Thomas Schelling

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny
Thomas Schelling
americký ekonóm
americký ekonóm
Narodenie14. apríl 1921
Oakland, Kalifornia, USA
Úmrtie13. december 2016 (95 rokov)
Bethesda, Maryland, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Thomas Schelling

Thomas Crombie Schelling (* 14. apríl 1921, Oakland, Kalifornia, USA – † 13. december 2016, Bethesda, Maryland[1] [2])) bol americký ekonóm a profesor zahraničných vzťahov, národnej bezpečnosti, jadrovej stratégie a kontroly zbraní na Škole verejnej politiky pri University of Maryland.

V roku 2005 mu bola udelená Nobelova cena za ekonómiu (spolu s Robertom Aumannom).

Kniha Stratégia konfliktu (1960)[upraviť | upraviť zdroj]

Kniha bola vydaná v roku 1960. Propagoval v nej štúdium vyjednávania a strategické správanie v situácii, ktorú nazýval "konfliktné správanie". Kniha je považovaná za jednu zo sto najvplyvnejších na Západe od roku 1945. Skúmal v nej prípad sľubov a hrozby, teóriu hier ako celok, štúdium vzájomnej nedôvery. Bývalý Schellingov študent Michael Kinsley vo svojom článku na oslavu Schellingovej Nobelovy ceny pre Washington Post povedal:

"Stojíte na okraji útesu, pripútaný reťazou k niekomu inému. Budete voľný a jeden z vás dostane veľkú cenu, hneď ako sa druhý vzdá. Ako presvedčiť toho druhého, aby sa vzdal, keď máte iba jedinú metódu - hroziť, že ho zhodíte z útesu, čo ale znamená skazu pre oboch? "
"Odpoveď: začnite tancovať bližšie a bližšie k okraju. Nemusíte ho tým nutne presvedčiť, že hodláte urobiť niečo úplne iracionálneho, ako že zvrhnete jeho aj seba z útesu. Stačí druhého len presvedčiť, že ste pripravený prijať vyššie riziko spočívajúce v možnosti neúmyselného pádu z útesu. Ak to dokážete, vyhrávate. "

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Thomas Schelling [online]. University of Maryland, 2016-12, [cit. 2016-12-16]. Dostupné online. Archivované 2016-12-14 z originálu. (po anglicky)
  2. Thomas C. Schelling, Master Theorist of Nuclear Strategy, Dies at 95 [online]. The New York Times, 2016-12-13, [cit. 2016-12-16]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Thomas Schelling na českej Wikipédii.