balonov dedič, bol odvlečený do Zimovresu, aby tam vyrastal ako chovanec Eddarda Starka. S chlapcom zaobchádzali dobre a vychovávali ho ako Starkove vlastné deti. Majster Luwin ho učil čítať a počítať, sir Rodrick zase bojovať. Theon mal však napriek tomu pocit, že lord Eddard je k nemu príliš chladný, pretože vie, že v prípade ďalšej vzbury jeho otca bude musieť tohto nevlastného syna zabiť. Deti lorda Eddarda boli príliš malé, než aby si s nimi rozumel, s výnimkou jeho najstaršieho syna Robba, ku ktorému cítil niečo ako k mladšiemu bratovi.

Hra o tróny[upraviť | upraviť zdroj]

V prvom dieli knižnej série je Theon len okrajovou postavou. Vystupuje už v prvej kapitole, keď sa prizerá poprave zbeha Nočnej hliadky. Je pri Starkovcoch, keď nájdu mláďatá pravlka. Tvrdí, že neprežijú, a chce mladé zabiť. Deti Starkovcov si ich ale nechajú.

Zostáva na Zimovrese, keď lord Eddard odíde na juh ako nový pobočník kráľa. Keď Brana Starka, malého, od pása nadol ochrnutého chlapca, v lese prepadnú zbehovia z Nočnej hliadky, Theon mu zachráni život tým, že posledného útočníka zastrelí. Branov brat Robb však Theona pokarhá, lebo mohol trafiť samotného Brana.

Neskôr Robb zvolá vazalov, aby išli na juh oslobodiť Eddarda Starka, ktorý sa vinou obvinenia zo zrady dostal do väzenia. Theon ide s nimi. Pri strete s nepriateľskými Lannisterovcami, bitke v Šepkajúcom lese, Theon bojuje po Robbovom boku. Lorda Eddarda však medzičasom dá nový kráľ Joffrey popraviť. Robbovi vazali sa pred Joffreym nesklonia a vyhlásia Robba za kráľa Severu.

Súboj kráľov[upraviť | upraviť zdroj]

Robb potom pošle Theona, aby sa pokúsil vyjednať spojenectvo proti Lannisterovcom s Theonovým otcom Balonom. Za to mu sľúbi kráľovskú korunu a autonómiu. Theon sa priplaví na Železné ostrovy, nedostane sa mu však uvítania, aké si predstavoval. Nikto ho nespoznáva alebo k nemu zostáva ľahostajný. Odprevadiť na hrad ho príde jeho strýko Aeron, ktorý sa stal kňazom Potopeného boha, viery uznávanej na Železných ostrovoch. Theonove komnaty na hrade Pika sú nevábne a otec ho prijme chladne. Pohŕda ním preto, že prišiel ako vyslanec Starkovcov, predpokladá, že zabudol, kým je. Robbovu ponuku zamietne a chce sa zmocniť území vlastnou silou bojového loďstva, ako bývalo na Železných ostrovoch oddávna zvykom.

Neskôr v prístavoch stretne Theon mladú ženu, ktorá sa mu zapáči. Tvrdí o sebe, že je manželkou lodiara a dovolí Theonovi, aby ju na svojom koni odviezol na hrad, kde, ako dúfa, z nej urobí svoju milenku. Na hrade však odhalí svoju totožnosť – je jeho vlastnou sestrou Ashou. Nespoznal ju, lebo keď ju videl naposledy, bola pubertálnym dievčaťom s tvárou plnou vyrážok. Asha sa mu za to, ako ju zvádzal, posmieva a celkovo ním opovrhuje. Theon však znechutene zistí, že Asha je veľmi vážená bojovníčka a jeho otec si ju ctí viac než jeho. Pridelí jej väčšie loďstvo a dá jej dôležitejšiu úlohu, kým Theon dostane iba zopár lodí a príkaz plieniť pobrežie Západozemia.

