Tristan Corbière

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Tristan Corbière
francúzsky básnik
francúzsky básnik
Narodenie 18. júl 1845
zámok Coat-Congar v Morlaix, Francúzsko
Úmrtie 1. marec 1875 (29 rokov)
Morlaix, Francúzsko
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Tristan Corbière

Tristan Corbière, vlastným menom Édouard Joachim Corbière, (* 18. júl 1845 zámok Coat-Congar v Morlaix – † 1. marec 1875 v Morlaix) bol francúzsky básnik, jeden z tzv. Prekliatych básnikov“.

Bol skoro najstarším synom spisovateľa, novinára a lodiara Édouard-Antoina Corbièra.

Ako mladíka ho postihla bolestivá reumatická choroba, ktorá ho donútila prerušiť štúdium a liečiť sa. Corbierov život bol vlastne reťazou tragických udalostí. Vari jedinou svetlou epizódou bola cesta do Talianska (1868) a krátky ľúbostný vzťah k bývalej herečke, talianke Armide Cuchianiovej.

Je autorom jedinej básnickej zbierky Žlté lásky (1873). V jeho básňach sa spája lyrika so zdôraznene prozaickým opisom života. Veľa básní venoval moru a životu námorníkov a rybárov. Život v Paríži ho inšpiroval k básňam, v ktorých zachytil život prostých ľudí tohoto veľkomesta. V básňach parížskeho cyklu nadväzuje Corbiere na Ch. Baudelaira a je svojráznym predchodcom A. Rimbauda a francúzskych symbolistov.

Básnická zbierka v čase vzniku nevzbudila veľkú pozornosť. Pre literatúru ju objavil koncom osemdesiatych rokov Paul Verlaine.

Zomrel na tuberkulózu vo veku 29 rokov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]