Tim Curry

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tim Curry
Tim Curry cropped new.jpg
Celé menoTimothy James Curry
Narodenie 19. apríl 1946 (76 rokov)
Grappenhall, Cheshire, Anglicko
Povolanieherec, spevák
Roky pôsobenia1968 – súčasnosť

Tim Curry (* 19. apríl 1946, Grappenhall, Cheshire, Anglicko) je anglický herec a spevák. Je známy vďaka úlohe doktora Franka N. Furtera v muzikáli Rocky Horror Picture Show (1973).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Curry sa narodil v meste Grappenhall v grófstve Cheshire. Jeho otec zomrel keď mal Curry dvanásť rokov. Väčšinu svojho detstva prežil v meste Plymouth, neďaleko Londýna.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1968 vystupoval v muzikáli Hairs!, kde sa spoznal s Richardom O'Brienom, ktorý mu v roku 1973 ponúkol úlohu Dr. Furtera v kontroverznom muzikáli Rocky Horror Picture Show.

V roku 1981 stvárnil Wolganga Amadeusa Mozarta v divadelnom predstavení Amadeus. S Bernadette Peters a Carol Burnett hral v muzikáli Annie, z roku 1982. Stvárnil postavu komorníka Wadswortha v mysterióznom filme Stopa z roku 1985.

Jednou z jeho najznámejších úloh bol klaun v horore To, z roku 1990. Film bol natočený podľa knižnej predlohy Stephena Kinga. V roku 1992 získal vedľajšiu úlohu vo filme Sám doma 2: Stratený v New Yorku. O rok neskôr účinkoval v divadelnom predstavení My Favourite Year. V roku 1995 si zahral v dobrodružnom filme Kongo. Po boku herečky Daryl Hannah, si zahral v hororovej komédii Addams Family Reunion z roku 1998.

V roku 2001 získal úlohu v paródii Scary Movie 2. Po boku Liama Neesona a Laury Linney sa objavil v životopisnej dráme Kinsey, z roku 2004. V rovnakom roku sa objavil v dvoch epizódach televízneho seriálu Will a Grace. V roku 2008 sa objavil po boku hercov ako Ioan Gruffudd a Natascha McElhone vo filme Kliatba mesačného údolia.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1988 žije v Los Angeles. Nikdy sa neoženil a nemá žiadne deti.

V júli 2012 Curry utrpel mozgovú príhodu, kvôli ktorej je odkázaný na invalidný vozík. Jeho herectvo bolo značne obmedzené a preto sa venuje predovšetkým dabingu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tim Curry

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tim Curry na anglickej Wikipédii.