Theon poslúchne, no potom zmení plán. So svojou malou skupinkou bojovníkov prenikne oveľa hlbšie do vnútrozemia a obsadí Zimovres. Hrad bol len veľmi slabo strážený, lebo väčšina vojakov odišla buď s lordom Eddardom, alebo neskôr s Robbom, alebo ešte neskôr so serom Rodrickom. Z rodu Starkovcov je na hrade len osemročný, od pása nadol ochrnutý Bran, a jeho malý brat, štvorročný Rickon. Theon prinúti Brana oficiálne mu odovzdať vládu nad hradom. Vyhlási sa za princa Zimovresu. Služobníctvu sa to ale nepáči, tak jedného z nich, kováča Mikkena, Theon zabije na výstrahu. Kňaza Siedmich bohov musí utopiť v studni ako obeť Potopeného boha. Z mestečka pod hradom si ako milenku privedie dievčinu Kyru. Oslobodí tiež muža menom Smraďoch z hradnej väznice.

Jednej noci Theon zistí, že Bran, Rickon ušli spolu so svojimi pravlkmi, s dospievajúcimi súrodencami Reedovcami a služobníkmi Hodorom a Oshou. Theon ich začne prenasledovať so svojou družinou a vybranými služobníkmi Starkovcov, ktorým to ale nie je po vôli. Stopu utečencov však stratia a nenájdu. Theon vie, že ak si má udržať autoritu, nesmie sa vrátiť bez Starkovcov. Smraďoch mu vnukne myšlienku, aby namiesto nich doniesol zabité a do šiat Starkov oblečené iné deti. Theon preto vyvraždí rodinu v neďalekom mlyne a hlavy dvoch malých chlapcov dá na koly naraziť stiahnuté z kože, aby nebolo poznať, že to v skutočnosti nie sú Bran a Rickon. Potom postupne pozabíja tých svojich vojakov, ktorí poznajú pravdu, aby ju nikomu neprezradili, a zabije ďalšieho muža, na ktorého tie vraždy hodí. Theona po týchto činoch trápia výčitky svedomia a mučivé sny, nahovára si však, že nemal na výber. Za zradu Starkov ním množstvo ľudí pohŕda a začnú ho nazývať Theonom Prebehlíkom. Theon cíti, že nemá žiadnych priateľov, ani medzi svojimi vojakmi. Pošle svojmu otcovi a sestre havrany s prosbou o viac vojakov, aby dokázal Zimovres udržať pod svojou nadvládou. Otec ho však ignoruje a sestra mu dovedie len desať mužov. Jej pohŕdanie voči nemu neklesne, obsadenie Zimovresu považuje za šialenstvo a radí mu vypáliť hrad a ujsť. Theon to odmieta. Potom Asha odíde. Zúfalý Theon dá Smraďochovi vrece striebra, aby sa pokúsil zaň najať nejakých žoldnierov.

Pod múry Zimovresu príde ser Rodrick s asi tisíckou vojakov, kým Theon ich má už len sedemnásť. Theon sa však Zimovresu stále odmieta vzdať. Vyhráža sa, že ak ser Rodrick zaútočí, zabije jeho jediného žijúceho potomka, dcéru Beth. Kým uplynie čas na rozmyslenie, na armádu sera Rodricka zaútočí iná a pobije ju. Vedie ju Smraďoch. Theon mu otvorí brány, Smraďoch ho však zradí. Vyzradí mu, že nie je skutočným Smraďochom, ale jeho pánom menom Ramsay Snow, ktorý si s mŕtvym Smraďochom vymenil identitu. Ramsay nechá vypáliť Zimovres a všetkých obyvateľov, okrem dvoch chlapcov z rodu Freyov, pobiť.

Búrka mečov[upraviť | upraviť zdroj]

Ramsay tvrdí, že hrad podpálil Theon sám, keď videl, že bitka je prehraná.

