Trosky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Disambig.svg O zvyšku po niečom pozri Troska.
Súradnice: 50°30′59″S 15°13′51″V / 50,51639°S 15,23083°V / 50.51639; 15.23083
Trosky
Zrúcanina hradu
Trosky002.jpg
Hrad Trosky
Štát Česko Česko
Región Liberecký
Okres Semily
Súradnice 50°30′59″S 15°13′51″V / 50,51639°S 15,23083°V / 50.51639; 15.23083
Vznik 14. storočie
Pre verejnosť verejnosti prístupný
Najľahší výstup obec Troskovice
Poloha hradu Trosky v Česku
Poloha hradu Trosky v Česku
RedHut.svg
Poloha hradu Trosky v Česku
Wikimedia Commons: Trosky
Webová stránka: http://www.trosky.cz
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Trosky sú zrúcanina hradu v severných Čechách v Českom raji medzi mestami Turnov a Jičín. Leží v katastrálnom území obce Troskovice v okrese Semily v Libereckom kraji. Hrad je viditelný na veľkú vzdialenosť (prakticky z celej oblasti Českého raja) a je vizuálnou dominantou širokého okolia.

Umiestnenie[upraviť | upraviť zdroj]

Z geologického hľadiska stojí hrad na kopci, vytvorenom dvojitým sopúchom z čadiča z obdobia treťohôr. Veže boli postavené na vrcholoch týchto sopúchov, nádvorie a samotné priestory hradu medzi nimi. Hrad a jeho okolie je v súčasnosti vyhlásený za prírodnú pamiatku, nakoľko steny tejto čadičovej hory obývajú vzácne druhy rastlín a živočíchov.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Hrad bol založený niekedy v druhej polovici 14. storočia. Prvým majiteľom hradu bol Čeněk z Vartemberka z rodu Markvarticovcov. Ten sa počas svojho života zadĺžil a panstvo aj s hradom prepadlo jednému z jeho veriteľov Václavovi IV. v roku 1394. Václav IV. po čase hrad predal rodu Bergovcov, ktorý ho vlastnili až do roku 1455.
Počas vlády Bergovcov hrad ovládli dvaja "lúpežníci" Kryštof Šof a jeho druh Švejkar s približne 200 mužmi. Títo sa až do roku 1444 úspešne bránili obliehaniam zemanského vojska a terorizovali z hradu široké okolie.
Ďalším majiteľom hradu sa stal Jan Zajíc z Hazemburgu. V tomto období dôležitosť hradu postupne klesala aj z dôvodu, že on aj ďalší majitelia obývali pohodlnejšie obydlia v okolí, napr. zámok Hrubá Skála. Od tohto obdobia hrad postupne pustol.
V roku 1821 sa stal majiteľom hradu podnikateľ Jan Lexa z Aehrenthalu, ktorý sa snažil zachrániť okolité pamiatky, niekedy však nie veľmi citlivým prístupom. Jedným z takýchto projektov bolo aj vybudovanie vyhliadkovej veže (resp. prístupu na jednu z veží hradu na čadičovom masíve) z materiálu niektorých zrútených častí hradu, ktorá však zostala nedokončená.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Trosky

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Trosky na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]