Tomáš Kovács

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tomáš Kovács
Tomáš Kovács
Narodenie20. jún 1977 (45 rokov)
Galanta
Profesiaboxer
Odkazy
Webstránkatomikid.com
CommonsSpolupracuj na Commons Tomáš Kovács

Tomáš Kovács prezývaný Tomi „Kid“ Kovács (* 20. jún 1977, Galanta) je slovenský profesionálny boxer v poloťažkej váhe.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

S boxom začal ako šesťročný, keď ho k nemu priviedol otec Pavol, ktorý je bývalým československým reprezentantom. Postupne si prešiel všetkými kategóriami a takmer dekádu patril medzi širšiu slovenskú špičku. Až pred tridsiatkou sa Tomáš Kovács rozhodol namiesto ukončenia kariéry postaviť do profi-ringu. Jeho nástup mu vyšiel.

V roku 2009 po víťazstve nad Keňanom Samsonom Onyangom sa stal v rodnej Galante majstrom sveta organizácie World Boxing Foundation (WBF)[1]. Tohto titulu sa neskôr vzdal, aby mohol prestúpiť do jednej z piatich najuznávanejších organizácií World Boxing Council (WBC). Kovácsa v súčasnosti trénuje bývalý úspešný slovenský reprezentant Pavol Hlavačka. Vo februári 2011 získal v zápase s Hamzom Wanderom titul majstra Európy v boxe v poloťažkej váhe WBO[2].

Je zakladateľom a zároveň aj trénerom K.O. Box Clubu Galanta. Medzi jeho zverencov patrí aj úspešný slovenský reprezentant Viliam Tankó.

V decembri 2013 Tomi Kid Kovács prehral s Beibutom Šumenovom prestížny zápas o titul majstra sveta poloťažkej váhovej kategórie organizácií WBA a IBA. Kazašský pästiar zvíťazil v stretnutí v San Antoniu technickým K.O. v treťom kole.

V júni 2016 utrpel druhú prehru s Gruzíncom Giorgim Berošvilim v zápase o titul eurázijského šampióna organizácie World Boxing Federation (WBF) v poloťažkej hmotnostnej kategórii (do 79,4 kg) technickým K.O v treťom kole. V odvete v novembri 2016 zvíťazil v prvom kole technickým K.O a ukončil svoju profesionálnu kariéru.

5.marca 2017 sa stal novým prezidentom Slovenskej boxerskej federácie (SBF).

Doterajšie výsledky[upraviť | upraviť zdroj]

Kariéru ukončil s bilanciou 28 víťazstiev (17 K.O) a dve prehry.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Box: Tomi "Kid" sa stal majstrom sveta [online]. atlas.sk, 19.12.2009, [cit. 2011-02-26]. Dostupné online.
  2. Kovács zdolal Wanderu a je európskym šampiónom WBO [online]. sme, 26.2.2011, [cit. 2011-02-26]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]