Preskočiť na obsah

True Blood: Pravá krv

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
True Blood: Pravá krv
Slovenský názov True Blood: Pravá krv
Originálny názov True Blood
Žáner fanstasy
Námet Allan Ball
kniha: Charlaine Harris
Krajina USA
Pôvodný jazyk angličtina
Počet sérií 7
Produkcia
Dĺžka časti približne 55 min.
Vysielanie
Pôvodné 7. september 2008
HBO
Obsadenie

True Blood: Pravá krv (v origináli True Blood) je americký televízny seriál vytvorený Allanom Ballom. Je založený na knižnej sérii The Southern Vampire Mysteries od Charlaine Harris. Seriál zobrazuje spolužitie upírov a ľudí vo fiktívnom mestečku Bon Temps v Louisiane. Vysiela sa na televíznom kanáli HBO, premiéru mal 7. septembra 2008. Seriál sa dočkal pozitívneho hodnotenia kritikmi a tiež získal niekoľko cien vrátane Zlatého glóbusu a Emmy.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Po vytvorení syntetickej krvi sa upíri stávajú „bežnými spoluobčanmi“ - nepotrebujú zabíjať ľudí pre krv. Hlavná hrdinka Sookie Stackhouse (Anna Paquin) je telepatka a servírka v bare Merlotte’s vo fiktívnom mestečku Bon Temps. Raz v noci do baru zavíta Bill Compton (Stephen Moyer), pohľadný 173-ročný upír, ktorý sa vrátil do Bon Temps po smrti svojho posledného príbuzného. Tak sa Sookie dostáva do tajomného sveta upírov.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavné úlohy[upraviť | upraviť zdroj]

Sookie Stackhouse (Anna Paquin)

Hlavná hrdinka seriálu pracuje ako čašníčka v bare Merlotte’s. Pred ostatnými skrýva tajomstvo - vie čítať ľuďom myšlienky. Keď bola malá, jej rodičia sa zabili pri autonehode, preto ju a jej brata Jasona vychovávala ich babička. Do Sookie je tajne zamilovaný vedúci baru a jej šéf Sam, ona však jeho city neopätuje a je zamilovaná do upíra Billa.

Bill Compton (Stephen Moyer)

173 rokov starý upír, ktorý má svoje korene práve v mestečku Bon Temps. Svoje upírske sklony sa snaží držať na uzde a prejavujú sa u neho i ľudské vlastnosti - je zamilovaný do Sookie, čo mu značne komplikuje život ako vo vlastnej komunite, tak aj medzi ľuďmi. Nie je príliš zhovorčivý, avšak charizmatický, galantný a trochu staromódny, za čo zrejme môže fakt, že žil už v dobe občianskej vojny. Rovnako ako všetci upíri z okolia, aj Bill sa musí zodpovedať svojmu „upírovi-Rangerovi“ Ericovi, čo mu v budúcnosti spôsobí nemalé problémy kvôli jeho zvláštnemu vzťahu k Sookie.

Eric Northman (Alexander Skarsgård)

Eric, hoci na to vôbec nevyzerá, je veľmi starý a silný upír. Kedysi bol viking, kým ho upír Godric tiež nezmenil. Teraz je „šerifom“ piateho okrsku - do jeho vedenia spadajú všetci upíri z Luisiany. Tiež vlastní nočný klub vo Shreveport - Fangtasia. Je v zásade proti akýmkoľvek rozbrojom medzi upírmi a ľuďmi, ale lojálny je len a len svojej vlastnej komunite, do ľudských záležitostí sa nepletie. Neznesie odpor a snaží sa pre seba získať Sookie, čím sa stáva tŕňom v oku Billovi.

Jason Stackhouse (Ryan Kwanten)

Brat Sookie. Nevyliečiteľný sukničkár, flegmatik a sexuálny idol celého Bon Temps. Je zábudlivý, roztržitý, nespoľahlivý a tak trochu „jednoduchý“, ale dobrosrdečný. Nenarodil sa práve pod šťastnou hviezdou a tak sa dennodenne dostáva do rôznych problémov. Väčšinou si svoje problémy sám nevyrieši a musí ich riešiť jeho sestra.

