Tristan Corbière

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Tristan Corbière
francúzsky básnik
francúzsky básnik
Narodenie 18. júl 1845
zámok Coat-Congar v Morlaix, Francúzsko
Úmrtie 1. marec 1875 (29 rokov)
Morlaix, Francúzsko
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Tristan Corbière
(plné texty diel autora)
Commons Spolupracuj na Commons Tristan Corbière

Tristan Corbière, vlastným menom Édouard Joachim Corbière, (* 18. júl 1845 zámok Coat-Congar v Morlaix – † 1. marec 1875 v Morlaix) bol francúzsky básnik, jeden z tzv. Prekliatych básnikov“.

Bol skoro najstarším synom spisovateľa, novinára a lodiara Édouard-Antoina Corbièra.

Ako mladíka ho postihla bolestivá reumatická choroba, ktorá ho donútila prerušiť štúdium a liečiť sa. Corbierov život bol vlastne reťazou tragických udalostí. Vari jedinou svetlou epizódou bola cesta do Talianska (1868) a krátky ľúbostný vzťah k bývalej herečke, talianke Armide Cuchianiovej.

Je autorom jedinej básnickej zbierky Žlté lásky (1873). V jeho básňach sa spája lyrika so zdôraznene prozaickým opisom života. Veľa básní venoval moru a životu námorníkov a rybárov. Život v Paríži ho inšpiroval k básňam, v ktorých zachytil život prostých ľudí tohoto veľkomesta. V básňach parížskeho cyklu nadväzuje Corbiere na Ch. Baudelaira a je svojráznym predchodcom A. Rimbauda a francúzskych symbolistov.

Básnická zbierka v čase vzniku nevzbudila veľkú pozornosť. Pre literatúru ju objavil koncom osemdesiatych rokov Paul Verlaine.

Zomrel na tuberkulózu vo veku 29 rokov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]