Preskočiť na obsah

Twin-turbo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Twin-turbo v dragsteri

Twin-turbo označuje prepĺňaný motor, v ktorom stláčajú vzduch dve turbodúchadlá. Používajú sa dve konfigurácie: paralelné twin-turbo a sekvenčné twin-turbo. Druhý typ dvojitého prepĺňania je používaný v naftových motoroch pre pretekárske použitie.

Paralelné twin-turbo[upraviť | upraviť zdroj]

Paralelné twin-turbo označuje konfiguráciu turbodúchadiel, v ktorej fungujú súčasne dve rovnaké turbodúchadla a rovako majú rozdelené aj prácu preplňovania. Každé turbodúchadlo je poháňané polovicou výfukových plynov z motora. Vo väčšine aplikácií je stlačený vzduch z oboch turbodúchadiel zmiešaný v spoločnom nasávacom potrubí a poslaný do jednotlivých valcov. Táto konfigurácia sa najčastejšie označuje ako BiTurbo.

Sekvenčné twin-turbo[upraviť | upraviť zdroj]

Sekvenčné turbodúchadlá označujú nastavenie, v ktorom motor využíva jedno turbodúchadlo pre nižšie otáčky motoru a druhé alebo obidve pre vyššie otáčky motoru. Typicky, turbodúchadlá s väčším prietokom niesú tak efektívne pri nízkych otáčkach, čo vedie k nižšiemu tlaku v sacom potrubí. Na druhej strane menšie turbodúchadlá sa rýchlejšie otáčajú pri nižších otáčkach, ale nemôžu poskytnúť dostatok vzduchu pri vyšších otáčkach. Počas nízkej až strednej rýchlosti motoru ak je k dispozícii len minimálna výfuková energia, je iba jedno relatívne malé turbodúchadlo (tzv. primárne turbodúchadlo) aktívne. Počas tohto času je všetka výfuková energia smerovaná do primárneho turbodúchadla, ktoré poskytuje malý úžitok nižšieho plniaceho prahu, minimálne oneskorenie turbodúchadla a vyšší výkon pri nízkych otáčkach motoru.

Sekvenčné turbodúchadlá poskytujú spôsob, akým znížiť oneskorenie turbodúchadla bez ohrozenia výstupného výkonu motoru. Príklady vozidiel so sekvenčnými turbodúchadlami sú: 1986-1988 Porsche 959, 1992-2002 Mazda RX-7 Turbo (FD3S), 1993-1998 Toyota Supra Turbo (JZA8x) a 1994-2005 JDM Subaru Legacy GT, GT-B & B4 RSK.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Twin-turbo na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).