Strelec (trpasličia eliptická galaxia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Trpasličia galaxia Strelec)
Trpasličia galaxia v Strelcovi. Vpravo silne žiariaca Mliečna dráha

Trpasličia eliptická galaxia Strelec alebo SagDEG (Sagittarius Dwarf Elliptical Galaxy) je trpasličia eliptická galaxia v súhvezdí Strelec. Je to satelitná galaxia Mliečnej cesty a zároveň naša najbližšia galaxia.

Túto 65 000 svetelných rokov[1] vzdialenú galaxiu, objavili v roku 1994 Rodrigo Ibata, Gerard Gilmore a Mike Irvin. Napriek svojej blízkosti je táto galaxia tak málo jasným a tak plošne rozsiahlym (10°) objektom, že dlho unikala pozornosti astronómov. SagDEG obieha okolo našej Galaxie spolu s inými menej hmotnými galaxiami. Gravitačné pole deformuje túto malú galaxiu do tvaru, ktorý je pretiahnutý smerom k nám. Časom bude SagDEG úplne roztrhaný a pohltený našou Galaxiou. Takéto splývanie galaxií sa nazýva galaktický kanibalizmus. Druhá, podobná galaxia je SagDIG – Sagittarius Dwarf Irregular Galaxy (Trpasličia nepravidelná galaxia Strelec). Obe galaxie sú členmi Miestnej skupiny galaxií a sprievodcovia Galaxie.

V roku 2011 bolo zistené, že táto galaxia obieha Mliečnu dráhu.[2] Pri tomto pohybe je Mliečnou dráhou postupne pohlcovaná.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KARACHENTSEV, I. D.; KARACHENTSEVA, V. E.; HUTCHMEIER, W. K.; MAKAROV, D. I.. A Catalog of Neighboring Galaxies. The Astronomical Journal, 2004, roč. 127, čís. 4, s. 2031–2068. DOI10.1086/382905.
  2. DÍAZ. Sagittarius Dwarf Elliptical Galaxy (SagDEG) [online]. Sol Company, 2011, [cit. 2017-07-30]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]