Trolejbusová doprava v Českých Budějoviciach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nízkopodlažný kĺbový trolejbus Škoda 25Tr Irisbus
Zmodernizovaný trolejbus typu Škoda 15TrR

V krajskom meste České Budějovice je od roku 1991 prevádzkovaná Dopravným podnikom mesta České Budějovice trolejbusová sieť. V prevádzke je šesť denných a dve nočné linky, dĺžka tratí presahuje 70 km (merané jednostopové). Okrem Českých Budějovíc trolejbusy obsluhujú aj susedné obce Hrdějovice (jedna zastávka mimo intravilán obce) a Borek; uvažuje sa o predĺžení tratí aj do Vráta a Rudolfova.

Vozidlový park[upraviť | upraviť zdroj]

V českobudejovickej trolejbusovej sieti sú prevádzkované nasledujúce typy osobných vozidiel (celkovo približne 50 trolejbusov):

Obrázok Typ Modifikácia a podtyp
České Budějovice, Pražská třída, Trolejbus Škoda 15TrM III.JPG Škoda 15Tr Škoda 15Tr, Škoda 15TrR, Škoda 15TrM
České Budějovice, ulice Na Sadech, trolejbus Škoda 25Tr.jpg Škoda 25Tr Irisbus Škoda 25Tr Irisbus, Škoda 25TrBT Irisbus

Trolejbusy 15Tr z druhej dodávky (evidenčné čísla 16-40) mali zeleno-žlto-biely náter, pretože pochádzali z nerealizované dodávky pre Teherán). Novšie vozidlá sú buď biele, alebo majú reklamný náter.

V rokoch 1998-2010 boli v Českých Budějoviciach v prevádzke tiež nízkopodlažný trolejbusy Škoda 21Tr (celkom päť kusov). Tri z nich boli v rokoch 2005, 2006 a 2008 predané do Szegedu, zvyšné dva sú odstavené a čakajú na ďalšie využitie.

Dopravný podnik mesta České Budějovice tiež vlastné jeden historický trolejbus. Jedná sa o vozidlo Škoda 9Tr (evidenčné číslo 12), ktorý pôvodne jazdil v Plzni. Ďalej pripravuje historickú Škodu 15Tr 07/7 evidenčného čísla 01.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Trolejbusová doprava v Českých Budějovicích na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).