Thomas Hennen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Thomas John Hennen
Astronaut NASA
Thomas Hennen
Št. príslušnosťUSA
Narodenie17. august 1952 (71 rokov)
Albany, Georgia, USA
Čas vo vesmíre6 dní 22 hodín 50 minút
Kozmonaut od1988 NASA
MisieSTS-44
Znaky misií

Thomas John Hennen (* 17. august 1952, Albany, Georgia, USA) je vojak z povolania, 261. človek vo vesmíre, astronaut NASA.

Životné dráha[upraviť | upraviť zdroj]

Po získanom vzdelaní na Groveport-Madison High School slúžil na viacerých vojenských základniach Armády Spojených štátov, v roku 1988 bol zaradený do vojenského projektu Terra Scout, ktorý bol zavŕšený jeho účasťou na vesmírnej misii.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Zúčastnil sa sedemdňovej vojenskej misie amerického raketoplánu Atlantis na jeseň roku 1991. Let, evidovaný v COSPAR ako 1991-080A, mal túto posádku: Frederick Gregory, Terrence Henrick, James Voss, Mario Runce, Story Musgrave. Doplnil ju s funkciou špecialista pre užitočné zaťaženie vtedy nadpraporčík US Army Thomas J. Hennen, odborník rozviedky pre vyhodnocovanie obrazových informácií. Hlavnou a splnenou úlohou bolo vypustiť špionážnu družicu DSP Block 14. Počas letu sa na dráhe míňala s vesmírnou stanicou Mir, z ktorej ich sovietska posádka pozdravila. Tiež ďalšia činnosť posádky patrila hlavne vojenskému poslanie letu, ktorý pre technické problémy musel byť predčasne ukončený.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

Thomas Hennen odišiel z armády v decembri 1995. Je spoluzakladateľom a výkonným riaditeľom nadácie Atlantis Foundation, neziskovej organizácie, ktorá je určená pre ochranu a poskytovanie služieb pre ľudí s vývojovým postihnutím.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Thomas Hennen na českej Wikipédii.