Tom Hiddleston

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tom Hiddleston
Celé menoThomas William Hiddleston
Narodenie 9. február 1981 (42 rokov)
Londýn, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Povolanieherec
Roky pôsobenia2001 – súčasnosť
PriateľkaZawe Ashton (od 2019)
Deti1

Tom Hiddleston (angl. Thomas William Hiddleston; * 9. február 1981, Londýn, Anglicko, Spojené kráľovstvo) je anglický filmový, televízny a divadelný herec. Je držiteľom viacerých hereckých ocenení, vrátane cien Zlatý glóbus a ceny Laurencea Oliviera. Jednou z jeho najznámejších postáv bola rola Lokiho vo filmoch Marvel Cinematic Universe.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Londýne, v časti Westminster. Jeho matkou je bývalá scénografka Diane Patricia (rodená Servaes) a otcom je bývalý vedec fyzikálnej chémie, James Norman Hiddleston. Má dve sestry, staršia Sarah pracuje ako novinárka v Indii a mladšia Emma sa venuje tiež herectvu.

Hiddleston študoval na Dragon School v Oxforde, na Eton College v Berkshire, na Univerzite v Cambridge a následne vyštudoval herectvo na Royal Academy of Dramatic Art. Štúdium ukončil v roku 2005.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Hiddleston svoju hereckú kariéru začal v roku 2001. Účinkoval v niekoľkých divadelných hrách a televíznych seriáloch. V roku 2006 získal svoju prvú väčšiu filmovú rolu, vo filme Unrelated. O rok neskôr sa objavil v divadelnej hre Cymbeline, kde za svoj herecký výkon získal divadelné ocenenie cenu Laurencea Oliviera. Objavil sa tiež v troch epizódach televízneho seriálu Wallander, v ktorom hral hlavnú úlohu Kenneth Branagh. Vďaka tejto spolupráci, ho Branagh pozval na konkurz, do jeho filmu Thor (2011) v Marvel Studios. Zo začiatku, mal Hiddleston záujem o rolu Thora, no nakoniec ho Branagh obsadil do role Lokiho. V rovnakom roku spolupracoval aj s Woody Allenom vo filme Polnoc v Paríži, kde sa objavil po boku hercov ako Rachel McAdams, Owen Wilson, Léa Seydoux či Adrien Brody.

V roku 2012 sa objavil v televíznom filme V kruhu koruny: Heinrich V., ktorý mal ešte dve ďalšie časti. Vo filme stvárnil princa Hala, po boku Jeremyho Ironsa, ktorý stvárnil hlavnú úlohu kráľa Heinricha. O rok neskôr sa objavil vo filme Prežijú len milenci, s herečkou Tildou Swinton. V rovnakom roku si zopakoval rolu Lokiho vo filme Thor: Temný svet a v roku 2012 stvárnil tiež Lokiho vo filme Avengers: Pomstitelia.

V roku 2015 nahradil herca Benedicta Cumberbatcha vo filme Purpurový vrch, čím sa pridal k hereckému obsadeniu ako Jessica Chastain, Mia Wasikowska a Charlie Hunnam. Po boku Hugha Laurieho účinkoval vo filme Nočný recepčný z roku 2016. Za svoj herecký výkon získal ocenenie Zlatý glóbus.

V roku 2017 si zahral vo filme Kong: Ostrov lebiek, tiež prepožičal svoj hlas postave menom Lord Nooth, vo animovanom filme Pračlovek.

V rokoch 2017, 2018 a 2019 stvárnil postavu Lokiho vo filmoch podľa od Marvel Cinematics Universe. Tiež rolu stvárnil aj v roku 2021, kde sa objavil v rovnomennom televíznom seriály, ktorý mal len šesť epizód. O rok neskôr, si zahral po boku Claire Danes v šiestych epizódach, televízneho seriálu Netvor z Essexu.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V minulosti tvoril pár so Susannah Fielding či Taylor Swift. Od roku 2019 je jeho partnerkou Zawe Ashton, s ktorou sa v marci 2022 zasnúbil. Majú spolu dieťa.

Podporuje niekoľko charitatívnych organizácii, je veľvyslancom UNICEF a označuje sa za feministu. V súčasnosti (2021) je Hiddleston jedným z najvýznamnejších hercov britskej popkultúry a tiež sa v roku 2017 objavil na zozname Debrett's, kde bol označený za jedného z najvplyvnejších ľudí vo Veľkej Británii. Tiež sa objavil v niekoľkých zoznamoch, kde bol označený ako jeden z najlepšie obliekajúcich sa mužov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tom Hiddleston na anglickej Wikipédii.