Tara Thorton (Rutina Wesley)

Najlepšia kamarátka Sookie. Nemá najmenší problém povedať to, čo si práve mysli, čo ju občas dostane do problému. Svojím správaním dáva najavo, že si nechce nikoho pripustiť bližšie k telu, pred ostatnými nosí masku „tej nezraniteľnej“, je však veľmi citlivá. Zažíva si svoje so svojou matkou - silnou alkoholičkou, o ktorú sa stará. Je zamestnaná v Samovom bare, chvíľu s ním má dokonca pomer.

Pamela „Pam“ Swynford De Beaufort (Kristin Bauer van Straten)

Stvoriteľom tejto pôvabnej, ale drsnej upírky je Eric, s ktorým vlastní upírsky bar Fangtasia. Vie švédsky.

Jessica Hamby (Deborah Ann Woll)

Mladá, pubertálna a nepokojná upírka. Upírku z nej musel urobiť Bill, ako trest za zabitie iného upíra. Ako človek žila vo veľmi slušnej rodine, kde bola prísna výchova na prvom mieste, avšak po svojej premene si až príliš rýchlo uvedomila svoju slobodu, silu a voľnosť. Bill jej povahu ťažko zvláda. Jessica sa zamiluje do Hoyta, chodia spolu, ale kvôli neustálym hádkam s jeho matkou a Jessikinej náklonnosti k Jasonovi sa vzťah rozpadne.

Sam Merlot (Sam Trammell)

Vlastní bar, kde pracuje Sookie, Tara a Lafayette. S výnimkou Sookie nikto nevie odkiaľ pochádza, kto sú jeho rodičia a čo je zač. Sookie tajne miluje a ťažko sa vyrovnáva s tým, že dievča jeho snov dala prednosť upírovi, preto sa na čas zblíži s Tarou. Pre ostatných obyvateľov však stále zostáva čudáckym, avšak obľúbeným obyvateľom Bon Temps. Už v prvej sérii sa ukáže, že je menivec - človek, ktorý sa vie zmeniť na akékoľvek zviera. Vo štvrtej sérii sa zamiluje do ďalšej príslušníčky jeho druhu a začnú spolu chodiť.

Lafayette Reynolds (Nelson Ellis)

Pracuje ako kuchár v Merlotte’s, ale má aj veľa ďalších zdrojov peňazí. Napríklad ako obchodník s krvou upírov a prostitút. Nelegálny obchod a sex za peniaze mu privodí rad problémov ako medzi ľuďmi, tak aj medzi upírmi, ktorí neznesú, aby sa ich krv predávala kvôli jej zvláštnym účinkom. Svoju homosexualitu neskrýva, ale ani sa s ňou nijako neprezentuje.

Alcide Herveaux (Joe Manganiello)

Vlkolak. Objaví sa až v tretej sérii ako pomoc Sookie pri hľadaní uneseného Billa. U Sookie sa ocitne na žiadosť Erica, u ktorého má dlh jeho otec so svojou stavebnou firmou. Sa Sookie má Alcide zvláštny vzťah, chráni ju a má ju svojím spôsobom veľmi rád, nikdy však ešte nepriznal, že ju miluje. Sám sa v tretej rade spamätáva zo vzťahu so svojou bývalou vlkolačou priateľkou Debbie, ktorá sa stala závislá na Véčku (upíria krv) a teraz chce ako Alcide, tak aj Sookie zabiť. Vo štvrtej rade Sookie sama vyhľadá jeho pomoc, keď chce nájsť Erica. Prekvapene zistí, že sa vrátil späť k Debbie, ktorá prešla odvykačkou. Kvôli Debbie sa tiež Alcide, hoci nerád, pripojí do novej svorky, ktorú vedie vlkolak Marcus.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]