Preskočiť na obsah

Trstená (prítok Kysuce)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Trstená je potok na Kysuciach, na území okresu Čadca.[1] Je to ľavostranný prítok Kysuce, má dĺžku 7,7 km a je tokom IV. rádu.

Pramení v Moravsko-sliezskych Beskydách, v podcelku Zadné hory, na južnom svahu vrchu Veľký Polom (1 067,3 m n. m.), v lokalite Na skale, v nadmorskej výške okolo 930 m n. m. Od prameňa tečie juhovýchodným smerom, vzápätí vstupuje do Turzovskej vrchoviny, do podcelku Kornická brázda, pri osade Kopčisko sa stáča a na krátkom úseku tečie na juh. Sprava priberá prítok spod osady Hromadová a následne sa opäť stáča na juhovýchod. Z pravej strany priberá prítok z lokality Potok, preteká osadou Križkovci, pričom vstupuje do podcelku Predné vrchy a priberá niekoľko krátkych prítokov z oboch strán. Pokračuje cez osadu Mičkové, zľava priberá prítok spod Prielačského vrchu (649,6 m n. m.), preteká osadou Smrečkovci a z pravej strany priberá prítok spod kóty 648,6 m n. m. Tečie ešte osadou Trstená, priberá ľavostranný prítok spod Sihelníka a už v Hornokysuckom podolí, na území obce Raková, ústi v nadmorskej výške okolo 419,5 m n. m. do Kysuce.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2022-03-13]. Dostupné online.
  2. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2022-03-13]. Dostupné online.