USTA Billie Jean King National Tennis Center

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

USTA Billie Jean King National Tennis Center (Národné tenisové centrum Billie Jean Kingovej) sa nachádza v parku Corona Flushing Meadows v štvrti Queens mesta New York. Tradične je na prelome augusta a septembra dejiskom posledného tenisového grandslamu sezóny US Open.

V samotnom areáli sa nachádza dvadsať dva dvorcov, v priľahlom parku ďalších jedenásť. Tri hlavné štadióny komplexu patria k najväčším tenisovým arénam sveta, ktorých rebríček vedie Arthur Ashe Stadium s kapacitou 22 547 divákov[1]. Všetkých 22 kurtov má tvrdý akrylový povrch Decoturf, a to už od postavenia nového areálu v roku 1978.

Národné centrum je umiestnené v susedstve Citi Field, domovského štadiónu bejzbalového tímu New York Mets. Tenis je na ňom hraný jedenásť mesiacov v roku, uzavretý býva iba pri nepriaznivom počasí a v priebehu grandslamu. Okrem členov klubu je areál otvorený tiež pre verejnosť.

28. augusta 2006 získalo centrum názov po americkej tenistke Billie Jean Kingovej. Ceremoniálu sa zúčastnili súčasní aj bývalí vynikajúci hráči vrátane Martiny Navrátilovej, Venus Williamsovej, Chris Evertovej, Johna McEnroea a Jimmyho Connorsa. Jedná sa o najväčší športový areál na svete pomenovaný po športovkyni.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Dvorce v Ashe Stadium.
Tenisové centrum počas US Open 2007

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Myšlienka zrodu tenisového centra vznikla okolo januára 1977, keď nastupujúci prezident Amerického tenisového zväzu (USTA) WE Hester uvidel z okna lietadla pristávajúceho na newyorskom letisku LaGuardia nevyužívaný starý štadión Singer Bowl, ktorý bol následne zrekonštruovaný a zväčšený na nový Louis Armstrong Stadium. Tým sa získalo miesto pre výstavbu nového národného tenisového centra, ktoré vzniklo v okolí Armstrongovho štadiónu. K otvoreniu areálu došlo v auguste 1978[2].

Rozšírenia[upraviť | upraviť zdroj]

Úvahy o presune dejiska grandslamu do San Diega viedli v roku 1995 na začatie veľkej modernizácie a rozšírenia tenisového centra. Tenisový zväz prikúpil okolité pozemky a štadión Arthurs Ashe s kapacitou cez 22 000 divákov nahradil štadión Louisa Armstronga vo funkcii centrálneho dvorca. Kapacita Armstrongovej arény bola znížená z osemnástich na desať tisíc divákov.[3]. Spoločnosť Rossetti Architects navrhla štadión Arthur Ashe, tak aby sa stal najväčším tenisovým dvorcom na svete.

Udalosti v Národnom tenisovom centre[upraviť | upraviť zdroj]

Basketbal na tenisovom dvorci[upraviť | upraviť zdroj]

19. júla 2008 sa na štadióne Arthura Asha konala prvá netenisová akcia, keď basketbalové profesionálne tímy WNBA New York Liberty a Indiana Fever tu odohrali zápas v rámci prvého ročníka súťaže "Liberty Outdoor Classic". Jednalo sa historicky o prvý regulárny ročník profesionálnej basketbalovej súťaže v USA hranej vonku. Indiana Fever zvíťazili pomerom 71-55. Stretnutiu prizeralo 19 393 divákov.

Stredoškolský tenis[upraviť | upraviť zdroj]

Národné tenisové centrum je tiež miestom každoročného turnaja stredných škôl New York State High School, konaného v máji.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. The US Open - Grand Slam Tennis - Official Site - Seating Charts Prístup: 2008-12-13
  2. Ashe & amp; Armstrong Stadiums Archivované 2005-11-16 na Wayback Machine, Prístup: 1. augusta 2006
  3. History of the USTA National Tennis Center Archivované 2008-03-14 na Wayback Machine, Prístup: 1. augusta 2006

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]