Trieda Iowa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
USS Iowa

Trieda Iowa bola trieda bojových lodí amerického námorníctva objednaných v rokoch 1939 - 1940 a určených najmä pre sprievod úderných zväzov rýchlych lietadlových lodí. Boli to posledné dokončené americké bojové lode a pravdepodobne najkvalitnejšie bojové lode vôbec (stavba triedy Montana už bola po vojne zrušená). Zároveň to boli prvé americké bojové lode postavené a projektované bez obmedzení daných Washingtonskou konferenciou[1]. Ich výtlak bol preto (rovnako ako výkon pohonného systému a rýchlosť) v porovnaní s predchádzajúcou triedou South Dakota výrazne vyšší.

Hlavná výzbroj zodpovedala predchádzajúcej triede, novinkou ale bolo zavedenie 406 mm diel s dĺžkou hlavne 50 kalibrov oproti skorším 45 razie. Trieda sa skladala zo šiestich lodí z ktorých štyri – USS Iowa, USS New Jersey, USS Missouri a USS Wisconsin, boli dokončené ešte v priebehu druhej svetovej vojny a zúčastnili sa posledných fáz vojny v Pacifiku. Stavba posledných dvoch lodí, USS Illinois a USS Kentucky, bola po skončení vojny zastavená a neskôr boli zošrotované.

Prierez delovou vežou

Lode triedy Iowa slúžili v každej významnej americkej vojne od polovice až do konca 20. storočia. Za druhej svetovej vojny sprevádzali rýchle lietadlové lode (najmä triedy Essex) a ostreľovali pozemné ciele. Na palube Missouri potom bola podpísaná japonská kapitulácia. Po vojne boli prevedené do rezervy, ale do kórejskej vojny sa opäť zapojili všetky štyri a ostreľovali severokórejske pozemné ciele a podporovali jednotky OSN. Vo vietnamskej vojne bola nasadená iba New Jersey a to opäť pri ostreľovaní pozemných cieľov.

Za vlády prezidenta Ronalda Reagana v 80. rokoch boli všetky štyri lode reaktivované a modernizované. Niesli potom strely s plochou dráhou letu Tomahawk, protilodné riadené strely Harpoon či obranný systém Phalanx. USS Missouri a USS Wisconsin boli nasadené vo vojne v Zálive v roku 1991. Tri z lodí dnes slúžia ako plávajúce múzea, jedna je uložená v rezerve.

Stavba[upraviť | upraviť zdroj]

Všetky lode boli postavené v lodeniciach na východnom pobreží USA. USS Iowa bola postavená v lodenici New York Navy Yard v Brooklyne. Stavba sa začala 27. júna 1940, 27. augusta 1942 bol trup spustený na vodu a 22. februára 1943 bola loď prijatá do služby. [USS New Jersey postavila lodenica Philadelphia Navy Yard a do služby loď vstúpila 23. marca 1943.

USS Missouri postavili v lodenici New York Navy Yard v Brooklyne. Do služby vstúpila 11. júna 1944. USS Wisconsin stavala lodenica Philadelphia Navy Yard a ukončená bola 16. apríla 1944.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Iowa Class (BB-61 through BB-66) [online]. Naval Historical Center, [cit. 2009-07-01]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Trieda Iowa

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Třída Iowa na českej Wikipédii.


Bojové lode: Trieda Iowa
Naval jack of the United States (1912–1959).svg
Predchádzajúca trieda: South Dakota Nasledujúca trieda: Montana
USS Iowa · USS New Jersey · USS Missouri · USS Wisconsin · USS Illinois · USS Kentucky