Tivadar Puskás

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 12:49, 28. január 2007, ktorú vytvoril AbdullBot (diskusia | príspevky) (Oprava: "ďaľšie"->"ďalšie")

Tivadar Puskás (po maďarsky: Puskás Tivadar) (* 17. september 1844, Pešť – † 16. marec 1893, Budapešť) bol maďarský vynálezca, priekopník telefónie, vynálezca telefónnej ústredne.

Životopis

Tivadar odišiel po smrti otca v roku 1866 do Anglicka. Neskôr pracoval pre Warnin Railway Construction Company v Sedmohradsku, najprv ako zástupca spoločnosti, neskôr ako hlavný inžinier pri výstavbe tratí. Neskôr pri príležitosti svetovej výstavy vo Viedni založil Puskásovu cestovnú agentúru, ktorá sa stala štvrtou na svete a prvou v Strednej Európe.

Od roku 1873 pôsobil Puskás v USA, kde spolupracoval s Thomasom A. Edisonom. Ešte predtým si ale kúpil pozemok v Colorade, kde sa pokúšal nájsť zlato. Keď sa dopočul o vynáleze A.G.Bella, kúpil si jeden telefón, rozobral ho a snažil sa ho zdokonaliť. Podľa Edisona bol Puskás "prvým človekom, koho napadla myšlienka na telefónnu ústredňu". Prvá ústredňa bola spustená do prevádzky na základe jeho plánov v roku 1878 v Bostone. Ďaľšia bola postavená o rok neskôr v Paríži. Tivadar pôsobil v Európe ďalšie štyri roky ako obchodný zástupca Edisona. Tivadarovi tu pomáhal aj jeho brat Ferenc Puskás, s ktorým založili roku 1881 prvú ústredňu v Pešti. Roku 1886 minister Baross Gábor zoštátnil telefónnu sieť v Uhorsku a dal ju do prenájmu T. Puskásovi.

R. 1887 predstavil Puskás nový typ ústredne, ktorá sa stala revolučnou vo vývoji telefónnych ústrední. Jeho nasledujúcim vynálezom boli Telefonické správy, ktoré v mnohom predznamenali budúce rozhlasové vysielanie. Túto službu spustil v rodnej Pešti. Jeho vynález údajne umožňoval počúvať program pol miliónom poslucháčov, kým Edisonov telefón to umožňoval len päťdesiatim.

R. 1890 si Puskás patentoval kontrolované explózie, používané v stavebníctve a o dva roky neskor si patentoval už spomínané Telefonické správy.

Tivadar Puskás zomrel v mladom veku na srdcový infarkt. Správu o jeho smrti rozniesol jeho vynález Telefonických správ, ktorý predbehol rádiové vysielanie o plných 30 rokov

Haló

K Tivadarovi Puskásovi sa viaže aj prvé použitie výrazu "Haló" v telefónnom rozhovore. Vyslovil ho jednému z pomocníkov pri skúšaní ústredne. "Hallom" znamená v maďarčine "počujem". Od vtedy sa tento výraz v angličtine rozšíril do celého sveta v podobe "hallo/hello".

Externé odkazy