Transport for London

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Trasport for London
Transport for London
Právna formaOrgán Greater London Authority
OdvetvieVerejná hromadná doprava
Založená2000
SídloLondýn, Veľká Británia
PôvodVeľká Británia
Územný rozsahVeľký Londýn
Slogan spoločnostiEvery Journey Matters
Webwww.tfl.gov.uk
Londýnske metro
Festival Pier. Jedna zo zástavok riečnej dopravy

Transport for London (skrátene TfL) je správnym orgánom londýnskej samosprávy zodpovedný za dopravu v oblasti Veľkého Londýna. Spoločnosť vznikla v roku 2000 nariadeným Greater London Authority. V roku 2003 k nej bolo pridružené aj dovtedy samostatné londýnske metro.

Divízie spoločnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť je riadená správnou radou, ktorú menuje londýnsky starosta (v súčasnosti je to Boris Johnson). Spoločnosť je rozdelená na tri hlavné direktoráty, pričom každý z nich je zodpovedný za iné spôsoby dopravy. Tieto tri funkčné jednotky sú:

Tarifa[upraviť | upraviť zdroj]

Travelcard je papierový cestovný lístok používaný v mestskej hromadnej doprave v oblasti Veľkého Londýna. Travelcards majú rôznu dobu platnosti, od jedného dňa až do doby jedného roku. Tieto lístky je možné zakúpiť v predajniach Transport for London, v automatoch na staniciach metra a v predajniach National Rail. Vydávajú s platnosťou jeden, tri alebo seden dní alebo potom na dobu od jedného mesiaca do jedného roku. Je platná vždy do 4:30 hod. nasledujúceho dňa po poslednom dni platnosti.

Alternatívou k papierovej Travelcard je Oyster Card – bezdotyková elektronická karta. Jedna karta môže naraz uchovávať až tri časové cestovné lístky. Tieto lístky je možné na kartu nahrať už s mesačným predstihom. Prípadne je možné na nej používať systém „Pay As You Go“, pričom cestujúci platí iba za skutočne uskutočnené cesty.

Múzeum[upraviť | upraviť zdroj]

Transport for London vlastní a prevádzkuje múzeum – London’s Transport Museum, ktoré sa nachádza v Covent Garden. Múzeum prezentuje históriu dopravy v Londýne.

Zbierky múzea obsahujú autentické autobusy, električky a železničné dopravné prostriedky. Nachádzajú sa tu rôzne typy predmetov od pohľadníc s dopravnou tématikou až po kompletnú súpravu metra z roku 1938, ktorá je umiestnená v depozitári múzea.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]