Trihlav

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Triglav (mytológia))
Podoba Triglava, mýtickej bytosti s tromi tvárami

Trihlav alebo Triglav bolo lokálne trojhlavé božstvo uctievané polabskými Slovanmi najmä vo Woline a Štetíne, neskôr aj v Brandenbursku. Tri hlavy symbolizujú sféry jeho vlády – juh, východ a západ. Najneskôr od 11. storočia vystupuje do popredia jeho vojnová funkcia. Je to jeden z pobaltských bohov, ktorí boli uctievaní v neskoršom období (nie je všeslovanský, čiže vznikol až po odčlenení západných Slovanov od slovanskej majority).

U tohto boha je typickým znakom polykefalizmus, čo znamená viachlavosť (známa len u západných Slovanov). V jeho svätyniach mu bol zasvätený čierny kôň so zlato-strieborným sedlom.

Niekedy v rokoch 1124 – 1128 počas misijných výprav Otta Bamberského do Pomoranska a Pobaltia bol Wolinský aj Štetínsky chrám zničený. Ikonu vo Woline sa kňazom podarilo zachrániť ale v Štetíne nie a Triglavove strieborné hlavy putovali ako trofej k pápežovi Kalixtovi II.

Kedysi vládol aj severu, o ktorý prišiel. Stalo sa to tak, že jeho sestra Mokoš mu počas spánku prehodila cez tvár svoj závoj, vyspala sa s ním a cez sever mu porodila dcéru Moranu. Vtedy o sever prišiel a nad severom vládne Mokoš s moranou.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Trihlav

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]