Token ring

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Balík internetových protokolov
Aplikačná vrstva
HTTP · HTTPS · FTP · SSH · IMAP · SMTP · NNTP · IRC · SNMP · SIP · RTP · NFS a iné
Transportná vrstva
TCP, UDP, SCTP, DCCP a iné
Sieťová vrstva
IPv4, IPv6, ARP a iné
Linková vrstva
Ethernet, Wi-Fi, Token ring, FDDI a iné
Fyzická vrstva
RS-232, EIA-422, RS-449, EIA-485 a iné
z  d  u

Token ring je technológia pre lokálne počítačové siete (LAN) vyvinutá firmou IBM začiatkom 80-tych rokov minulého storočia štandardizovaná ako IEEE 802.5. Ide o veľmi efektívnu architektúru pre siete, ktoré sú zaťažované dátovým prenosom, od mnohých užívateľov.

Token ring patrí ku deterministickým metodám prístupu k médiu. Znamená to že každý sieťový uzol musí počkať až k nemu dorazí špecifický paket. V Token Ringu je to tzv. Token (pešiak).

Fungovanie ide veľmi zjednodušene opísať takto: Po sieti je prenášaný špecifický paket(token) a každý uzol musí počkať až k nemu token dorazí. Ak ku nemu token dorazí môže začať posielať dáta. Keď skončí a uzavrie spojenie vygeneruje nový token a pošle ho ďalej. V skutočnosti je to však o čosi zložitejšie.

Má kruhovú štruktúru. Dve normové prenosové rýchlosti 4 a 16 MBps. Na jeden token ring je možné pripojiť max. 260 staníc. Prístup na médium je riadený pomocou obiehajúceho paketu zvaného Token. Táto značka oprávňuje k vysielaniu zo stanice ku stanici. Pakety sú prenášané od jednej stanice na nasledujúcu - stanica pôsobí aktívne ako opakovač (repeater) Stanice prijímajú všetky vysielajúce pakety a posielajú ich s malým oneskorením ďalej a cieľová stanica vyslaný paket dodatočne kopíruje do miestnej pamäti stanice a tie dáta ktoré už sú určené pre danú stanicu si na nej nakopíruje a odošle voľný token.

Token: 1. start delimiter

      2. prístup kontrola
      3. end delimiter

3 oktety

Keď stanica obdrží voľný token zmení tento token na obsadený, uloží do neho dáta a pošle do cieľovej stanice.