Preskočiť na obsah

Thora Birchová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Thora Birchová
v roku 2023
Narodenie 11. marec 1982 (42 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Rodné menoThora Birch
Povolanieherečka, producentka, režisérka
Roky pôsobenia1988 – súčanosť
ManželMichael Benton Adler (od 2018)
RodičiaJack Birch, Carol Connors

Thora Birchová ( * 11. marec 1982, Los Angeles, Kalifornia, USA) je americká herečka, producentka a režisérka, ktorá sa preslávila najmä detskými rolami. Je známa z filmov ako Fialový návštevník (1988), Prázdniny v raji (1991), Vysoká hra patriotov (1992), Hókus pókus (1993), Teraz a potom (1995), Americká krása (1999), Prízračný svet (2001), Z ulice na Harvard: Príbeh Liz Murrayovej (2003) a z televízneho seriálu Walking Dead (2019 – 2020). V roku 2022 režírovala televízny film The Gabby Petito Story.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Birchová je dcérou bývalých pornohercov, Jacka Bircha a Carol Connors. Má nemecký, židovský, škandinávsky, francúzsko-kanadský a taliansky pôvod. Pôvodne sa mala narodiť ako chlapec, tak jej rodičia pripravili pre syna meno Thor, ktoré je odvodené od nórskeho boha hromu a blesku. Keďže sa narodila ako dievča, jej rodičia meno pozmenili na Thora. Má mladšieho brata Bolta Bircha.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Birchová na začiatku svojej kariéry účinkovala v rôznych televíznych reklamách, napríklad pre Burger King, California Raisins, Quaker Oats a Vlasic Pickles. Vo filme debutovala v roku 1988, s názvom Fialový návštevník. Za svoj herecký výkon získala ocenenie Young Artist Award v kategórii „Najlepšia mladá herečka do deviatich rokov“.

V roku 1990 bola obsadená do hlavnej úlohy v televíznom seriáli Parenthood. O rok neskôr si zahrala po boku Melanie Griffith, Elijaha Wooda a Dona Johnsona vo filme Prázdniny v raji.

V roku 1992 si zahrala vo filme Vysoká hra patriotov, pričom si rolu zopakovala aj v pokračovaní pod názvom Jasné nebezpečenstvo. V roku 1993 hrala vo filme Hókus pókus.

V roku 1995 si zahrala spoločne s herečkami ako Ashleigh Aston Moore, Gaby Hoffmann a Christina Ricci vo filme Teraz a potom. O rok neskôr hrala vo filme Aljaška, kde stvárnila jedného z dvoch súrodencov, ktorí prekročili aljašskú divočinu pri hľadaní svojho strateného otca.

V roku 1999 stvárnila hlavnú ženskú postavu vo filme Americká krása. Jej herecký výkon bol kladne prijatý filmovými kritikmi. Jej herecký výkon vo filme jej vyniesol nomináciu na cenu BAFTA.

V roku 2000 hrala vo filme Dračie diery a o rok neskôr hrala vo filmoch Diera a Prízračný svet, za ktorý bola nominovaná na Zlatý glóbus.

V roku 2003 sa objavila v hlavnej úlohe v životopisnom televíznom filme Z ulice na Harvard: Príbeh Liz Murrayovej. Jej herecký výkon jej vyniesol nomináciu na cenu Emmy za vynikajúcu herečku v hlavnej úlohe. Po boku Richarda Dreyfussa si zahrala vo filme Silver City z roku 2004.

V roku 2009 si zahrala vo filme Vraždený termín po boku Brittany Murphy a v roku 2012 hrala po boku Brittany Snow, Michaela Urieho a Christine Lahti vo filme Petunia.

V roku 2018 hrala vo filme The Etruscan Smile a v rokoch 20192020 účinkovala v televíznom seriáli Walking Dead.

Birchová v roku 2022 debutovala ako režisérka, keď natočila životopisný film The Gabby Petito Story, v ktorom aj účinkovala. Na filmovom festivale v Cannes v roku 2023 bolo oznámené, že ďalším jej režisérskym projektom bude adaptácia románu Elmora Leonarda, Pán Paradise.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Birchová je od roku 2018 vydatá za talentového manažéra a filantropa Michaela Bentona Adlera.

Birchová je dlhoročná demokratka, ktorá bola v roku 2012 delegátkou na Národnom zhromaždení demokratov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Thora Birch na anglickej Wikipédii.