Tigre oslobodenia tamilského Ílamu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Podporovatelia Tamilských tigrov vo Veľkej Británii, máj 2009

Tigre oslobodenia tamilského Ílamu (tamilsky: தமிழீழ விடுதலைப் புலிகள் ,skr. LTTE z angl. Liberation Tigers of Tamil Eelam alebo Tamilské tigre) bola militantná tamilská nacionalistická organizácia, ktorá viedla násilnú separatistickú kampaň proti srílanskej vláde od 70. tych rokov 20. storočia až do svojej porážky v roku 2009. Jej cieľom bolo vytvorenie samostatného Tamilského štátu na severe a východe Srí Lanky. LTTE je v súčasnosti považovaná za teroristickú organizáciu vo viac ako tridsiatich štátoch sveta vrátane USA a [1]. Zakladateľom a vodcom LTTE bol Velupillai Prabhakaran.

Vo vojne medzi tamilskými bojovníkmi a vládnymi vojskami od roku 1983, kedy sa medzi nimi začal priamy ozbrojený konflikt, zahynulo vyše 80 000 ľudí, z toho minimálne 30 000 civilistov. Tamilským bojovníkom sa aj napriek značnej prevahe vládnych vojsk podarilo dostať pod kontrolu prakticky všetky severné a východné pobrežné teritóriá Srí Lanky.

Ozbrojený ženský batalión Tamilských tigrov, jún 2005

Skupina často praktizuje teroristické útoky na vojenskú i civilnú infraštruktúru, ako aj atentáty na politické a vojenské vedenie krajiny. V najznámejších útokoch zabili v máji 1993 pri bombovom útoku srílanského prezidenta Ranasinghe Premadasu a 21. mája 1991 indického premiéra Rajiva Gandhiho. Medzi ich najväčšie útoky proti civilistom patrí napr. veľký bombový útok na Centrálnu banku v Kolombe z 31. januára 1996, pri ktorom zahynulo 91 ľudí, či masaker sinhálskych civilistov v meste Anurádhapuraja zo 14. mája 1985, ktorý si vyžiadal 146 obetí.

V januári 2008 spustila srílanská armáda proti LTTE rozsiahlu vojenskú ofenzívu, ktorá vyvrcholila v máji 2009 absolútnou porážkou LTTE, ktorá stratila kontrolu nad všetkými pôvodne ovládanými územiami a mnoho jej velitelov bolo zabitých alebo zajatých. 19. mája 2009 pri pokuse o útek z obklúčenej oblasti zahynul aj vodca LTTE Velupillai Prabhakaran.

Do svojej porážky bola LTTE jednou z najorganizovanejších a materiálne najzabezpečenejších teroristických organizácii na svete. Mala rozvinuté vlastné námorníctvo, tzv. Morské tigre pod vedením Plukovníka Soosaia (zahynul spolu s V. Prabhakaranom), zahŕňajúce desiatky bojových člnov a niekoľko transportných lodí, pričom ich personál tvorilo vyše 2000 mužov a žien. Pravdepodobne ako jediná teroristická organizácia mala LTTE aj vlastné bojové letectvo - Vzdušné tigre, ktoré však nebolo veľmi efektívne a zahŕňalo len niekoľko menších upravených strojov typu Zlín Z-43 a Cessna. Najobávanejším ozbrojeným krídlom LTTE bola špeciálna samovražedná jednotka známa ako Čierne tigre, ktorá sa stala zodpovedná za stovky samovražedných atentátov. Územia, ktoré boli pod kontrolou Tamilských tigrov, fungovali v podstate ako samostatný, normálne fungujúci štát. LTTE tam mali vlastné úrady, súdy, civilnú políciu, či banky, prevádzkovali vlastnú rádiovú a televíznu stanicu. Financie pre svoje aktivity si LTTE zabezpečovala hlavne výberom daní v ňou kontrolovaných oblastiach, ale aj morským pirátstvom a obchodom so zbraňami. Výraznú finančnú podporu dostávala aj od Tamilov žijúcich v zahraničí (hlavne v západnej Európe a USA).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. 2006/379/ES: Rozhodnutie Rady z 29. mája 2006 [online]. [Cit. 2008-08-28]. Dostupné online.