Preskočiť na obsah

Trinidad Moruga Scorpion

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zrelé papričky Trinidad Moruga Scorpion pripravené na žatvu
Pálivosť medzi 1 200 000 až 2 000 000 SHU

Trinidad Moruga Scorpion je kultivar druhu paprika čínska (Capsicum chinense) pochádzajúci z oblasti Moruga na ostrove Trinidad (štát Trinidad a Tobago).

13. februára 2012 ju Chile Pepper Institute na Novomexickej štátnej univerzite v Las Cruces vyhlásil za najpálivejšiu čili papričku na svete s pálivosťou vyše 1 200 000 jednotiek Scovilleho stupnice (SHU), pričom jednotlivé plody môžu dosahovať aj vyše 2 milióny jednotiek pálivosti. Avšak Guinnessova kniha rekordov papričku Trinidad Moruga Scorpion v úlohe najpálivejšej chilli papričky na svete nepotvrdila.

Predchádzajúcim šampiónom v pálivosti bola indicko-bangladéšska paprička Bhut Jolokia, súčasným držiteľom rekordu je juhokarolínska paprička Carolina Reaper.

Vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Odborník na čili papričky a riaditeľ Chile Pepper Institute na Novomexickej štátnej univerzite v Las Cruces Paul Bosland povedal: "Uhryznete si a sprvu to nevyzerá nijako zle, ale potom to zrazu príde a tá sila je stále väčšia a väčšia a väčšia, takže je to veľmi nepríjemné."

Ak ponecháme bokom pálivosť, má paprička Trinidad Moruga Scorpion ľahkú ovocnatú príchuť, ktorá dáva sladko pálivú kombináciu. Paprička sa dá takmer všade na svete pestovať zo semienok. Ak nie je rastlina vystavená mrazu, je to trvalka, ktorá rastie celoročne a ktorej rast sa v chladnom zimnom období spomaľuje.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]


Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Trinidad Moruga Scorpion na českej Wikipédii.