Trsteniarik krovinový

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Trsteniarik krovinový
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Acrocephalus dumetorum
Blyth, 1849
Synonymá
trsteniarik krovinný

Mapa rozšírenia trsteniarika krovinového
      Hniezdiaci, výskyt v letnom období
      Nehniezdiaci
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Trsteniarik krovinový alebo trsteniarik krovinný[2] (lat. Acrocephalus dumetorum) je spevavec a patrí do čeľadi trsteniarikovité. Výnimočný hosť v strednej Európe. Žije od južného Fínska, cez pobaltské štáty[3] na východ až po Nepál. Zimuje v Indii. Patrí medzi druhy zaznamenané na území terajšej Slovenskej republiky aspoň raz od 1. 1. 1950 a s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajúce z prirodzenej populácie.[4] Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov trsteniarik krovinový patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je stúpajúci, pretože zväčšuje svoj areál rozšírenia na západnom okraji, európska populácia narastá.[1]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Trsteniarik krovinový je stredne veľký zástupca svojej čeľadi, meria 12,5 – 14 cm s rozpätím krídel 17 – 19 cm.

Hlas[upraviť | upraviť zdroj]

Spev

Spieva často v noci, pomaly a opakovane napodobňuje iné druhy, jeho spev je pomalší ako spev trsteniarika obyčajného a obsahuje typické hvizdy trsteniarikovitých. Jeho vábenie je krátke a tvrdé "čik-čik-(čik)".

Biotop[upraviť | upraviť zdroj]

Obýva krovinaté miesta pozdĺž vôd, na čistinkách v listnatých lesoch. Vyhýba sa súvislým trstinovým porastom.

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Hniezdi od konca mája do augusta. Hniezdo si stavia v hustých kríkoch. Znáša 4 – 6 vajíčok. Obaja rodičia vychovávajú mláďatá 11 – 13 dní.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Trsteniarik krovinový sa živý hmyzom aj drobnými bobuľami.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Je zákonom chránený, spoločenská hodnota je 1000 € (Vyhláška MŽP č. 170/2021).[5]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b IUCN Red list 2021.2. Prístup 22. októbra 2021.
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov [online]. Bratislava: SOS/BirdLife Slovensko, 2010, rev. 2016-10-23, [cit. 2016-10-13]. Dostupné online.
  3. HAGEMEIJER, Ward; BLAIR, Mike. The EBCC Atlas of European Breeding Birds: their distribution and abundance. All distribution maps on the Web (SOVON, Henk Sierdsema) [online]. London: T & A.D. Poyser, 1997. Dostupné online.
  4. Zoznam vtákov Slovenska [online]. Bratislava: SOS/BirdLife Slovensko, 2013, rev. 2013-12-31, [cit. 2016-10-13]. Dostupné online.
  5. Vyhláška č. 170/2021 Z. z. [online]. [Cit. 2021-06-23]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Buschrohrsänger na nemeckej Wikipédii, Blyth's reed warbler na anglickej Wikipédii, Berki nádiposzáta na maďarskej Wikipédii a Садовая_камышовка na ruskej Wikipédii.