Turínska stupnica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Turínska stupnica je metóda pre kategorizáciu nebezpečenstva dopadu blízkozemských objektov ako planétok a komét.

Turínska stupnica[upraviť | upraviť zdroj]

Turínska stupnica označuje stupne farbami: biela, zelená, žltá, oranžová, červená.

ŽIADNE NEBEZPEČENSTVO (biela)
0. Pravdepodobnosť zrážky je nulová alebo je tak malá, že ju možno považovať za nulovú. Týka sa tiež malých objektov ako meteory a telesa, ktoré zhorí v atmosfére, rovnako ako zriedkavé prípady meteoritov, ktoré dopadnú na zem a iba vzácne spôsobí škody.
NORMÁLNE (zelená)
1. Bežný objav, ktorého blízky prelet okolo Zeme predstavuje nie nezvyčajné riziko. Súčasné výpočty udávajú, že pravdepodobnosť zrážky je veľmi malá a nie je dôvod znepokojovať verejnosť. Nové pozorovania pravdepodobne povedú k preradeniu na stupeň 0.
VYŽADUJE POZORNOSŤ ASTRONÓMOV (žltá)
2. Objekt, ktorý preletí celkom blízko, avšak taký prelet okolo Zeme nie je úplne nezvyčajný. Zasluhuje pozornosť astronómov, nie je však dôvod znepokojovať verejnosť, pretože skutočná zrážka je nepravdepodobná. Nové pozorovania prevdepodobne povedú k preradeniu na stupeň 0.
3. Blízke priblíženie, vyžaduje pozornosť astronómov. Súčasné výpočty udávajú 1% a väčšiu pravdepodobnosť zrážky schopné vyvolať lokálnu katastrofu. Nové pozorovania pravdepodobne povedú k preradeniu na stupeň 0. Verejnosť je upozornená ak prelet nastane do 10 rokov.
4. Blízke priblíženie, vyžaduje pozornosť astronómov. Súčasne výpočty udávajú 1% a väčšiu pravdepodobnosť zrážky schopné vyvolať regionálnu katastrofu. Nové pozorovania pravdepodobne povedú k preradeniu na stupeň 0. Verejnosť je upozornená ak prelet nastane do 10 rokov.
HROZBA (oranžová)
5. Blízke priblíženie, ktoré predstavuje vážnu, avšak stále nepotvrdenú hrozbu regionálnej katastrofy. Je potrebná kritická pozornosť astronómov pre nezvratné určenie, či zrážka nastane alebo nie. Ak má priblíženie nastať do 10 rokov, mali by byť varované vládne úrady.
6. Blízke priblíženie veľkého objektu, ktoré predstavuje vážnu, avšak stále nepotvrdenú hrozbu regionálnej katastrofy. Je potrebná kritická pozornosť astronómov pre nezvratné určenie, či zrážka nastane alebo nie. Ak má priblíženie nastať do 30 rokov, mali by byť varované vládne úrady.
7. Veľmi blízke priblíženie veľkého objektu. Ak má nastať v nabližšom storočí, predstavuje nebývalú, ale stále neistú hrozbu celosvetovej katastrofy. Pred takouto hrozbou v najbližšom storočí by malo byť varované medzinárodné spoločenstvo, najmä preto, aby bolo nezvratne zistené, či takáto zrážka nastane alebo nie.
ISTOTA ZRÁŽKY (červená)
8. Istá zrážka schopná spôsobiť lokálnu katastrofu pri dopade na pevninu alebo cunami pri dopade blízko pobrežia. Taká udalosť nastáva priemerne medzi raz za 50 rokov až raz za niekoľko tisíc rokov.
9. Istá zrážka schopná spôsobiť regionálnu katastrofu pri dopade na pevninu alebo veľké cunami pri dopade do oceánu. Taká udalosť nastáva priemerne medzi raz za 10 000 rokov a raz za 100 000 rokov.
10. Istá zrážka schopná spôsobiť celosvetovú katastrofu, ktorá môže ohroziť civilizáciu tak ako ju poznáme, či už zasiahne pevninu alebo oceán. Taká udalosť nastáva priemerne raz za 100 000 rokov alebo menej často.

Aktuálne hrozby[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti (marec 2006) je jedna planétka klasifikovaná stupňom 2 (2004 VD17) a jedna planétka klasifikovaná stupňom 1 (99942 Apophis).