Tristan Corbière

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tristan Corbière
francúzsky básnik
Tristan Corbière
Narodenie18. júl 1845
Morlaix, Francúzsko
Úmrtie1. marec 1875 (29 rokov)
Morlaix, Francúzsko
RodičiaÉdouard-Antoine Corbière
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Tristan Corbière
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Tristan Corbière

Tristan Corbière, vlastným menom Édouard Joachim Corbière, (* 18. júl 1845, Morlaix, Francúzsko – † 1. marec 1875, Morlaix) bol francúzsky básnik, jeden z tzv. Prekliatych básnikov“.

Bol najstarším synom spisovateľa, novinára a lodiara Édouard-Antoina Corbièra.

Ako mladíka ho postihla bolestivá reumatická choroba, ktorá ho donútila prerušiť štúdium a liečiť sa. Corbierov život bol vlastne reťazou tragických udalostí. Vari jedinou svetlou epizódou bola cesta do Talianska (1868) a krátky ľúbostný vzťah k bývalej herečke, Talianke Armide Cuchianiovej.

Je autorom jedinej básnickej zbierky Žlté lásky (1873). V jeho básňach sa spája lyrika so zdôraznene prozaickým opisom života. Veľa básní venoval moru a životu námorníkov a rybárov. Život v Paríži ho inšpiroval k básňam, v ktorých zachytil život prostých ľudí tohoto veľkomesta. V básňach parížskeho cyklu nadväzuje Corbiere na Ch. Baudelaira a je svojráznym predchodcom A. Rimbauda a francúzskych symbolistov.

Básnická zbierka v čase vzniku nevzbudila veľkú pozornosť. Pre literatúru ju objavil koncom osemdesiatych rokov Paul Verlaine.

Zomrel na tuberkulózu vo veku 29 rokov.

Vo Francúzsku v roku 2011 vydali poštovú známku s jeho portrétom.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Timbre : Tristan Corbière 1845 - 1875 - Catalogue de Timbres France - Philatimbre [online]. philatimbre.fr, 2020-04-21, [cit. 2020-07-18]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]