Tanec s drakmi[upraviť | upraviť zdroj]

V Tanci s drakmi vysvitne, že Ramsay nechal nažive a v zajatí aj Theona a Kyru. Theona drží vo väzení hradu Hrôzov, ktorý patrí Ramsayovmu otcovi. Tam Theona mimoriadne krutým spôsobom mučí. Rod Boltonov, z ktorého Ramsay pochádza, je známy, že väzňov sťahuje z kože. Ramsay dá stiahnuť kožu z niekoľkých Theonových prstov na rukách a nohách, až potom mu ich amputuje. Raz sa Theon pokúsi utiecť, keď za ním príde Kyra s tým, že ukradla kľúče. Oboch utečencov však naháňa Ramsay so psami, pričom Theona znova zajmú a Kyru zabijú. Theon pochopí, že Ramsay ho nechal utiecť zámerne, aby sa bavil jeho naháňaním. Zlomí ho to a už sa viac nepokúsi o útek.

Vyhladovaný, umučený Theon sa zmení na ľudskú trosku. Obelejú mu vlasy a vyzerá ako starec. Nesmie sa umývať a Ramsay ho začne nazývať svojím novým Smraďochom. Keď považuje Theona za dostatočne spracovaného, pošle ho na hrad Priekopa Cailin, ktorý obsadili Železní muži, aby ich presvedčil, nech sa vzdajú. Theon to urobí a Ramsay ich všetkých nechá pobiť. Potom má pre Theona novú úlohu – doviesť k oltáru dievča, ktoré si chce vziať za ženu. Theonovi povedia, že je to Arya Starková. Theon však v dievčati nespozná Aryu, ale dcéru niekdajšieho majordóma Zimovresu, menom Jeyne Poolová. Nikomu sa to ale neodváži povedať. Pochopí, že jeho úlohou je dosvedčiť, že je to skutočná Arya, pretože s ňou vyrastal a jej najbližšia rodina to urobiť nemôže, lebo je buď zabitá alebo nezvestná. Uvažuje tiež, že Jeyne zabije, aby ju ušetril manželstva s netvorom, ako je Ramsay, ani na to sa však neodváži. Boltonovci čiastočne opravia Zimovres, kde prebehne svadba. Potom tam Ramsayova armáda ostane, aby sa stretla v bitke s vojskom Stannisa Baratheona. Theon sa môže voľne pohybovať po hrade. Stretáva podozrivé ženy, o ktorých vysvitne, že prišli, aby umožnili utiecť Aryii. Ani im neprezradí, že takzvaná Arya je v skutočnosti Jeyne. Hoci má veľký strach z Ramsaya, ženy napokon Theona prinútia, aby im s vyslobodením „Arye“ pomohol. Ostatné ženy pri úteku zahynú alebo sú zajaté a ostane len Theon s Jeyne, ktorému sa na konci knihy podarí dostať do Stannisovho tábora a stretnúť sa s jeho zajatkyňou – Ashou.

Theonov otec Balon medzičasom umrel, ale nikto neuzná Theona za kráľa Železných ostrovov a Balonovi bratia začnú súperiť o vládu medzi sebou.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • MARTIN, George R. R. Hra o trůny. Preklad Hana Březáková. 2. vyd. Časť 1. Praha : Talpress, 2013. 476 s. ISBN 978-80-7197-491-8.
  • MARTIN, George R. R. Hra o trůny. Preklad Hana Březáková. 2. vyd. Časť 2. Praha : Talpress, 2013. 378 s. ISBN 978-80-7197-492-5.
  • MARTIN, George R. R. Střet králů. Preklad Hana Březáková. 2. vyd. Časť 1. Praha : Talpress, 2013. 459 s. ISBN 978-80-7197-493-2.
  • MARTIN, George R. R. Střet králů. Preklad Hana Březáková. 2. vyd. Časť 2. Praha : Talpress, 2013. 491 s. ISBN 978-80-7197-494-9.
  • MARTIN, George R. R.. Tanec s draky. Preklad Hana Březáková. 1. vyd. Časť 1. Praha : Talpress, 2012. 528 s. ISBN 978-80-7197-444-4.
  • MARTIN, George R. R.. Tanec s draky. Preklad Hana Březáková. 1. vyd. Časť 2. Praha : Talpress, 2012. 672 s. ISBN 978-80-7197-445-1.