Thomas Hennen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Thomas John Hennen
Astronaut NASA
Thomas Hennen
Št. príslušnosť USA
Narodenie 17. august 1952 (65 rokov)
Albany, Georgia, USA
Čas vo vesmíre 6 dní 22 hodín 50 minút
Kozmonaut od 1988 NASA
Misie STS-44
Znaky misií Sts-44-patch.png

Thomas John Hennen (* 17. august 1952, Albany, Georgia, USA) je vojak z povolania, 261. človek vo vesmíre, astronaut NASA.

Životné dráha[upraviť | upraviť zdroj]

Po získanom vzdelaní na Groveport-Madison High School slúžil na viacerých vojenských základniach Armády Spojených štátov, v roku 1988 bol zaradený do vojenského projektu Terra Scout, ktorý bol zavŕšený jeho účasťou na vesmírnej misii.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Zúčastnil sa sedemdňovej vojenskej misie amerického raketoplánu Atlantis na jeseň roku 1991. Let, evidovaný v COSPAR ako 1991-080A, mal túto posádku: Frederick Gregory, Terrence Henrick, James Voss, Mario Runce, Story Musgrave. Doplnil ju s funkciou špecialista pre užitočné zaťaženie vtedy nadpraporčík US Army Thomas J. Hennen, odborník rozviedky pre vyhodnocovanie obrazových informácií. Hlavnou a splnenou úlohou bolo vypustiť špionážnu družicu DSP Block 14. Počas letu sa na dráhe míňala s vesmírnou stanicou Mir, z ktorej ich sovietska posádka pozdravila. Tiež ďalšia činnosť posádky patrila hlavne vojenskému poslanie letu, ktorý pre technické problémy musel byť predčasne ukončený.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

Thomas Hennen odišiel z armády v decembri 1995. Je spoluzakladateľom a výkonným riaditeľom nadácie Atlantis Foundation, neziskovej organizácie, ktorá je určená pre ochranu a poskytovanie služieb pre ľudí s vývojovým postihnutím.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Thomas Hennen na českej Wikipédii.